Portishead konserinden izlenimler

0 Posted by - 21 August 2014 - KONSER

Midtown Festival kapsamında ilk İstanbul konserini veren Portishead, yıkıcı performansıyla hafızalardan silinmeyecek bir gece yaşattı.

Dün Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşen festival öğleden sonra kapılarını açtı ve öncelikle The Away Days, The Ringo Jets gibi yerli grupların konserleriyle müzikseverleri hafta arası festival havasına soktu.

Gecenin yıldızı ve herkesin merakla beklediği tabii ki Portishead’di. Saat 8 sularında alanı buyuk ölçüde dolduran müzikseverler, Bristol’lı ekip sahne almadan evvel, İngiltere’den sıra dışı bir başka ses Savages’la tanıştılar. 2013 çıkışlı albümleri ‘Silence Yourself’ ile gönlümüzü fethetmiş olan ‘kızlar’ kendilerini pek tanımayan İstanbul seyircisinin dikkatini çekmeyi başardı. Gürültünün daim olduğu performansları, karanlık duruşları ve aşkla kavrulan sözleriyle Portishead öncesine fazla fazla yakıştılar.

Tam vaktinde, 22:00’de sahnede olan Portishead, tansiyonu düşmeyen, trip-hop/kraut/noise dengesi harika ayarlanmış bir liste çaldı. Tempo düşmedi, ilgi dağılmadı.

Sahne arkasındaki perdeyle arası açık olanların dahi es geçemeyeceği görseller, anlık görüntülerle iç içe kullanıldı. Alkış ve çığlıkların koptuğu an ise, Gezi günlerine ait görüntüler ve ‘İstanbul United’ (renklerin kardeşliği) metaforuyla verilen ‘beraber’ mesajının ekranda belirdiği andı. “Machine Gun’ performansının son çeyreğinde diğer direniş görüntüleriyle birlikte ekrana yansıtıldı, İstanbul direnişi. Bu anı konuşarak ya da slogan meşrepli şarkılarla değil, Portishead’e has gürültü deneyimi eşliğinde yaşatırken, yıkım duygusunun hakimiyetinde bir içim umut vadettiler.

EMC_4011gnl

Aşağı yukarı bir saat çaldıktan sonra sahneden inen grup, bis için tekrar sahneye döndü. ‘Roads’ ile seyirciye istediğini veren (karşılığında bir alan dolusu telefon kamerasıyla karşı karşıya kalan) ve ‘We Carry On’ ile efsane bir son yapan Portishead yazın en iyi performanslarından birine imza attı.

Biz göremedik ama çekingenliğiyle bilinen Beth Gibbons’ın sahneden inip seyirciyle iletişime geçmiş olması konseri sadece izleyiciler için değil kendisi için de unutulmaz kılacaktır muhtemelen.

No comments

Leave a reply