Bu yaz kimler gelecek, neler olacak?

0 Posted by - 17 March 2012 - KONSER

İki konunun vazgeçilmeziyim. Aniden ölen ünlü şarkıcılar ve yazın Türkiye’ye gelecek isimler. Ünlü bir şarkıcı öldüğü zaman telefonlarım susmaz, bütün kanallar ve gazeteler arayarak fikrimi sorar, beni yayınlarına davet eder. Sağ olsunlar.
Bir de ünlü bir ismin geleceği açıklanmaya görsün. Eş dost arar, mail kutum dolar, okurlar meraklanır. “Filanca gelecek diyorlar, gerçekten gelecek mi?” Ya da “Biletler satışa çıktı ama almaya çekiniyoruz, iptal olur mu?” Ben de değerli okuyuculara yardımcı olmaya çalışırım.
Whitney Houston’dan bu yana hiçbir ünlü şarkıcıyı kaybetmediğimize göre (tahtaya vuruyorum) bakalım bu yaz İstanbul’da neler olacak…

Bu yaz Parkorman’dayız
Ufukta görünen en kapsamlı ‘rock’ festivali İstanbul Open Air Festival. Tarihleri 4-6-7 Temmuz. Gelen isimlerden bazıları Guns N’Roses, Godsmack, In Flames, Apocalyptica, Within Temptation, Ugly Kid Joe. Bu festivalde toplam 21 grup sahne alacak. Gün başına yedi grup diye düşünebilirsiniz.
Bu gruplardan dördü yabancı, üçü yerli olacak. Kesin oran değil ama aşağı yukarı durum bu.
Dikkat ettiyseniz 5 Temmuz boş. Nedeni ise şu an açıklanmayan ama pek yakında duyurulacak büyük bir ismin ancak 4 Temmuz’da müsait olması. Organizatör Purple seneye ertelemektense bir gün ara verelim ama yapalım diye düşünmüş. İyi de etmiş. Mekan Parkorman.
Biliyorsunuz Parkorman etkinliklere kapanmış ve İstanbul’un açık hava etkinliklerinin önemli mekanıyken hayatımızdan bir kış ansızın çıkmıştı. Bu yıl yeniden giriyor. İşletmesini devralan Serdar Bilgili duyduğuma göre burayı Londra’daki Hyde Park tarzı bir yer yapmaya niyetliymiş. Hem park, hem dinlence, hem eğlence, hem konser… Buradaki etkinliklerin muhtemelen ses kısıtlaması yüzünden gece 11.00’de bitecek olduğunu hatırlatalım. Erken gelip erken döneceğiz, Allah’tan metro kapıda…
Bu yıl Sonisphere’in Türkiye ayağı yapılmıyor. Purple bu etkinlikle kontratının bitmesini fırsat bilerek kendi festivalini yapmaya karar verdi yani anlayacağınız.

Pozitif’in iki yeni festivali var
Parkorman’da düzenlenecek bir diğer etkinlik Pozitif’in yeni tek günlük festivali Babylon Soundgarden. Tarih 26 Mayıs. Şu an belli olan isimler Parov Stelar Band, Oi Va Voi, Caravan Palace ve Büyük Ev Ablukada. Yeni isimler de açıklanacak.
Pozitif ekibinin bir diğer yazlık etkinliği de 25-29 Haziran tarihleri arasında Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda yer alacak. Adı Pozitif Günler. Pazartesiden cumaya sürecek beş günlük konserler dizisinin baş isimleri Metronomy ve Two Door Cinema Club olarak açıklandı. Şahane iki isim, kaçırmayın, biletler satışta.
Ben de bir grup ekleyeyim. 25 Haziran’da Pozitif Günler kapsamında Nouvelle Vague ve 27’sinde Zaz da Maçka’da birer konser verecek.
Garanti’nin sponsor olduğu Pozitif Günler’in sonbahar versiyonu da olabilir, benden söylemesi.
Zaz Çeşme’deki Babylon Aya Yorgi’de ve ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde de birer konser verecek.
30 Haziran’da Çeşme Babylon Aya Yorgi’de Bob Sinclar varmış. Particilere duyurayım şimdiden.
Unirock ekibinin tek günlük bir rock festivali için girişimleri olduğu kulağıma geldi.
Ancak bu konuda henüz netleşmiş bir şey duymadım.

