BU HAFTA NE YAPSAK // 21 ÖNERİ

0 Posted by - 01 December 2014 - KONSER, ÖNERİ

La Cetra D’Orfeo – İstanbul Barok @ Kadıköy Süreyya Operası // 1 Aralık Pazartesi
İstanbul Barok ve La Cetra D’Orfeo Süreyya Operası’nda aynı sahneyi paylaşıyor. İstanbul Barok orkestrası 20. yılını kutlayacağı bu performansta, Belçika Sarayı müzisyenleri ve dansçılarından kurulu La Cetra D’Orfeo’yu ağırlayacak.

Hakan Özer @ BKM Mutfak Sahne // 1 Aralık Pazartesi
25 yıldır kendi yazıp, kendi söyleyen Hakan Özer BKM Mutfak Sahnesi’nde çalacak. Hakan Özer müziğini şöyle tanımlıyor: “Bu şarkılar fısıltıyla söylenir, konuşarak dinlenmez… Yorucudur, huzur vermez… Şikayet eder ama dövüşmez… Karamsardır ama mutsuz değil…”

Ayo @ İş Sanat Kültür Merkezi // 2 Aralık Salı
Funk ve soul etkileşimli pop müzik şarkıcısı Ayo, İş Sanat’In konuğu olacak. Ayo, 2006 ve 2008’de yayınladığı iki albümü ile kendisine hatrı sayılır bir dinleyici kitlesi edindi. Son albümü “Ticket To The World”u ise geçtiğimiz yıl yayınlamıştı.

Üst Kattaki Terörist @ 2. kat // 2 Aralık Salı
Emrah Serbes’in “Erken Kaybedenler” isimli öykü kitabında yer alan “Üst Kattaki Terörist” adlı hikayeden uyarlanan oyun, abisi askerde mayına basarak ölmüş Nurettin’in üst kat komşusu Kürt öğrenci Semih’le arkadaşlık ilişkisini anlatıyor.

Cingi performs Queen @ Babylon // 3 Aralık Çarşamba
Queen’in “sıradaki Freddie Mercury kim olacak” yarışmasına katılan, kazanamasa da başarılı performansıyla kendini gösteren Cingi, Babylon sahnesinde Queen söyleyecek. Daha önce bu performansta tanık olanlar biliyor, Cingi Freddie Mercury’yi yaşatma konusunda hayli yetenekli bir ses.

Einstürzende Neubauten @ CRR Konser Salonu / 3 Aralık Çarşamba

Konser Blixa Bargeld’in sağlık sorunları sebebiyle iptal edildi. Gelişmelerden haberdar edeceğiz.

Alman endüstriyel müziğinin öncü ekibi Einstürzende Neubauten İstanbul seyircisiyle buluşacak. Grup uzun bir sessizliğin ardından bu yıl içerisinde yayınladığı “Lament” isimli albümünün turnesi kapsamında ülkemizi ziyaret edecek. “Lament” 2. Dünya Savaşı temalı ve oldukça tiyatral bir albüm. Sahne sunumu da en az albümün kendisi kadar etkileyici olacaktır.

Yok Öyle Kararlı Şeyler @ Shaft Club // 3 Aralık Çarşamba
Alternatif sahnenin sevilen isimlerinden Yok Öyle Kararlı Şeyler, Shaft Club sahnesinde olacak. Grup kendini şarkı çizen, resim çalan bir topluluk olarak tanımlıyor.

“Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” @ İstanbul Modern
Kuruluşunun 10. yılını kutlayan İstanbul Modern, “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” başlıklı bir sergi sunuyor. Ziyaretçiler Türk filmlerinde yer alan unutulmaz şarkılar arasından seçtikleri plağı dinlerken, o filmdeki sahneyi eş zamanlı izleyebiliyor. Sergi yaklaşık 1 ay daha ziyarete açık olacak.

yuzyillik_ask_yesilcam_istanbul_modern_retrowallz_turk_sinemasi_tarihi_modernistanbul_sergi_art_sanat_artist

Gogo Penguin @ Salon İKSV // 5 Aralık Cuma
İlham kaynakları arasında Brian Eno’dan Aphex Twin’e isimleri sayan İngiliz üçlü, Salon İKSV sahnesinde çalacak. Gogo Penguin’in armoni sınırları çerçevesinde ürettiği jazzy melodiler, yer yer math-rock/post rock karışımı bir anlayışla sunuluyor.

