Aralık ayı çok hareketli geçecek

0 Posted by - 04 December 2012 - KONSER

2012’nin bitmesine az bir zaman kala peş peşe öyle güzel konserler gerçekleşecek ki… Bir liste hazırlayıp baktığımızda hangisine gideceğiz, gitmeyeceğiz biz de karar veremedik doğrusu. Bu trafikte birileri kesin arada kaynayacak, o yüzden planı programı iyi yapmak lazım.

Eğer 2012’yi çok baba konserler izledik diye hatırlamak istiyorsanız, ilk işiniz bu akşam Salon İKSV’de gerçekleşecek Destroyer konserine gitmek olsun. Dan Bejar’ın Destroyer’ı son albümü “Kaputt” ile 2011’in en iyi işlerinden birine imza atmıştı. Destroyer’ın şahsına münhasır indie-pop’u bolca üflemeli ve tadını kaçırmadan kendini hissettiren 80’ler aromasıyla şekilleniyor… Dan Bejar, konserde de albümlerindeki kadar tatmin edici bir müzik sunuyor.

Haftanın devamında (perşembe günü), Ariel Pink’s Haunted Graffiti, Babylon sahnesinde olacak. Ariel Pink’in geçtiğimiz son beş seneyi göze alarak konuşursak ‘bir şeylerin’ öncüsü olduğunu söylemek hiç de zor değil. 2000’lerin ikinci yarısından bu yana indie’nin merkezine oturan ‘yeni estetik kaygı’ (lo-fi kayıtlar, akılda kalıcı melodiler…) Ariel Pink’in alameti farikası. Ariel Pink, o sebeple mutlak suretle kaçırılmaması gereken isimlerden biri.

En son 30. yıl şerefine yine peş peşe iki gün, iki ayrı konser için gelmişti New Model Army. Arayı çok da açmadan ‘harekete geçirmek’ için tekrar geliyor, Justin Sullivan ve ordusu. Hem Ankara’da hem İstanbul’da Jolly Joker sahnesinde gerçekleşecek konser.

Ayın 11’inde ise artık bir rock ikonu olduğuna dair elimizde çok kesin ipuçları bulundurduğumuz, Screaming Trees, Queens Of The Stone Age gibi gruplarla çalışmış, Mark Lanegan, grubuyla birlikte Salon İKSV’de olacak. Lanegan, uzun zamandır daha sakin işlerin adamıydı, Belle And Sebastian’dan Isobel Campbell ile de iki albüm kaydetmişti. Şimdi bol distorsiyonlu son projesi Mark Lanegan Band ile karşımızda. Son albümü “Blues Funeral” 2012’nin en sıkı işlerinden biri. Karşılaştırmak istemem ama sahnede Tom Waits karizmasında bir ikinci adam daha görmek isterniz Mark Lanegan benzer bir etkiye sahip, haberiniz olsun.

Portishead’in ‘beyni’ Geoff Barrow’un krautrock’a selam duran projesi Beak> son albümüyle, geçtiğimiz yıl boyunca mp3 player’ımızdan eksik etmediğimiz isimlerdendi. Stüdyoya evden tek parça iş getirmeyen ve her şeyi birlikte var eden bir ekip olarak Beak>, artık birlikte müzik yapmaya daha tecrübeli olmanın da verdiği getiriyle, ikinci albümde çok iyi iş çıkardılar. Konserin ufak çaplı bir ayin etkisi yaratacağı şüphesiz.

Bu ayın etkinliklerinden bazılarını aşağıda tarih, yer-mekan bilgisiyle sunduk. Özellikle, Büyük Ev Abukada’nın ilk ‘elektrikli albümünün’ 21 Aralık’ta gerçekleşecek tanıtım konseri, Replikas’ın yeni EP’sini ilk kez halka arz edeceği garajistanbul konseri ve Rashit’in “İnsan Neslinin Sonu” isimli yeni albümünün lansman konseri kaçmaması gerekenlerden.

4 Aralık – Destroyer @ Salon İKSV
6 Aralık – Ariel Pink’s Haunted Graffiti @ Babylon
6 Aralık – New Model Army @ Jolly Joker İstanbul
7 Aralık – New Model Army @ Jolly Joker Ankara
8 Aralık – Mor ve Ötesi @ Jolly Joker Ankara
9 Aralık – Büyük Ev Ablukada @ İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir
11 Aralık – Mark Lanegan Band @ Salın İKSV
12 Aralık – Beak> @ Babylon
12 Aralık – Rashit @ Ghetto
12 Aralık – Asaf Avdian @ Jolly Joker İstanbul
13 Aralık – Asaf Avdian @ İzmir Bios Bar
15 Aralık – Replikas @ garajistanbul
15 Aralık – The Raveonettes @ Salon İKSV
18 Aralık – Dark Dark Dark, Lower Dens @ Salon İKSV
20 Aralık – Bülent Ortaçgil ve Kadın Sesi Değmiş Şarkılar @ garajistanbul
25 Aralık – Murat Beşer İle Müzik Sohbetleri @ Salon İKSV (Konuklar, Zuhal Focan (Jazz Dergisi), Feridun Ertaşkan (Cazkolik), Batu Akyol (Loyka Productions). Mesele: Türkiye’de caz müziği ve caz yayıncılığı.)
26-27 Aralık – Imam Baildi @ Babylon
28 Aralık – Brenna McCrimmon & Baba Zula @ Babylon

1 Comment

  • Umut 07 December 2012 - 15:24 Reply

    İstanbul Ariel Pink’in epilepsi tahrikli performansına hazır değilmiş.
    Babylon dondu kaldı. Konserin herhalde en şanslısı sahne önünde öpücüğü kapan kızdı. Velhasıl çok güzel bir performanstı.

  • Leave a reply