Açıkhava sıkıntısı!

0 Posted by - 08 August 2012 - KONSER


Santralistanbul’da bir festival daha iptal oldu. Burasının artık etkinliklere kapandığını düşünebiliriz. Kuruçeşme Arena’nın yerine otel gelecek. Parkorman’da da artık konser yapılmayacak. Bu gidişle açıkhava etkinlikleri şehir dışına taşınır…

Gelin birlikte bakalım. Bir açıkhava konseri ya da festivali için İstanbul’da bugün neresi var.
Santralistanbul‘da son birkaç yıldır yapılagelen Sun.Day.Sky festivalinin iptal olduğu hafta içinde açıklandı. Organizatörlerin bu etkinliği orada yapmaktan neden vazgeçtiklerini tahmin etmek zor değil. Benzer özelliklere sahip alternatif mekan olmadığından da iptal oldu festival. Artık Santralistanbul diye bir konser ve performans yeri fiilen yok. Onunla birlikte içindeki Kıyı Amfi’ye de güle güle dedik. Burada İKSV’nin düzenleyeceği Feist ve Stevie Wonder konserleri Maçka Küçükçiftlik Park’a alınmıştı.
Parkorman uzun bir aranın ardından bu yıl etkinliklere ev sahipliği yaptı. Tuborg Goldfest, Soundgarden, Burn Electronica Festival İstanbul gibi festivaller burada yer aldı. Ulaşımın kolay olduğu yeşil, rahat bir yer. Ama seneye yok. Zira bir süre önce işletmeyi devralan Serdar Bilgili’nin burası için farklı planları olduğu ve uzun sürecek bir inşaata girişeceği söyleniyor.
Kuruçeşme Arena otel olacak. Bu durumda İstanbul, yazın konser ve festival düzenlenen en işlek üç büyük açıkhava mekanını kaybetti.
İstanbul’da şu anda iki açık mekan kalıyor. Açıkhava yani Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi. Kapasitesi belli, 5 bin kişilik. Her sanatçıya yetmez. Festival için uygun değil.
Bir de Maçka Küçükçiftlik Park. Hali hazırda en popüler açıhava mekan olmaya aday. Çünkü kapasite olarak tek. Hem şehrin içinde, hem de herhangi bir “problem”i yok. Sanırım bundan sonra İstanbul sınırları içinde yapılacak bütün açıkhava etkinlikleri buraya kayar. Bu da her festivalin birbirine benzemesi demek.

Kapalı salonlarda durum ne?
Cemal Reşit Rey Konser Salonu belediyeye bağlı. Her türlü etkinlik için ne konum ne mimari ne de başka açılardan uygun.
Ülker Sports Arena: Leonard Cohen ve Jennifer Lopez konserleri burada yer alacak. Çok amaçlı bir salon. Basketbol maçları da programında yer alıyor. Kış için ideal. Ama 10 bin kişiden fazla insana hitap eden bir etkinlik buraya sığmaz. Ora Arena: Bayrampaşa’da yer alan çok amaçlı bir kapalı arena. Ancak henüz etkin bir biçimde değerlendirilmiyor.
Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı: Adı üzerinde konser salonu değil. Her etkinliğe uygun değil.
Eyüp’teki Haliç Kongre Merkezi. Eyüp mü? Geçiniz…
Bunun dışında ne var? Hiç.
Sonuç? Bir. Bundan sonra festival yapmak isteyen biri şehir dışına çıkmayı göze almalı. İnsanları şehir dışına çekmek için de daha zengin kadro oluşturmalı. Yani organizatörlerin işi zor. Muhtelif yasak ve engeller dışında bu durumla da uğraşmak durumundalar.
İki. İstanbul’da doğru dürüst, İstanbul’daki kültür hayatının dünyadaki simgesi olacak, en muhteşem gösterilere, konserlere ev sahipliği yapacak, insanların anılarında yer alacak, hayatlarının parçası olacak, mimari açıdan da anlamlı, akustiği düzgün bir konser salonu yok. Bunun için bir girişim de yok. Şu anda daha ziyade camii projeleri gündemde.
(Not: Evet, AKM var. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.)

5 Ağustos Pazar tarihli Milliyet Pazar ekinde yayımlanmıştır.

No comments

Leave a reply