BU İKİ GRUBU MUTLAKA CANLI İZLEYİN: PITOHUI VE FAKAP

0 Posted by - 16 November 2014 - KONSER

Karga’nın Kadıköy Barlar Sokağı’nda (Kadife Sokak) 18 yıldır ikamet ettiği binanın en üst katına konuşlanmış olan kargArt, harika sergilere, work-shop’lara, fim gösterimlerine ve konserlere ev sahipliği ediyor.
Dün akşam ilk kez, yenilenen dizaynı ile kargArt sahnesinde canlı performanslara tanıklık ettik. En üst kata çıktıktan sonra, salona ait kapıdan girip son merdivenleri tırmandığınızda direkt karşınıza çıkıyordu sahne. Artık önceden durduğu yerin zıt kutbunda kurulu. Bu değişiklik salonu daha işlevsel ve rahat kılmış.
Karga sahnesine yolumuzu düşüren İstanbul müzik sahnesinin Pitohui ve Fakap isimli, denemeyi seven, atak davulların, döngüsel riff’lerin, sürreal synth ve elektroniklerin, dinamik ve trafiği yoğun bestelerin sevdalısı iki güzide grubuydu. Grupların ikisinin de sahne performansları bir hayli yüksek. Tansiyon hiç düşmüyor, ilgi dağılmıyor. Tek bir anı kaçırmamak için boğazınızı ıslatmaktan bile feragat ediyorsunuz. En yakın konseri yakalayın ve Pitohui ile Fakap’ı en az bir kez canlı deneyim edin.

Pitohui
Pitohui, gitarlarda Barkın Engin, baslarda Cem Kayıran, davulda Yankı Bıçakçı, elektroniklerin başında Toll Tres ve trombonda Arda Erboz’dan oluşuyor. Grup yola ilk çıktığında, nispeten farklı bir kadroyla çalıyordu. Üflemelinin katılması, Toll Tres’in elektronikleri, bas ve davulun sahnede devleşen doyuruculuk katsayısı, yanına Barkın Engin’in psychedelic/prog/deneysel ağına dolanmış gitarlarını da ekleyince, Pitohui’nin performansı hayli etkileyici bir noktaya gelmiş. Grup, aksaktan tek düze akan ritimlere, tonal melodilerden atonal yaklaşımlara ve hem ambiyans yaratan hem melodik açıdan müziğe destek veren elektronik ve üflemeli partiler içeren yoğun besteler üretiyor. Üstelik bu yoğunluğu sahneye çok başarılı taşıyorlar. Pitohui, son dönemin en etkileyici yerli ekiplerinden biri olarak takdiri ve hayranlığı hak ediyor.

Fakap
Fakap, kendi müziğini progressive-indie olarak tanımlıyor. Anıl Çamcı, Koray Erkan, Ufuk Evcimen ve Kerem Öktem’den kurulu olan grup, progressive ve indie kelimlerini sevdiği kadar, matematik düşkünü de. Trafiğin yoğun olduğu, gitar riff’lerinin sıklıkla değiştiği müzikleri, yine tonalite ve atonalitenin iç içe geçtiği bir yaklaşıma sahip. Baslarda punk ruhunu hissetmemek imkansız, gitarlarda virtüözite, grubun müziğinde deneyselliği seven bir duruş hakim.

**Fotoğraf: Hazal İlbay

1 Comment

  • PITOHUI’NIN “DEVİN”İ REMİKSLENDİ | Hafif Müzik 28 November 2014 - 16:04 Reply

    […] Pitohui konserine dair izlenimlerimizi okumak için buraya […]

  • Leave a reply