Marsis @ KadıköySahne // 5 Aralık Cuma
Karadeniz müziğinin yeni nesil temsilcilerinden Marsis, KadıköySahne’de müzik severlerle buluşacak. Grup adını Kaçkar Dağları’nın yedinci büyük zirvesi, Marsis Dağı’ndan gelmekte.

Birsen Tezer @ Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi // 5 Aralık Cuma
Caz ve blues etkileşimli vokaliyle dinleyeni büyüleme yeteneğine sahip olan Birsen Tezer Kocaeli’de söyleyecek. Üstelik sahnede kendisine Gürol Ağırbaş, Derin Bayhan gibi sıkı müzisyenler eşlik ediyor.

Kerem Görsev / Ayhan Sicimoğlu @ AKM Osmangazi Salonu Bursa // 5 Aralık Cuma
Ayhan Sicimoğlu ve Kerem Görsev, Bursa’da latin rüzgarları estirecek. İkili, caz standartlarını latin meşrebince yorumlayacak. Sicimoğlu ve Görsev’e vokalde Suami Ramirez, davulda Ferit Odman ve Kontrbasta Kağan Yıldız eşlik ediyor.

Guts @ Babylon İstanbul // 5 Aralık Cuma
Hip-hop sularında dolanmayı seven Guts canlı bir set çalmak üzere Babylon sahnesine çıkacak. 2007 yılında ilk solo albümü “Le Bienheureux”ü, 2009’da ikinci albümü “Freedom”ı yayınlayan DJ, son olarak “Hip Hop After All” isimli bir albüm yayınladı.

Ceyl’an Ertem @ Moda Sahnesi // 5 Aralık Cuma
Ceyl’an Ertem yeni albümü “Amansız Gücenik”in İstanbul lansmanını gerçekleştirmek üzere, Moda Sahnesi’nde çalacak. Ceyl’an Ertem’in üçüncü solo albümü olan “Amansız Gücenik” Can Güngör’ün prodüktörlüğünde Cenk Erdoğan’dan Elif Çağlar’a birçok müzisyenin desteğiyle kaydedildi.

Brandt Brauer Frick @ Nublu İstanbul // 5 Aralık Cuma
Alman techno üçlüsü Brandt Brauer Frick, Goldnights serisi dahilinde Nublu’da çalacak. Grup, Glastonbury, Coahella’dan tutun Montreaux Jazz’a birçok dev festivalin kadrosunda yer aldı.

Kiasmos @ Salon İKSV // 6 Aralık Cumartesi
Ólafur Arnalds ve Janus Rasmussen’in elektronik tabanlı projesi Kiasmos, Salon İKSV’ye konuk oluyor. İkilinin müziği tuşlu çalgılar ve elektronik müziğin minimalist bir birleşimi.

mor ve ötesi – Şebnem Ferah @ İzmir Arena // 6 Aralık Cumartesi
Türkiye rock müziğinin iki önemli temsilcisi İzmir’de aynı sahneyi paylaşacak. mor ve ötesi ve Şebnem Ferah, Darüşşafaka Cemiyeti yararına çalacak.

Farid Farjad @ Zorlu Center PSM // 6 Aralık Cumartesi
Fas asıllı keman virtüözü Farid Farjad, Zorlu Center PSM’de performans sergileyecek.

Pitohui – Nekizm @ Peyote // 6 Aralık Cumartesi
İlk EP’leri Boros’un ardından geçtiğimiz aylarda ikinci EP Devin’i yayınlayan Pitohui, aynı yollarda yürümeyi sevdiği ekip Nekizm ile Peyote sahnesinde olacak.

Deli Gömleği @ Karga // 6 Aralık Cumartesi
15 yıldır bir arada müzik yapan Deli Gömleği yeni albümlerinin tanıtım konseri için Karga sahnesinde olacak.

Morrissey @ Volkswagen Arena // 7 Aralık Pazar

*Morrissey konseri ileriki bir tarihe ertlendi.

İngiliz müzisyen Morrissey, bir kez daha İstanbul seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Yeni albümü “World Peace Is None of Your Business” turnesi kapsamında çalacak olan Moz, son solo albümünden The Smiths dönemine dek her dönemden şarkılar çalacak.

1 Comment

  • HERKES TEK, GOL ATAN KALEYE: SEHA CAN, CANAVAR BANAVAR, KAAN BOŞNAK… | Hafif Müzik 02 December 2014 - 13:02 Reply

    […] BU HAFTA NE YAPSAK // 21 ÖNERİ La Cetra D’Orfeo – İstanbul Barok @ Kadıköy Süreyya Operası… […]

  • Leave a reply