Boğaza karşı Ernest Ranglin bu çarşamba!

0 Posted by - 02 July 2012 - KONSER

Bugün ska denince aklımıza gelen gitar ritminin modern müzikle buluşmasını sağlayan isim, Jamaikalı efsane gitarist, Ernest Ranglin çarşamba günü, 19. İstanbul Caz Festivali kapsamında Esma Sultan Yalısı’nda sahne alacak.

Caz, reggae ve ska’dan hem beslenen hem de müzik hayatı boyunca onları beslemeye devam etmekte olan, ayağımızı yerden kesen icrası ile Ernest Ranglin, dünya müziğine ve Jamaika kültürüne kattığı değerle yaşayan bir efsane. İşte tam da bu sebeple, Jamaika’nın bağımsızlığına kavuşmasının 50. yılı şerefine kurulan Jamaican Legends ekibinin de başını çekiyor. Ekibin geri kalanı, The Wailers piyanisti Tyrone Downie, davulcu Sly Dunbar ile basçı Robbie Shakespeare’den oluşuyor. Vokaller ise Bitty Mclean’e emanet.

1958’de “Guitar In Ernest” albümü ile yola çıkan ve 54 yıldır müziğe hiç ara vermeyen Ernest Ranglin’i seyretmek (hem de Esma Sultan’da) şüphesiz harika bir deneyim olacak İstanbul için. Bakın 2011’de şöyle bir performans sergilemişler Blue Note Tokyo’da. Ernest Ranglin’in meşhur bestesi “Surfin’ “:

Çalar mı çalmaz mı şimdilik bilmiyoruz ama bu da bizden olsun. Ernest Ranglin’in 2000 yılında çıkan “Modern Answers To Old Problems” albümünden “Kunene”:

Kunene by Ernest Ranglin on Grooveshark

1 Comment

  • Umut 06 July 2012 - 10:38 Reply

    Gerçekten güzel bir deneyim oldu, keşke biraz daha uzasaydı konser. Kemençeli gitarlı 19.45 Beşiktaş vapurundan inip, konsere biletle giren tek kişi olduğumu düşünüyorum ama değdi.

    “Bu harika deneyim” yerine boğaz kenarında kadehi 15 TL lik yerli şarapla laflayan ‘VIP’, vokalist Mclean’den güzel iltifatlar aldı. Davetiyelerin ağırlıkla konsere değil laflamaya, görünmeye gelenlerde olması ayrı bir konu tabi.

  • Leave a reply