Sökerİz başka yere dİkerİz!

0 Posted by - 29 April 2013 - ÇEVRE

Emek’i korumak için yıkıp üst kata taşımak gerekiyor ya, ormanları korumak için de ağaçları söküp başka yere dikme niyeti var.
Bunlar tamamen korumak (!) adına atılan adımlar. İnsanın “aman koruma dağınık kalsın” diyesi geliyor.
Yeni havaalanının çevreye muhtemel etkisini değerlendiren rapor geçen hafta Milliyet’te yayımlandı. 1.8 milyon ağacın taşınabilir olduğu ifade ediliyor. Geçenlerde rastladığım küçük bir haberi aktarayım: “Ulaştırma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir araya gelerek üçüncü havalimanı yapımında devrim niteliğinde kararlara imza attı. Dört bakanın imzasını taşıyan karara göre havalimanı inşaat bölgesinde kalan ağaçlar zorunlu haller dışında kesilmeyecek. Ağaçlar özel yöntemlerle kökünden çıkarılarak başka bir yere taşınacak ve yeniden toprakla buluşturulacak. ”
İnsanın sevinçten yaşasın diye çığlık atası geliyor.
“Ormandaki hayvanları da mı taşıyacaksınız, orman üç-beş ağaç mıdır, ekosistem diye bir şey duymadınız mı?” gibi soruları şimdilik bir kenara bırakalım, şu gerçeği anlayalım. Çoğu ağaç taşınırken şok ve stres yaşıyor. Bulunduğu yere uyum sağlayamıyor ve bu ağaçların, özellikle büyük ağaçların çoğu bu işlemin ardından ölüyor. Yani bu “taşıma” işi taşınana değil taşıyana yarıyor. ÇED raporunda yer alan 1.8 milyon ağacın taşınmasının maliyetini ve bu işe girmek için ellerini ovuşturanları hayal edebiliyorum şu anda. Doğa değil Lego mübarek. Oradan sök oraya tak.

No comments

Leave a reply