Festivale gider’iken…

0 Posted by - 18 June 2011 - KONSER, LİSTE


Aslında böyle bir yazı yazmayacaktım ama gelen haberlerden sonra fikrimi değiştirdim. Festivale giderken dikkat edilmesi gereken şeyler var…

ABD’nin Tennessee eyaletindeki Manchester kentinde yapılan ve her yıl 80 bine yakın insanın katıldığı Bonnaroo festivalinde üst üste iki gün iki kişinin ölüm haberi geldi. Birinin ölüm nedeni aşırı su kaybı. İkincisinin ölüm nedeni ise “aşırı sıcağa bağlı” şeklinde açıklanmış. Yani biri yeteri kadar su içmediği için, diğeri de şapka takmadığı ve güneşte fazla kaldığı için sizlere ömür.
Önümüzde festivaller var. Özellikle One Love ve Rock’n Coke kalabalık geçecek. Buralara gündüzden gidilecek. Tamam bizde o kadar şuursuz insan yoktur, ben eminim ama siz yine de bu vesileyle bazı noktaları hatırlamış olun, festivalde canınız sıkılmasın.
* Şapkasız, kremsiz, prezervatifsiz çıkmayın.
* Yanınıza değerli eşyalarınızı almayın. Çaldırırsınız ya da kaybedersiniz. Bu gerçek değişmez. Sonra “O yüzük babaannemindi” falan diye dövünmeyin.
* Yanınızda su şişesi ya da matara bulundurun. Bunu sürekli dolu tutun ve gün boyu su için.
* Yedek çorap ve tişörtünüz olsun. Ne zaman ıslanacağınız belli olmaz.
* Tamam, festivalde iyi giyinmek cool bir şey ama festival ikonu olacağım diye giyim kuşamı abartmayın. Topuklu giymeyin mesela. Hem size hem de sizinle gelenlere eziyet.
* Dezenfektan bulundurun. Kağıt mendiliniz de olsun çantanızda. Festival tuvaletlerinde mikroplar da festival yapıyor genelde.
* Yanınızda “Şunu çantana koyabilir miyim”ci bir sürü arkadaş türer. Başkasının malını almayın. Hem ağır hem gereksiz sorumluluk. Festivalde hafif olun. Faydasını görürsünüz.
* Yemek seçin. Enerji veren, akıp kokmayan şeyleri tercih edin. Kek, çikolata, soğuk sandviç iyidir. Ağır şeyler yemeyin. Konserin en güzel yerinde kakam geldi, çişim geldi diye hayatı kendinize ve çevrenizdekilere zehir etmeyin. Festivaller en sevdikleri şarkıyı tuvalette dinleyen yanlış beslenme mağdurlarıyla doludur. Onlardan olmayın.
* Kaybettiğiniz arkadaşınızı bulmaya çalışmayın. Konseri kaçırmaya değmez. Sabit durun o sizi bulur. İki kişi birden hareket ettğinde kimse birbirini bulamaz.
* Festivale erken gidin. “Bütün gün ne yapacağım ben orada” demeyin. Festival erken gidip ana sahne dışındaki etkinliklere katılarak güzel. Sevdiğim grubu izler çıkarım diyen, festivalden hiç çakmayan insan demektir.
* Önünüzdekine “Azıcık kenara çekilir misin, göremiyorum” demeyin. Sinir oluyoruz biz uzun boylular. Görmek için siz yana ya da öne geçin (Allah Allah, değil mi ama…)
* Arabanızla gitmeyin. Toplu taşıma ya da festival servislerini kullanın. Park sorun, alkol sorun, değmez… Servis özgürleştirir.
* Bütün bunları okuduktan sonra “Bize bişey olmaz aga” demeyin. Olur.
Cümleten hayırlı festivaller.

No comments

Leave a reply