GECE GEZMESİ: CAZ FESTİVALİ’NDE MÜZİKLİ KADIKÖY TURU

0 Posted by - 09 July 2015 - KONSER

İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nın bu yıl 22.’sini düzenlediği İstanbul Caz Festivali, cazı merkeze alarak birçok sese kucak açan programıyla şehrin gecelerini renklendiriyor. 27 Haziran’da başlayan festivalde son haftaya girmiş bulunuyoruz. Sepetçi Kasrı’ndaki Melody Gardot konseri, Açık Hava’daki Jools Holland sahnesi ve Aya İrini’de Erivan Oda Orkestrası ile çalan Tigran Hamasyan’ın büyüleyici performansı geride kaldı.

Festival dün gece ise, daha önce Caz Festivali kapsamında harika bir deneyim sundu. Gece Gezmesi etkinliği kapsamında Kadıköy’ün muhtelif mekanlarında 10’u aşkın performans gerçekleşti. Kargart’ta Alpman & the Midnight Walkers ve Ha Za Vu Zu, Köşe’de Can Kazaz, Living Room’da Deniz Taşar Quintet ve Neşet Ruacan, Moda Sahnesi’nde Mikado, The Away Days ve Gaye Su Akyol, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde Su İdil ve Kalben, Club Quartier’de Barış Demirel (Barıştık Mı), Can Güngör ve İlhan Erşahin’s istanbul Sessions, All Saints Moda Kilisesi’nde Cihan Mürtezaoğlu & Burcu Tatlıses Duo ve Kaan Boşnak, Atölye Hangart’ta Samet Kılıç & Serhat Yılmaz Duo sahneye çıktı. Tek bir bilet karşılığında aldığınız bileklikle bu konserler arasında mekik dokuyabiliyor, bu sayede Kadıköy’de bir gece gezmesine çıkıyorsunuz. Gece Gezmesi, festival deneyimini mekanla sınırlamıyor oluşu ve şehrin sokaklarını hareket etme/gezme haliyle festivale dahil etmesiyle övgüyü hak ediyor. Indie’den caza İstanbul sahnesinin farklı seslerini bir araya getiren çeşitli programı, mekan/müzisyen eşleştirmesi bakımından da başarılıydı.

SLK_7246

Bizim gece gezmemiz, Cihan Mürtezaoğlu’nu kaçırarak başladı. All Saints Moda Kilisesi’nde konser izlemeyi çok istiyorduk, ne yazık ki başka bahara kaldı. Geç kaldığımızı fark edince, iki adım mesafedeki Can Güngör’ü izlemek üzere yola düştük. Can Güngör, Saint Joseph’liler Derneği’nin mekanı Club Quartier’de sahnedeydi. Tenis kortlarına kurulmuş sahnede Can’ı izledik. Havayı Can Güngör melankolisi ile kararttıktan sonra da The Away Days’i izlemek için Moda Sahne’nin yolunu tuttuk. The Away Days’in sahnesi, dakikalar geçtikçe tansiyonu yükselen, ivmesi artan bir performans sundu. İlk birkaç şarkıdan sonra salon kalabalıklaştı. Sahne önüne yaklaşan katılımcılar gruptan teşekkür alınca, herkes birer ikişer adım yanaştı ve böylece mesafe ortadan kalkmış oldu. Enerji bir vites daha yükseldi. “Your Colour”, “Paris” ve “Calm Your Eyes” hatrımızda kalan şarkılar. Kapanış ise “Best Rebellious” ile yapıldı ve sahne Gaye Su Akyol’a devredildi. Gaye Su, “Abbas” ile girdi. Hemen ardından “Biliyorum”, onun peşine “Yıllar Yılan” dedi. Selda Bağcan’a selam durdu, “Yaz Gazeteci” söyledi.

Gecenin sonunu ise arkaoda’da Merve Evirgen’in DJ setini dinleyerek getirdik. Herkesin son durağı oraydı. Müzisyenler, gazeteciler, festival katılımcıları, İKSV ekibi yani herkes oradaydı. Bütün gece epey keyifli vakit geçirdik, güzel konserler izledik. Gidip görenlerin anlattığı kadarıyla Kilise’deki performanslar ile Kalben ve Can Kazaz’ın konserleri de harikaymış. Seneye yine Gece Gezmesi istiyoruz, ilgililere duyurulur.

Bu arada tüm bunları kaçırdığı için üzülenlere (büyük ikramiye ayarında) teselli ikramiyesi var. Önümüzde The Bad Plus ve Joshua Redman’ın birlikte sahneye çıkacağı gece ve Michael Kiwanuka, Hiatus Kaiyote ve Theo Croker’ı peşi sıra izleyeceğimiz kapanış konseri var, ıskalamayın.

Berk Sayan

No comments

Leave a reply