Alternatif gündem: Daha çok yasak

0 Posted by - 08 October 2012 - KONSER


Gündem malum. Suriye, tezkere vs…Biz savaşalım mı savaşmayalım mı diye tartışırken farklı bir gündem de alttan alttan akıp gidiyor, festival ve konserleri etkileyecek yeni yasaklar geliyor…

Üniversitede alkol kullanımı ve satışı YÖK’ün hazırladığı genelgeyle yasaklandı. Yazın One Love Festival’ın yapıldığı Bilgi Üniversitesi kampüsündeki Santralistanbul’da son anda alkol satışı yasaklanmış, yetişkin insanlar para ödedikleri yasal bir etkinlikte mağdur olmuşlardı hatırlarsanız. Nedeni de Başbakan’ın bizzat okul yönetimini arayıp “Orada içki içirmeyin” demesiydi. Bu rica üzerine ruhsatı olan mekanlar vazgeçmişti satıştan.
Şimdi bu “Telefonla ileri demokrasi” durumu genelge oldu. YÖK bütün üniversitelere bu genelgeyi yollayarak Anayasa’nın gençliğin korunmasıyla ilgili 58’inci maddesini gerekçe göstererek üniversite sınırları içinde alkollü içki satışı ve kullanımını yasakladı.
YÖK’ten yapılan açıklamada bu kararın şikayetler üzerine alındığı belirtilmiş. Kim, kaç kişi, nerede, ne zaman gibi detaylar tabii ki yok.
En azından bir kişinin şikayet ettiğini biliyoruz.
O kişi “Öğrenci alkolü alıp kafayı mı bulacak, yoksa ilmi alıp kendini mi bulacak?” demişti. Yetti.
Sanki derslerde kese kağıdından bira içiliyor, arka sıralarda mezeyle rakı sofrası kuruluyor ya da üniversite kampüslerindeki sosyal tesislerde alkol satışı ve kullanımını yasak olmasın diyenler bunu istiyor, savunuyormuş gibi.
Bizde gri yok. Ya siyah ya beyaz. Ya hep ya hiç. Sonuçta kazanan hep hiç oluyor.
Bu kararla medeni bir üniversite ortamı hayalinden bir adım daha uzaklaşıldı.
Hayır, alkollü içki içilemediğinden falan değil.
Özgürlükler yerine yasakların yüceltildiği anlayış hakim kılındığından.
Üniversite hür iradeli yetişkinlerin eğitim ve bilim kurumu olmak yerine, yaşı büyük çocukların gittiği liseler haline geldiğinden…
Alkolle ilgili bir diğer yasak da şu ara gündemde. Alkollü içecek markalarının desteklediği etkinliklerde 24 yaşın altındakilere katılım yasağı yeniden uygulamaya konmak isteniyor. Bu uygulama geçen yıllarda gündeme gelmiş ancak farklı kesimlerden gelen tepkiler ve itirazlar dikkate alınarak geri çekilmişti.
24 yaşın altındakilerin bu tür etkinliklere giremeyecek olması üzücü olur. Alkollü içecek firmalarının müzik ve benzeri sosyal etkinliklerin en önemli sponsorları arasında olduğunu düşünürsek bu durum sosyal yaşama da ciddi darbe vurabilir.
Etkinlikler azalır, yapılan etkinliklere genç yetişkinler giremez. Yani bu etkinliklerden faydalanabilecek asıl kitle mahrum bırakılmış olur.
Yasalarımız 18 yaşındaki bireyi yetişkin kabul ederken 24 nereden çıktı diyeceksiniz. Hatırlatalım, Dünya Sağlık Teşkilatı’nın kabul ettiği bir standart bu. 24 yaşın altındakiler gençler tanımına alınıyor. Hükümet de bu tanımı benimsiyor. Yabancı ülkelerdeki etkinliklerde böyle bir sınırlama var mı? Yok. Ama fark etmiyor. Dedik ya. Ya siyah ya beyaz. Bizde genel mantık bu.
Şimdiden bu sebepten iptal edilen ya da sponsorsuz kalan etkinlikler olacağını biliyorum. Umarım bu konu makul bir şekilde sosyal hayat darbe almadan halledilir.
Kimse mağdur olmaz.
“Sen alkolü mü savunuyorsun?” suçlamasını cepte hazır tutanlara yanıtım net: Hayır. Ben özgürlükleri, sosyal ve kültürel etkinliklerin devamını savunuyorum. Onlar olmadan bir yanımızın eksik kalacağını düşünüyorum. Hepsi bu.

1 Comment

  • binick 21 November 2012 - 21:21 Reply

    başbakan kendi oğlunu 16 yaşında çocuk denilecek yaşta kız ile nişanlandırsın alkole gelince 24 yaşından küçükler çok küçük aman bişey olur yasaklıyalım gerçekten çok mide bulandırıcı

  • Leave a reply