HİNDİSTAN HÜKÜMETİ ÇEVRESEL PROTESTOLARI SUÇ KAPSAMINA ALMAYA HAZIRLANIYOR

0 Posted by - 05 July 2014 - ÇEVRE

“Nükleer enerjiyi, kömür madenlerini, dev barajları ve GDO’lu tarım faaliyetlerini protesto edenler, ülkemizin gelişmesini istemeyen ve dış güçler tarafından finanse edilen iç mihraklardır.”

Yukarıdaki sözler Hindistan İstihbarat Teşkilatı’nın, ülke çapındaki çevresel protestolar hakkında hazırladığı raporda yer alıyor.

Hindistan uzun süredir, ülkedeki çevresel kirlenmeyi ve özellikle de Kudankulam Reaktörü’nü hedef alan protesto hareketlerine sahne oluyor. Genellikle sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde organize edilen protesto hareketleri sadece nükleer enerji değil, kömür madenleri, dev barajlar ve GDO’lu tarımsal üretim gibi bir çok konuda da Hindistan kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde İstihbarat Teşkilatı tarafından hükümete sunulan 21 sayfalık raporda, ülke çapında artan protestolarla baş etmekte zorlanan Hindistan Hükümeti’ne “Ülkenin ekonomik gelişmesine taş koymaya yönelik” her türlü çevresel protesto eylemini suç kapsamına alması tavsiye edildi. Raporda ayrıca, protestoları organize edenlerin “Gandici”, “solcu” ve “kabileci” unsurlar olduğu vurgulanıyor.

Akademisyen ve nükleer karşıtı hareketin liderlerinden olan Achin Vanaik ise gelişmeleri şöyle değerlendiriyor:

Achin Vanaik

Achin Vanaik

“Hakkımızdaki iddialar çok saçma ama maalesef bu ülkede bu masallara inanan bir çok insan var. Beni bir milli güvenlik tehditi olarak göstermek hem benim, hem de ailemin can güvenliğini tehlikeye atıyor. Bu rapor, yanlış kişilere yanlış mesajlar yolluyor. Artık her birimiz sokakta yürürken, ihanetle suçlanıp saldırıya uğrayabiliriz. Bundan sonra başımıza geleceklerin sorumlusu istihbarat teşkilatı ve Hindistan Hükümeti’dir.”

Hindistan, global ekonomik sistem içerisinde Türkiye, Brezilya, Endonezya gibi büyük nüfuslu “Gelişmekte olan ekonomiler” arasında yer alıyor ve ekonomik büyümeyi ülkenin birinci önceliği olarak kabul ediyor.

No comments

Leave a reply