BU HAFTA NE YAPSAK // 20 ÖNERİ

0 Posted by - 22 December 2014 - KONSER, ÖNERİ

Erken yılbaşı konserlerinden sezonun göz ardı edilmemesi gereken tiyatro oyunlarına bu hafta için 20 öneri.

Güven Erkin Erkal ile Türkiye’nin Rock Tarihi @ Salon İKSV // 23 Aralık Salı
Güven Erkin Erkal, yıllar boyunca edindiği arşiv ve birikimini paylaştığı söyleşisiyle Salon’da. Bir süredir Salon’da gerçekleşen serinin son ayağı olacak söyleşinin başlığı Şeytanın Çocukları (96’dan Günümüze).

CRR Caz Orkestrası & Elif Çağlar @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu // 24 Aralık Çarşamba
Nail Yavuzoğlu şefliğinde CRR Caz Orkestrası, Elif Çağlar’ın solist olacağı bir performans sergilemek üzere sahnede olacak. “CRR Bigband” adıyla 2007 yılında yola çıkan orkestra, tonal ve makamsal yapıda, anonim olarak bilinen türküleri düzenledi.

Mabel Matiz @ Jolly Joker İstanbul // 24 Aralık Çarşamba
Mabel Matiz, yeni dönem Türkiye pop müziğinin başarılı bestecilerinden biri. Son olarak “Yaşım Çocuk” isimli stüdyo albümünü yayınlayan Mabel Matiz, sevenleriyle buluşacak.

Ceylan Ertem @ Hayal Kahvesi Ankara // 25 Aralık Perşembe
“Amansız Gücenik” isimli son stüdyo albümünü geçtiğimiz günlerde yayınlayan Ceylan Ertem, Ankaralı sevenleriyle buluşacak.

>>> Ceylan Ertem Röportajı: “Sonunda Hep Müzeyyen Abla’ya Dönerdim” >>>

İstanbul Coffee Festival @ Galata Rum Okulu // 25-28 Aralık
İlk kez düzenlenecek olan İstanbul Coffee Festival, Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nun tarihi atmosferinde kahve severlerle buluşacak. Açılış günü sektörden yatırımcıların ve çalışanların katılacağı bir buluşma da gerçekleşecek. Dört gün boyunca workshop’lardan akustik konserlere çeşitli aktiviteler düzenleniyor.

Yavuz Akyazıcı Trio @ Pannonnica // 25-27 Aralık
Yavuz Akyazıcı, Pannonnica sahnesinde canlı bir albüm kaydetmek üzere üç gece art arda performans sergileyecek. Akyazıcı’ya bas gitarlarda Volkan Hürsever, davulda Turgut Alp Bekoğlu eşlik edecek.

Jiri Barta @ St. Antuan Kilisesi // 26 Aralık Cuma
Dünya çapında üne sahip olan viyolonsel sanatçısı Jiri Barta, Bach’ın tüm viyolonsel süitlerini tek bir konserde çalacak. Performans, Bach Before & After Yılbaşı Konserleri serisi kapsamında gerçekleşecek.

Hayko Cepkin @ KadıköySahne // 26 Aralık Cuma
Hayko Cepkin, KadıköySahne’de ‘nostaljik’ bir konser verecek. Şimdiye kadar yayınladığı dört albümünden uzun süredir sahnelerde pek seslendirmediği şarkılarını yeni düzenlemeleriyle sahneye taşıyacak.

Birsen Tezer @ garajistanbul // 26 Aralık Cuma
Başarılı kadın vokallerden Birsen Tezer, garajistanbul’da sahneye çıkacak. Cuma akşamı artık klasikleşmiş garajistanbul performanslarından birini gerçekleştirecek.

Baba Zula @ Babylon // 26 Aralık Cuma
90’lardan bu yana müzik yapan Baba Zula, son albümleri “34 Oto Sanayi”yi Japonya ve Türkiye’de yayınladı. Japonya’da liste başı olan albüm muhalif bir tavıra sahip.

