Bruce Dickinson müzİk endüstrİsİnİ anlatıyor: “Dİjİtal fİrmaların rekabetİ İyİ bİr şey”

1 Posted by - 23 July 2013 - KONSER


Hafif Müzik’te “unofficial” Iron Maiden haftası devam ediyor. Günümüz müzik endüstrisi, dijital devrim ve internet, Iron Maiden’ı nasıl etkiledi diye sordum Bruce Dickinson’a. Buyrun… (Röportajın tamamı Milliyet’te yayımlanacak takip ediniz…)

“Biz bedelini ödeyerek müziğimizi satın alan sadık bir hayran kitlesine sahip olduğumuz için şanslıyız. Biz de onlara buna değecek ekstralar sunmaya özen gösteriyoruz. Ama genel resme baktığınızda da çok şanslıyız çünkü yerleşmiş, belli bir kredisi olan, dünyada hayranları ve birçok ilişkisi ve bağlantısı olan bir grubuz. Ben genç gruplar için çok üzülüyorum. Çok yetenekli, çok istekliler. Enerjileri var. Ama dünya değişti. Pazar giderek küçüldü. Etrafta artık çok az genç insan var. Ben 22 yaşındayken etrafta çok daha fazla sayıda heyecanlı genç insan vardı. Şimdi herkes video oyunlarıyla, telefon için çıkan son uygulamalarla falan ilgileniyor daha çok.

Bu müziğin temeli sahnedir. Biz Iron Maiden’ı daha çok canlı performanslarla ayakta tutuyoruz. Albüm çıkarıyoruz ama bundan geçinebilir miyiz? Muhtemelen hayır. Bu bize turne şansı tanıdığı için işe yarıyor. Endüstri şu anda böyle. Ama yavaş yavaş sadece download’a dayalı olmaktan da kurtuluyor.
Napster’la başlayan Spotify gibi markalarla devam eden siteler bir noktada dinleyicide alışkanlık yarattı. İyi güzel ama müzisyen bu sistemde bir gelir elde edemiyor. Mesela Spotify’ı ele alalım. Güzel bir site ama küçük bir kusuru var, herkesin canına okuyor. Kendi dışında… Müziği o kadar ucuza alıyorsun ki yeni bir grubun oraya şarkısını koymasının anlamı kalmıyor. Şimdilerde yeni yeni daha fazla para ödemeye başladılar. Bunu nedeni dijital şirketlerin kendi aralarında rekabete başlamaları. Bu iyi bir şey.

Önce sadece iTunes vardı ve gerçekten berbat anlaşmalar sunuyordu. Bugün Samsung ona rakip. Ne kadar çok rakip olursa bu firmalar o kadar fazla yeni sanatçılarla anlaşma imzalamaya ve onların müziğini kendi platformlarına almaya çalışacak. Bu da sanatçının faydasına.
Dijital devrim gerçekleştiğinde büyük firmaların başındaki insanlar biraz basiretli davransaydı durum böyle olmazdı. Kendi kataloglarını makul ücretler karşılığında hemen dijital formatta insanlara sunsalardı korsan bu kadar patlamazdı. Onlar ne yaptılar, Napster ve benzeri siteleri yasaklatma, yok etme yoluna gittiler. Ve elbette bu bir işe yaramadı. Yok olan, zarar gören kendileri oldu.”

No comments

Leave a reply