“Şikayetim var”

0 Posted by - 04 October 2010 - KONSER

konser

Geçen hafta konser adabına dair yazdım. Meğer herkes dertliymiş. Bakın neler neler…

* “Sigara içiliyor dumanaltı oluyoruz”
Evet. Özellikle açık havadaki (Ve Harbiye Açıkhava’daki) konserlerde sigara içiliyor. Evet, önünüzde fosur fosur sigara içen birinin dumanaltında konser izlemek hiç eğlenceli değil. Kimse müdahale etmiyor. Konser sırasında tek tek müdahale etmek de zor zaten. Bu o kişinin insafına kalmış. Buna bir çözüm bulunmalı. Konser salonu festival alanı değil çünkü…

* “Geç kalanlar konseri sabote ediyor”
Evet kesinlikle doğru. İlk dakikalar hep bir harala güreleyle geçiyor. Bir konsere geç kaldınız diyelim. İnsanlık hali. Ve kapıdaki görevli sizi içeri aldı diyelim. İnsanlık hali. Ne yaparsınız? Arkada bir yer bulur insanları ve sahneyi rahatsız etmeden sessizce bir yere ilişir ara olmasını beklersiniz. Ara yoksa da geç gelen umduğu değil bulduğu yerde izler. Ama biz ne yapıyoruz. Haldır haldır insanları eze eze yerimize gidiyoruz. Bir de öfleyip pöflüyoruz. Buna görgüsüz de değil “hem suçlu hem güçlü” denir.

* “Çekirdek yeniyor, satıcılar konser sırasında bağırarak satış yapıyor”
Açıkhava’da karşılaşılan en önemli sorun bu herhalde. Herkes şikayetçi. Çekirdek satılıyor, herkes çıtlıyor. Alaskacı Frigocu bağıra bağıra malını satıyor, sahnede de adam caz çalıyor. Alan olmasa satan da olmaz. Ben konser izlerken bir şey satın alan insanı anamıyorum. Pazara mı geldin konsere mi?

*“En önde oturanlar çok ruhsuz”
Bu bir şikayet değil not aslında. Ve bence de doğru bir yönü var. Önde oturmak cidden sorumluluk (Ozzy konserinde ıslananlar mesela bunu anlamış olmalı). Bu sorumluluğu alamayacaksanız orada oturmayın yerinizi bu sorumluluğu alacak birine devredin. Tıpkı uçaklardaki acil çıkış kapısında olduğu gibi düşünün. Zira gerektiğinde şarkıları ezbere söylemek, eşlik etmek, sahnedeki adamla iletişim kurmak, ayağa kalkıp dans etmek durumunda kalacaksınız. Ben öyle şeyler yapmam diyorsan orada ne işin var?

3 Comments

  • TOLGA AKYILDIZ 04 October 2010 - 14:37 Reply

    en önde oturanların ruhsuzluğunu üstüme alındım :))) ama onun dışındakiler aynen nokta atışı olmuş, eline sağlık tez…

  • Umut 04 October 2010 - 16:06 Reply

    Demonation’da da zaman zaman muhabbete kalkanlar oldu ama iş çıkışı iki tek atmaya gelenlerden olmadıkları için en azından benim gördüğüm kadarıyla fazla uzamadı.

  • Tweets that mention “Şikayetim var” | hafifmuzik — Topsy.com 04 October 2010 - 17:56 Reply

    […] This post was mentioned on Twitter by Elif eLo Okten, mehmet tez. mehmet tez said: “Şikayetim var” – http://hafifmuzik.org/?p=9998 […]

  • Leave a reply