Ünlü isimler doğayı seslendirdi: “Ben size değil, siz bana muhtaçsınız”

0 Posted by - 26 October 2014 - ÇEVRE

İnsanlara doğa ile kavga etmeden yaşamayı öğretmek için 1987 yılından bu yana bir çok kuruluşla ortak projeler yürüten “Conservation International”ın hazırladığı son video serisinde toprak, okyanus ve yağmur ormanı gibi bir çok varlık dile geldi ve kendini anlattı.

Projeye ünlü isimler destek verdi ve Kevin Spacey, Julia Roberts, Robert Redford, Edward Norton ve Harrison Ford gibi bir çok sinema sanatçısı sesleriyle videolara hayat verdiler.

Doğa’nın sözleri aslında açık ve net: “Siz yokken ben vardım. Siz olmasanız da ben burada olacağım. Benim için değil, kendi varoluşunuz için tasalanın.”

Yağmur Ormanı – Kevin Spacey
“Ben yağmur ormanıyım. Bunların hepsi benim. Ağaçlar, bitkiler, yapraklar… Hepsi büyür, ölür ve yine bana döner. Ben ne işe mi yarıyorum? Soluduğunuz havayı ben yapıyorum…”

Okyanus – Harrison Ford
“Ben okyanusum. Ben suyum. Bu gezegenin neredeyse her yanında ben varım.Bu gezegende yaşayan her şeyin bana ihtiyacı var. Ben veririm ve onlar da alır. Sonunda herşey yine bana döner. Ama insanlar… Onlar her zaman paylaştıklarından fazlasını isterler…”

Kızıl Orman – Robert Redford
“Niye mi bu kadar akıllıyım? Çünkü çok uzun zamandır buradayım. Her türlü hava şartına alışığım, içimde her türlü canlıyı barındırırım. Ama bir tek insanla barışamadım… Onlar hiç bir zaman bu sistemin bir parçası olduklarını anlamadılar, onu hep kullanmaya çalıştılar.”

Toprak – Edward Norton
“Ben toprağım. Tepelerde, vadilerde, tarlalarda hep ben varım. Ben olmazsam insan nesli varolamaz. Ben bu gezegenin derisiyim ve canlıyım. Ama insanlar bana bir pislikmişim gibi davranıyor…”

Doğa Ana – Julia Roberts
“Bazıları bana “Doğa” der. Bazıları da “Doğa Ana”. 4,5 Milyar yıldır buradayım, yani sizden çok uzun zaman önceden beri… Benim insanlara ihtiyacım yok, insanların bana ihtiyacı var. Sizin geleceğiniz bana bağlı. Bütün bu toprak, okyanuslar, ormanlar hepsi benim. Canlıları besleyen de, aç bırakan da benim. Bunların hepsini alabilirsiniz, beni umursamadan yaşayabilirsiniz. Benim için hiç sorun değil, ben her zaman bir yolunu bulurum ve değişerek varlığımı sürdürürüm. Siz ancak kendi kaderinizi belirlersiniz, benimkini değil…”

No comments

Leave a reply