ORMANIN İÇİNE PARK YAPMAK

0 Posted by - 11 November 2014 - ÇEVRE, KÖŞE YAZISI

Serdar Bilgili, Park Orman’da Doğuş Grubu ile birlikte gerçekleştirecekleri projeyi geçenlerde Hürriyet’ten Ceyhun Kuburlu’ya anlattı.

Buna göre Park Orman’da konaklama alanları olacak. Ancak bunlar beton yığını şeklinde değil, minik ahşap evlerden oluşacak. Park Orman’da havuz olan bölgeyi yere gömerek İstanbul’un en önemli konser alanını yapacaklar.

Burada tenis turnuvası, boks maçı ve konserlerin düzenleneceği 18 bin kişilik dünya standardında bir arena olacak. Bu arena yere gömülü, kapalı ve üstü yeşillik olacak.

Bunun yanından şu bilgiyi de veriyor Bilgili: “Herkes ağaçları kesip gökdelenler dikeceğimizi sanıyor. Öyle bir şey olmayacak. İstanbul’un en önemli parkını yapacağız.”

Benim aklımda sorular beliriyor.

*18 bin kişilik dünya standartlarında Arena da acaba ahşaptan minik kulübeler şeklinde mi olacak? Yoksa betondan mı?

*İstanbul’un “en önemli parkı” acaba ormanın içine mi yapılmalı?

*Park dediğimiz şey şehrin içinde olması gereken, şehir merkezine nefes aldıracak bir şey değil midir? Zaten yeşillik olan, ağaçlık olan, adı üzerinde orman olan bir yerin bu şekilde imara açılarak park yapıldığı başka bir örnek var mı?

*Amaç İstanbul’a İstanbulluya park yapmaksa ağaçsız niteliksiz bir yer seçilip orası ihya edilemez mi? New York’taki Central Park’ın bir zamanlar bataklık olması ve sonradan parka dönüştürülmesi gibi?

*“Gökdelen dikmeyeceğiz” demek, orman olan bir alanı orman olmaktan çıkaracağımız gerçeğini değiştiriyor mu?

Serdar Bilgili “bizimkisi hizmet yarışı” tadında konuşmuş ama ben pek ikna olamadım açıkçası. Umarım yanılıyorumdur.

No comments

Leave a reply