Babylon’a ne olacak?

0 Posted by - 28 June 2014 - KONSER, KÖŞE YAZISI

Yeni Babylon Şişli, Bomonti’te hizmete girmeye hazırlanıyor. Asmalımescit’in kalbi olan yılların emektar Babylon’u ise iki yıl tadilatta kalacak. Peki tam olarak Babylon’a ne olacak?

“Bildiğimiz anlamda Babylon bitti mi yani?” Babylon’un iki yıl tadilatta kalacağını duyunca ilk tepkim bu olmuştu. İki yıl uzun zaman. Gezi’nin üzerinden bir yıl geçti geçmedi. Düşünün. İki yılda dünya değişir. İki yıl kapalı kalan bir yer karakterini tamamen yitirir bambaşka bir yer olur diye düşündüm ve açıkçası üzüldüm.
İlk gününden beri Babylon, Asmalımescit’i Asmalımescit yapan yer. Sonraları oranın bozulmasına, yozlaşmasına karşı tek başına direnen bir yer. Babylon’suz Asmalımescit, Beyoğlu, Taksim çok yavan.
Diyeceksiniz ki yepyeni harika bir yer açılıyor ya Bomonti’de. Evet açılıyor. Çok uğraşıldı emek harcandı ve Bomonti’de dört dörtlük, tam müzikseverin konser izleme keyfine uygun bir yer hazırlandı. Şehrin yeni çekim alanlarından biri olan Bomonti’de, tarihi bira fabrikasının bu iş için seçilmesi de tam Babylon’a göre şık bir hareket.
Ancak ben gene de eski Babylon konusunda endişeliyim. Bana kalırsa Babylon’un bu taşınma hamlesi Asmalımescit’in de sonunun ilanıdır.
Aldığım bilgilere göre Babylon hayli kapsamlı bir yenilenme geçirecek. Babylon Lounge ve Babylon tek ve daha büyük bir alan olarak yeniden tasarlanıyor. Mekanın olduğu alana inşa edilecek binanın üst katları da farklı şekillerde değerlendirilecek.
Bomonti’de konserlere, iki yıl sonra yeniden açılacak Asmalımescit Babylon’da ise gece kulübü konseptine ağırlık verileceği konuşuluyor.
Bana göre Babylon’suz Asmalımescit yok hükmünde. İki yıl sonra nasıl olur orasını da zaman gösterecek. Muhtemelen “Aaa eskiden Asmalımescit’te miydi Babylon” diyen bir kuşak ortaya çıkacak ve ben onları elimdeki plakları frizbi gibi atarak Bomonti sokaklarında kovalayacağım.
Mekanların orijinalliklerini koruması gerektiğini düşünenlerdenim. Bugün kapısında “Since bin sekiz yüz filanca yıl” yazan “tarihi” işletmelerin binaları en fazla bir iki yıllık. İçerde floresan lambalar yanıyor. Hiçbir şeyleri tarihi olmayan tarihi markalar alemine Babylon’un da katılmasını istemem. Başka ülkelerde ise orijinal mekanların muhafaza edilebildiğini görüyoruz. Babylon eski haliyle kalsa sevinirdim doğrusu. Onlarca yüzlerce anı da o yenilemelerle birlikte yok oluyor çünkü. Her şekilde İstanbul için hayırlısı olsun…

No comments

Leave a reply