İSVEÇ LİNYİT MADENLERİNİ KAPATMAYI TARTIŞIYOR

0 Posted by - 06 September 2014 - ÇEVRE

İsveç’te 14 Eylül’de yapılacak olan genel seçime katılacak olan partilerin temsilcileri, katıldıkları bir TV programında ülkenin enerji politikalarını kökten değiştirecek açıklamalarda bulundular.

The Guardian‘da çıkan bir habere göre, İsveç halkına ait olan ve İsveç hükümetinden emir alan enerji devi Vattenfall şirketinin Almanya’da işlettiği linyit madenleri ve Termik Santraller ile ilgili sorulan soruya temsilcilerin hepsi aynı cevabı verdi: “Şirket yeni madenler açmayacak”.

Fakat daha geçtiğimiz aylarda şirket yetkilileri Almanya’daki linyit faaliyetlerini genişletmek ve Lusatia bölgesindeki Jänschwalde’de yeni bir enerji santrali açmak için gerekli başvuruları yaptıklarını açıklamışlardı. Vattenfall’ın Almanya’daki faaliyetlerinin İsveç için bir başka önemli boyutu da, İsveç’teki 2 büyük Termik Santrali besleyen linyit madenlerinin artık tükenmeye başlaması ve yeni kaynak yaratılmadan bu santrallerin nasıl çalışacağı konusu.

14 Eylül’deki seçime katılacak partilerin arasında, atmosfere muazzam miktarda karbondioksit salan Almanya’daki işletmelerin tamamen elden çıkartılmasını savunanlar olduğu gibi, “Biz satarsak başkası alıp o karbondioksidi yine salacak” diyen daha liberal görüşte olanlar da var. Ama ortak oldukları nokta, artık Vattenfall şirketinin faaliyetlerinin genişlemeyeceği.

İsveç’teki çevre örgütleri ise tartışmayı şaşkınlıkla takip ettiklerini açıkladılar ve İsveç hükümetinin hiç bir şekilde, atmosferi zehirleyen bir eylem içinde olmaması gerektiğini savundular.

No comments

Leave a reply