>>> Baba Zula Röportajı: “Gerçek Sanatçı, Gerçek Olmayan Sanatçı Ayrımını Zaman Acımasızca Yapacak” >>>

Pinhani @ Beyoğlu Hayal Kahvesi // 26 Aralık Cuma
Sinan Kaynakçı ve Zeynep Eylül Üçer tarafından kurulan Pinhani, Akın Eldes’le bir araya geldikten sonra profesyonel müzik yolculuğuna başladı. Grup, Hayal Kahvesi Beyoğlu’nda çalacak.

Levent Yüksel @ Jolly Joker, İstanbul // 27 Aralık Cumartesi
Türkiye’nin en iyi seslerinden biri olan Levent Yüksel, Jolly Joker İstanbul sahnesinde canlı performans sergileyecek. Yüksel, 2004’te “Uslanamadım” adlı stüdyo çalışmasını, 2006’da ise “Kadın Şarkıları” isimli uyarlamalardan oluşan albümü yayınladı.

7 Pink Floydlar ve 2 Prenses @ Bronx Pi Sahne // 27 Aralık Cumartesi
Türkiye’nin en başarılı Pink Floyd cover grubu 7 Pink Floydlar ve 2 Prenses, yaklaşık 8 yıldır bir arada müzik yapıyor. Saygıyla Pink Floyd çalmak amacıyla bir araya gelen ekip, Bronx Pi Sahne’de olacak.

Umut Adan @ Karga // 27 Aralık Cumartesi
Yakın tarihte ülkemizi ziyaret eden Jack White’ın sahnesini açan Umut Adan, “Gülerler Bize / Beni Seçtiğin” Bu Yerde adlı 45’liği ile Wire dahil birçok müzik dergisinden övgü aldı. Günümüzde Anadolu Pop nasıl yapılır, uygulamalı gösteren Adan, Karga sahnesinde çalacak.

Derdiyoklar @ Nublu İstanbul // 27 Aralık Cumartesi
Anadolu pop döneminin sıra dışı ikilisi Derdiyoklar, uzun bir aradan sonra ilk kez İstanbul’da çalacak. Unutulmaz bir şeye tanıklık etmek istiyorsanız, cumartesi akşamı Nublu’da olun.

Kutu & Golden Horn @ RadioFil Sahne // 27 Aralık Cumartesi
Alternatif müzik sahnesinin sevilen iki ekibi, Kutu ve Golden Horn RadioFil’in mekanı RadioFil Sahne’de çalacak.

Gypsy Sound System @ Roxy Club // 27 Aralık Cumartesi
Gypsy Sound System, elektronik çingene kabaresi olarak tanımlıyor kendisini. Grup, Hindistan’dan Brezilya’ya geleneksel sesleri dub ritmleri ve canlı bir orkestra ile birleştiriyor.

Musica Nuda @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu // 28 Aralık Pazar
Vokalde Petra Magoni, kontrbasta Ferruccio Spinetti’den oluşan Musica Nuda, CRR Senfoni Orkestrası ile birlikte sahneye çıkacak. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek konserde, orkestra şefliğini Daniele Di Gregoria üstlenecek.

Ben Orhan Veli @ Afife Jale Sahnesi // 28 Aralık Pazar
Usta oyuncu Kemal Kocatürk’ten br Orhan Veli portresi. Kocatürk’ün yönettiği “Ben Orhan Veli” isimli oyunda kendisine Ozan Sevin eşlik ediyor. Kemal Kocatürk’ün eşi Ayça Kocatürk’e ait olan müzikler, yine Ayça Kocatürk’ün kendisi tarafından sahneye taşınıyor.

Polonya Sanatında Oryantalizm @ Pera Müzesi // Son ziyaret tarihi. 18 Ocak
Pera Müzesi’ndeki sergi, Polonya sanatındaki oryantalist eğilimleri gözler önüne seriyor. Sergide 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz’in saray ressamlığını yapan Stanislaw Chlebowski’ye özel bir bölüm de bulunuyor.

No comments

Leave a reply