+24 sınırı kalktı iyi de…

0 Posted by - 28 May 2011 - KONSER

Etkinliklere +24 sınırı getiren yönetmelik Danıştay’dan döndü. Çok güzel. Ama bu durumu “Gençler içki içerek bayram etti” havasında karşılamak beni endişelendiriyor

Bir günlük gazetenin birinci sayfasında meşhur bir mizahçının karikatüründe bu yönetmeliği sabahın köründe bira içerek kutlayan bir ergen var. Hatta ergen de değil, basbayağı çocuk. Annesi “Hayrola sabah sabah” diyor. Ergen “İçiyorsam sebebi var” diye yanıt veriyor.

İçki firmaları sponsorluğunda düzenlenen etkinliklere katılımda +24 yaş sınırı getiren uygulama Danıştay’dan döndü ya… Çocuk da “Yaşasın” diye sabahtan kutu biraya asılmış. TAPDK’ya, yürütmesi durdurulan yönetmeliği yeniden hazırlarken ilham verecek güzel bir iş.

Mehmet Çağçağ Habertürk’te çizmiş bunu. Leman’ın beyni olan zeki ve tecrübeli bir mizahçının olaya bakışı buysa, demek ki ortada ciddi bir algı sorunu var.

Afedersiniz biz bunca yazıyı itirazı bunun için mi yazdık? Bunu mu anlıyoruz bütün olan bitenden? Bu mudur? Sabah sabah bira içen genç…

Oysa biz ne dedik? Yapmayın etmeyin dedik. Biz derken benim gibi itirazını dile getiren her aklı başında insanı kastediyorum.

“Bu yaptığınız yasaya aykırı” dedik. “Kazık kadar yetişkinlerin yasal haklarını ellerinden alıyorsunuz” dedik. “İnsanları tam konsere, festivale gidecekleri yaşta bu etkinliklerden mahrum ediyorsunuz” dedik.

“Sizi seçerken yetişkin oluyorlar da ne içeceklerine karar vermeye gelince mi çocuk oluyorlar?” diye sorduk.

Derdimiz neydi? Bu yönetmelik yasalara göre yetişkin sayılan insanların etkinliklere katılma ve sosyalleşme haklarını ellerinden alıyor. İşte buydu.

Sanki çoluk çocuğa hadi alkolik olun çağrısı yapıyormuşuz gibi, sanki festivale konsere gidenlerin hepsi bağımlıymış gibi, sanki Danıştay bu kararla çocuklara gençlere içki içmeyi teşvik etmiş, serbest bırakmış gibi bir hava var şu hale bakılırsa…

Yasağı protesto edeceğiz diye ellerine bira şişesi alıp sokakta eylem koyan şaşkınlara da zamanında karşı çıkan biri olarak bu eleştiriyi gönül rahatlığıyla yapabilirim.

Şimdi TAPDK yeni bir girişimde bulunana kadar sorun halloldu. İnsanlar yasal haklarına yeniden kavuştu. Yetkililerin yanlışta ısrarcı olmayacaklarını, bu süreçten ders alacaklarını umalım.

Ama umarken de sapla samanı karıştırmayalım. Bir çuval inciri berbat etmeyelim.
Yoksa alkolün zararlarına karşı toplumu bilinçlendirmeyi, alkole hepten düşman olmak sananların düştüğü hataya düşmüş oluruz.

1 Comment

  • Fatih 31 May 2011 - 01:18 Reply

    10 numero yazı.

  • Leave a reply