Cohen konseri değil, Cohen festivali!

0 Posted by - 08 September 2012 - KONSER

20120908-134312.jpg

Leonard Cohen 19 Eylül’de İstanbul’a gelecek. Ama geçen hafta Berlin’deydi. Yaklaşık 20 bin kişiye çalan üstad performansını doruğa çıkarmış, dört saate yakın sahnede kalıyor ve bir konserden ziyade adeta festival tadı veriyor…

Şu ana kadar izlediğim en uzun konser hangisiydi hatırlamıyorum. Yakın zamanı dikkate alırsak iki buçuk saatlik The Cure konseri olabilir. Grubun bütün şarkıları çalmasını muhabbetle izlemiştik.
Cohen geçen hafta Berlin’in bizim Açıkhava’yı andıran ama yaklaşık üç katı büyüklüğündeki konser mekanı Waldbühne’de bunun çok ötesine geçti. Son albümü “Old Ideas”ın dünya turnesinde dört saate yakın sahnede kaldı ve bu, bu turne için standart bir uygulama.
19.30’da başlayan konser 23.15’te hâlâ devam ediyordu. Cohen son anda set listindeki üç şarkıyı pas geçip “Save the Last Dance”e geçti de konser bitti.
Bu bir konser değil festival. Cohen festivali. Gece 19.30’da başlıyor.
Ön grup olarak Cohen var. İki saate yakın çalıyor. Daha sonra yarım saatlik bir ara var. Ve ardından headliner olarak gene Cohen geliyor ve hit şarkılarını söylemeye devam ediyor. Ardından “Manhattan”la beraber ritim yükseliyor ve bir anda konserin ardından Cohen DJ set tadında geceye devam ediliyor. Görüntü neredeyse bu.
Geçen turnesinde Türkiye’ye geldiğinde yaklaşık bir buçuk saat kadar sahnede kalmıştı, bu turnede resmen rekora gidiyor.
Nedenlerinden biri elbette Cohen’in veda etmesi. Sahneye çıkar çıkmaz, “Hakkınızı helal edin bir daha görüşemeyebiliriz, bu son konserimizmiş gibi çalacağız” diyor ve veda ediyor.
Bunu duyunca organizatör Marcel Avram’a “Cohen geçen turnede de veda etmemiş miydi?” diye sordum. “Bu benim daha ilk veda turnem” demiş Cohen Avram’a.
Her şarkıyı sanki son kez söylüyormuşçasına icra ediyor. Bir daha görüşemeyiz diye ne var ne yok her şeyini ortaya koyuyor 78 yaşındaki Leonard Cohen.
Sevdiğiniz, hayatınızda yeri olan bir sanatçının konserine giderken kimi zaman endişeli olursunuz. Zira beklentilerinizi yüksektir ve tatmin olmaması sizi mutlu edecektir. İstanbul’da Cohen’i izlemeyi düşünenler ya da izleyecekler şunu bilmeli, istedikleri her şeyi alacak, beklediklerini bulacaklar. Benim Berlin’de gördüğüm kadarıyla bu bir konser değil festival, festival de değil bildiğiniz dört saatlik bir retrospektif müzikal sergi. Sevdiğiniz bir sanatçıyı bir daha bu şartlarda karşınızda bulamayabilirsiniz. Benden söylemesi.

1 Comment

  • Mustafa Dermanlı 19 September 2012 - 12:57 Reply

    Bir önceki gelişinde 1,5 saat değil 3 saat sürdü konser. 21:00 – 23:55 arasında…

  • Leave a reply