Red Hot Chili Peppers

Büyük isimler solo konserler verecek…

Bu yaz, tek günlük etkinliklerin yazı olacak. Madonna konserini zaten biliyorsunuz. Gelen bilgilere göre bilet satışının iyi gittiğini gören organizatör BKM Madonna’dan ikinci bir gün istemiş ancak bu girişimden sonuç alınamamış.
Pozitif’in Red Hot Chili Peppers konserini yapacağını artık zaten herkes biliyor. Bu konser büyük ihtimalle Santralistanbul’da yer alacak. En az 35 bin kişinin bilet alması bekleniyor. Mekan için özel bir sahne ve alan tasarımı yapılacağını sanıyorum.
Purple’ın çok büyük en az üç isim üzerinde çalıştığını da ben söyleyeyim. Ekim ve kasım aylarında bir adet MTV ünlüsü popüler isim ve bir de çok büyük bir grubu burada görebiliriz. 2013 kışında da çok büyük bir-iki konseri İstanbul’da izleyebileceğiz.
Ülker Sports Arena’nın anlaşmalı olduğu entertainment devi AEG’nin sanatçıları da ayrıca buraya düzenli olarak gelecektir. Kimler olabilir derseniz listede Justin Bieber’dan Alicia Keys’e, Paul McCartney’ye kadar yok yok…
Tek konserlerden biri 19 Haziran’da Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda yer alacak Megadeth. Metalciler hasret gidermiş olacak yani…
Fısıltılar…
Gelelim fısıltılara… Ortalıkta dolaşan dedikodularda adı geçen isimler Coldplay, Roger Waters, David Gilmour ve hatta Bruce Springsteen. Yorum yok, bekleyelim görelim. Ve bir de not: Bu yıl içinde bir Radiohead konseri görünmüyor. Üzgünüm…

Caz Festivali’ne Sharon Jones and the Dap Kings…

İKSV bu yıl Caz Festivali için çok çalışıyor. Tam kadro 25 Nisan’da açıklanacak. Ancak bir isim kesinleşti ve bunu ilk kez burada duyuruyorum: Temmuz ayındaki İstanbul Caz Festivali’nin konuklarından biri Sharon Jones & The Dap Kings… Hayatta en fazla canlı izlemek istediğim ekiplerden, ‘hayatımın kadını’ Sharon Jones ve grubu The Dap Kings yılın benim için en heyecan verici konserleri arasına girdi bile…
Geçenlerde Twitter’da kopan “Sigur Ros geliyor” heyecan dalgasını ben de takip ettim ama bu konuda bir bilgiye ulaşamadım. Bildiğim kadarıyla bu yıl gelmeleri için İKSV uğraşıyordu ancak sonuç alamadılar. Umarız birileri getirmeyi başarır bu grubu bir açıkhava konserine ve oturur izleriz yıldızların altında.

27 Comments

 • berk 17 March 2012 - 22:50 Reply

  ‘Bir adet MTV ünlüsü popüler isim’ hakkında biraz daha ipucu alabilir miyim?

 • sinan 17 March 2012 - 22:57 Reply

  özelliklide open air festivalinin biletleri ne zaman satışa çıkar acaba

 • Martı 18 March 2012 - 00:18 Reply

  Ben 7 Temmuz’da Knebworth’ta Queen ve Adam Lambert ile We Are The Champions diyeceğim. 😉

 • FalconeWayne 18 March 2012 - 01:21 Reply

  Mehmet Bey Kilyos Solar Beach deki festival ne oldu acaba o olamıcak mı onda ne ses var?

 • zeynep 18 March 2012 - 10:07 Reply

  hmm mtv ünlüsü denilince aklıma the hills ya da alexa chung geliyor . Ama ne alakası olur etkinliklerle anlamadım.

 • spider jerusalem 18 March 2012 - 16:36 Reply

  bir nick cave ya da bir tom waits gelse keşke bu yıl… en çok istanbul hayranı olan tom waits’in bir konser bile vermemiş olması koyuyor bana.

