SİGARA İZMARİTİ BİR ÇEVRE SORUNU MU?

5 Posted by - 19 April 2013 - ÇEVRE

Bir sigara izmariti çevreyi ne kadar kirletebilir?

Son yıllarda sigaranın zararları ve sigara bırakma yöntemleriyle ilgili o kadar çok TV programı, kamu spotu falan izledik ki, artık konuya bir tütün eksperi kadar hakimiz. Sigaranın tütün kısmından başka bir de izmarit kısmı var ve tütünün bizim ciğerlerimize yaptığını o da doğaya yapıyor.

Sokakta, parkta, sahilde yürürken sürekli kenarda köşede gördüğümüz bu çirkin sigara atıkları selülozik asetat diye bir maddeden üretiliyor. Bilim insanları bu maddeyi doğada kendi kendine çözülüp yok olsun diye yapmışlar ama onların öngördüğü çözünme ortamı sulu, çamurlu, bol bakterili bir kanalizasyon ortamıymış. Orada bile sigara izmariti için tahmini çözülme süresi 9 ay kadar tutuyormuş. Fakat sigara izmaritleri çözülmek için genellikle bilim adamlarının tarif ettiği ortamlarda ikamet etmiyorlar.

Bir tane küçücük sigara izmariti çevreyi ne kadar kirletebilir ki diyebilirsiniz ama Türkiye’de yaklaşık 23 milyon sigara tüketicisi olduğu ve bunların her gün sadece 1 sigara izmariti yere attığını düşünülürse ne kadar büyük bir zehirin doğaya karıştığını tahmin edebilirsiniz.

Amerika’da bu konuyla ilgili olarak yapılan bir araştırmaya göre, sigara içenlerin %88’i sigara izmariti sorununu çevresel bir problem olarak görüyor ama %44’ü yere, %32’si de arabanın camından sigara izmariti atıyor. Çünkü kimse küçük bir izmaritin doğaya ne kadar zarar verebileceğini tahmin edemiyor.

Sokaklara, parklara, kumsallara attığımız sigara izmaritleri doğada kendi kendine çözünmüyor ve ekosistemi kalıcı olarak zehirliyor. Problemi çözmek ise çok kolay; Üzerine bastığınız toprağın, içtiğiniz suyun temiz kalmasını istiyorsanız ve Türkiye’de hala sigara tüketen 23 milyon insandan biriyseniz lütfen izmaritinizi yere değil çöpe atın.

No comments

Leave a reply