Bir +24 yazısı…

0 Posted by - 13 April 2011 - KONSER

Alper Bahçekapılı yazmış… Gelin birlikte okuyalım…

İşte Alper’in Sabah‘ta yayımlanan ve bloguna da koyduğu yazısı…

Bundan 10 sene önce, 2001’de Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’ndaki PJ Harvey konserini izledikten sonra karar vermiştim müzik yazarı olmaya. 19 yaşındayken. Henüz ne yapacağımı tam olarak bilmediğim bir yaşta. Konserin sponsoru bir içki firması değildi, içki de içilmiyordu. Ama içilseydi de benim için bir şey değişmezdi. PJ Harvey yine aynı şarkıları söylerdi. Aynı performansı sergilerdi. Ben üç ay sonra ilk müzik dergimi, Lull‘ı yine yayımlamış olurdum. Bu benim hikayem.

Birçoğunuzun kendinizi bulduğu, bir şeyleri yakaladığı bir konseri vardır. Kimin konseri olduğunun önemi yok. Kiminiz bas çalmak istemiştir, kiminiz şarkı yazmak. Bunu sonradan yapıp yapamadığınızın da önemi yok. Hayal kurmuşsunuzdur, eğlenmişsinizdir. Bazen duygulanıp, ağlamışsınızdır. Ama siz bugün, benim o zamanki yaşımdaysanız ne yazık ki sizin için durum hayli can sıkıcı. Hep konuştuk, yazdık. Böyle iş olmaz, bunun örneği Avrupa’da da yok diye. Roskilde’nin, Reading’in, Primavera’nın, bütün büyük festivallerin içki sponsoru var ve bunlara girebilmek için yaşınızın 18 olması yeterli diye. Bize burada dediler ki, “İçki firması reklamının yapıldığı etkinliklere katılabilmek için yaş sınırı artık 24”.

Peki. Siz geri adım atmıyorsanız mecburen biz atıyoruz. Birçok etkinlikten içki sponsorları çekildi. Farkında değiliz ama bu yüzden birçok konseri yapacak para da bulunamıyor. Şimdi o hep korkarak sorduğumuz “Festivallerde ne olacak?” sorusunun cevabı da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İyi haber: 16-17 Temmuz’da düzenlenecek Rock’n Coke’da yaş sınırı 18. Kötü haber: One Love’a (dikkat edin Efes Pilsen One Love değil) 24 yaşın altındaysanız katılamayacaksınız. 2-3 Temmuz tarihlerinde santralistanbul’da düzenlenecek festivalin ismi değişmesine rağmen… Hatta festival için Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’na (TAPDK), “Adını değiştirdik, içeride de reklam yapmayalım, yaş sınırı 18’e insin,” şeklinde başvuru yapılmasına rağmen. TAPDK gerekçe olarak festivalinin adının yıllar içerisinde Efes’le özdeşleştiğini göstermiş. Ne güzel demiş TAPDK. Değiştirsek de geri dönüşü yok yani bu işin?

KİMİ KİMDEN KORUYORUZ?
İnsanlar o alkolü siz isteseniz de istemeseniz de alacaklar. Derdim, birilerinin içip içmemesiyle ilgili değil. Ama demin anlattım ya, birileri bir şeylere âşık oluyor, bir konserde hayatları değişiyor… Bırakın insanları konserlere gidebilsinler, bırakın hayatları değişebilsin. 24 yaş bazı şeyler için çok erken, bazı şeyler için de geç… Eğer ben o PJ Harvey konserine 24’ümde gitmiş olsaydım, muhtemelen hayatım bambaşka olurdu. Bize diyorlar ki, “Bireyi korumak, kamuyu korumak, mesele bundan ibarettir.” İyi güzel de, kimi kimden koruyoruz? Birlikte eğlenen üç beş genci birbirinden mi? Zaten Türkiye’de senede üç tane festival anca oluyor. İçenler, alkol almak için o günü mü bekliyor? Milletin derdi konsere gidebilmek, içmek değil. Şu mantıksızlığa lütfen artık bir son verin. Siz de rahat edin, biz de.

4 Comments

 • Deniz 13 April 2011 - 17:14 Reply

  Asıl bizi birinin onlardan koruması lazım sanki..

 • foofighters 14 April 2011 - 10:56 Reply

  bizleri bu faşist hükümetten,polis devletinden kim koruyacak?

 • John Barleycorn 14 April 2011 - 13:13 Reply

  Yazanın da yayınlayanın da eline sağlık..

 • Umut 15 April 2011 - 23:08 Reply

  Gelisen sartlar altinda Kasim 2010’da yazdiklariniz cok naif kaldi galiba Mehmet Bey. Konuları ne kadar da ayrı yorumlasak ‘fransiz kalıyoruz’ diye düşünüyorum.
  Devlet kendi eliyle kültür sanat konusunda yeteri kadar aktif olmadığı gibi aktif olan destek verenlere de el cektiriyor. Bunun da artik bir politika haline geldigine soylemek ‘seriat geliyor’ ile aynı anlama gelmemeli.

  http://hafifmuzik.org/?p=10552#more-10552

 • Leave a reply