 • bd 18 March 2012 - 18:23 Reply

  MTV ünlüsü popüler isim Lady Gaga heralde, gelmesini hiç istemiyorum. İntihara meyilli, hastalıklı bir nesil yetiştiriyor. İntihar etmeden önce Gaga’ya tweet atmak yeni moda oldu.

 • kuntakinte 19 March 2012 - 08:52 Reply

  waters, gilmour veya springsteen’den biri gelsin hayat bayram olur, hepsi birden gelse benim artık cennete gitmeme gerek kalmaz,dünyada cenneti görmüş olurum..hayali bile güzel.

 • cenk 19 March 2012 - 16:34 Reply

  bunlar tamam da, bir radiohead konseri tadından yenmezdi.artık seneye…

 • gizem 20 March 2012 - 00:01 Reply

  radiohead için artık seneye gelirler heralde diye diye kahır üstüne kahır, kahır dağı oluştu.

 • Kerem 20 March 2012 - 15:33 Reply

  bir Arctic Monkeys lafı geçmedi,yazık! ne zamana?…

 • bıdıbıdı 21 March 2012 - 23:57 Reply

  paul mccartney’nin gelmesini delice istiyorum

 • Erhan 22 March 2012 - 12:17 Reply

  29 Haziran’ da Mika geliyor 🙂

 • berk 22 March 2012 - 21:08 Reply

  Erhan, ne diyosun, Mika mııı? Nasıl mutlu olurum eğer doğruysa !!

 • deniz 23 March 2012 - 14:11 Reply

  yani gene florence + the machine yok:(

 • Oceans’Queen 23 March 2012 - 22:58 Reply

  Eveeeeeeeeeeet Paul McCartney kesinlikle gelmeli.Ve tabii Bruce Sprinsteen,Roger Waters ,David Gilmour hepsi hepsi gelmeli…

 • Oceans’Queen 23 March 2012 - 23:01 Reply

  Paul McCartney gelsiiiiiiiiiiiin artık.Yeter çok bekledik.

 • Yosunmistral 23 March 2012 - 23:05 Reply

  Biricik Paul McCartney’mizi bekliyoruz.

 • SEAGULLSOFBOSPHORUS 23 March 2012 - 23:11 Reply

  Paul McCartney bence Boğaz Köprüsü üzerinde de özel bir konser vermeli.Asya’dan Avrupa’ya Paul,İstanbul’un martılarının eşliğinde ve Boğazın eşsiz güzelliğinde “Band on the Run” ile biz sevenlerini coştursun!

 • SecretBeatle 24 March 2012 - 20:31 Reply

  Paul’un gelişi İstanbul Open Air için mi söyleniyor? Yoksa ayrı bir konser mi? Buna göre her gün takipte olalım 🙂 Biri bilgi verirse çok çok sevinirim.

 • Ece 04 April 2012 - 03:53 Reply

  MTV ünlüsü kim bir sürü isim geliyor akla. Lady Gaga değil bence, o sadece MTV’nin ünlüsü değil. Taylor Swift mi? Yok yok o da değildir.

 • Erhan 04 April 2012 - 14:34 Reply

  berk, Babylon dergi 11. sayısında yazıyor fakat bir açıklama yapılmadı.

 • nihallozturk 08 April 2012 - 14:57 Reply

  İstanbul Open Air Festival e evanescence ı da eklemek isterim 21 grup yazmışsınız ama evanescence ı açmak gerekirdi.

 • 11:14 10 April 2012 - 21:02 Reply

  One Love’a bu sene Pulp gelir 😉

 • meltem 24 April 2012 - 06:23 Reply

  florence + the machine gelecek diye okudum bir yerde, ama nerede hatırlamıyorum. bir de morrissey’den bahsetmemişsiniz, gerçi o tarihte belli değildi sanırım.

 • RAMON 27 April 2012 - 13:03 Reply

  PAUL MCCARTNEY GELMELİ….GELMELİ..GELMELİ…GELMELİ…GELMELİ..GELMELİ…GELMELİ…GELMELİ….

 • Nilsu 09 May 2012 - 18:52 Reply

  Merhaba, Paul Mccartney’in gelip gelmeyeceği veya nasıl nereye ne zaman geleceği hakkında detaylı bilgi alabilir miyim lütfen? Umarım geliyordur. Şimdiden teşekkürler.

 • Leave a reply