Büyükşehir Belediyesi yetkililerine soru: Siz buraya pikniğe gelir misiniz?

0 Posted by - 26 November 2012 - ÇEVRE

Hafta sonu sabahları erken kalkar örtüleri, gazeteleri alır sahile gider, çimlere yayılır, çay-kahve, simit, poğaça eşliğinde muhabbete dalardık. Mahallenin kedisi, köpeği beslenir, yelkenlilerin süzülmeleri izlenir, martılar, kargalar, yunuslar gözlenir. Müzik dinlenir, arada ağacın altında kestirilir, tanıdık eş-dost geçer, gelen muhabbete katılır, Kadıköy’den yürüyen vatandaş, soluklanır, şehrin göbeğinde sahil kasabası atmosferi yaşanırdı.

Geçenlerde bir akşamüstü indim Moda sahiline. İş makinaları, betonlar, taş yığınları, allak bullak ortalık. Belediye yeşil alan düzenlemesi yapıyormuş. Acaba nasıl olacak? Bilen yok. Mahallelinin haberi var mı? Yok. İleri doğru yürüdüm, yeşil alan düzenlemesinin tamamlanan kısmına baktım (resimdeki alan). Yeşil kalmamış. Beton atılmış, ortaya bir göbek, içine çiçek ekilmiş. Her taraf salıncak, kaydırak, birtakım spor aletleri ve beton.
Artık sahile inmek haram. Ya o aletlerde kendi kendimize gacır gucur bir yerlerimizi sakatlayacağız, ya kaydıraktan kayacağız ya da banklara oturacağız. Bizden beklenen bu. Diğer seçenekler elimizden alındı. Şimdi okuyun:
“Kamu yönetiminin güç ve yetkilerinin merkezde toplanması yerine olabildiğince fazla yetki, görev ve fonksiyonların yerel yönetimlere devredildiği ve birçok devlet fonksiyonlarının yerinden yönetim esasına göre gerçekleşebileceği bir devlet anlayışına süratle geçilecektir.”
Kim demiş? Ak Parti. Nerede demiş? Programında (Bölüm 4.1, Kamu Yönetimi Anlayışımız). Peki mahalleliye bilgi dahi vermeden piknik yaptığımız yere beton döken kim? Ak Parti yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy değil.
Ak Parti vadettiğinin tersini yapıyor. Yerinden yönetim “Ben yerimden yönetiyorum işte” olmuş. Çamlıca’ya camii de, Göztepe’ye camii de, Taksim’e kışla da, Haydarpaşa projesi de hep “yerimden yönetim”. Milletimize hayırlı olsun.

Buyrun Moda’nın hali hazırdaki görünümü burada. Bana ne demeyin yarın sizin de başınıza gelecek…

2 Comments

  • Mehmet 26 November 2012 - 13:34 Reply

    Bundan 14 yıl önce Moda sahiline otoyol yapmak istemişlerdi. Moda Semt Girişimi’ne ailecek elimizden geldiği kadar destek vermiştik. Bir oluşum olsa normalde seve seve katılırdım ama bundan sonra büyük ihtimal olmaz. Kadife Sokak’ın yakınlarında oturuyorum, buradaki gürültü ve insan terörü bu konulara ayıracağım tüm zamanımı ve enerjimi fazlasıyla alıyor. Ne geceleri insanı uyutmayan gürültü eksik oluyor, ne de sabahları uyanınca bira ve sidik kokusu…

  • ahmet 27 December 2012 - 22:06 Reply

    insanoğlu bunu nasıl yapıyor ve neden. o uyduruk aletler betonun üzerinde öyle komik duruyorki.. ama oradayken sıkıcı ve hissizleştiriliyor insanlar böylece.

  • Leave a reply