Gündüz Vassaf’ın Sonisphere izlenimleri…

0 Posted by - 08 July 2010 - KONSER

gunduz_vassaf4

Gerçi yayımlandı ve üzerinden zaman da geçti ama olsun. Gözden kaçmış olabilir. Buraya almakta ve paylaşmakta fayda gördük efemm..

Metallica Kemalist mi?

Yer-Milli Şef döneminde İnönü, Demokrat Parti yıllarında Mithatpaşa, zaman zaman Dolmabahçe, 27 Mayıs askeri darbesinden sonra tekrar İnönü, günümüzde de BJK İnönü diye bilinen, geçen akşam Anthrax, Slayer, Megadeath ve Metallica gruplarını seyrettiğimiz Osmanlı Sarayı’nın bahçesine Cumhuriyet rejiminin yaptırttığı futbol (‘ayaktopu’) stadı.
Katılanlar- Yaş ortalamasını ‘kırk yıl’ yükselten ben ve Boston’dan arkadaşım Richard ve kimi bizle fotoğraf çektirmek isteyen, sırtımızı sıvazlayan, ‘yaşlandığımızda sizin gibi olmak istiyoruz, ne iyi ki burdasınız’, diyen kızlı erkekli 50 bin metal seyircisi. Sonradan konuştuğum taksi şöförünün siyah giyen, kimi gotik takılı, gözlerinin etrafı siyah makyajlılar için ‘Bunlar şeytana tapıyorlar’ demesi, bence iktidar partisinin görüşünden çok uzak değil. Operaya, baleye, rock konserine belki de ömründe gitmemiş Başbakan’ın metal müziğinin ve Türkiye’deki seyircisinin farkında olduğunu sanmıyorum.
Gecenin anlamı- Türkiye’ye yabancı birisinin ülkedeki kadınların konumuyla ilk gözlemi başörtüsü olsaydı, konsere katılan kızların hepsini Kemalist zannedebilir, Metallica’nın laikliğe angaje bir Cumhuriyet mitinginde sahne aldığı varsayımında bulunması mantıken tutarlı olurdu.
Bence de metal seyircileri arasında seçim anketi yapılsa AKP oyları en iyimser tahminimle yüzde 1 olamazdı. Dünyanın her tarafında yüz milyonlarca seyircisi olan Metallica 30 yıldır yaptığı müzik türüyle dünya gençleri arasında evrenselleşti. Türkiye’deki gibi bir iktidar partisi ne kadar popülist olursa olsun dünya gençliğinden kopuk olduğu ölçüde, ya You Tube’un ve şimdi kısmen Google’ın sansürlenmesi örneklerinde olduğu gibi kendine özgü istibdatla ayakta kalacak demektir ya da iktidarının sonu yaklaşmıştır.
Metallica’nın müziği- Atoma sıkıştırılmış enerjinin özgürleştirilip patlaması gibi.
Metallica’nın İstanbul ilişkisi:
Kimin haddine İstanbul’da sahne aldıkları için tarih yarattıklarını söylemek? Kimin haddine İstanbulluları şehrin tarihinde en çok bağıran seyircisi olmaya çağırmak?
Yerine göre hâlâ yabancılar sempatik görünme, kendilerini pazarlama peşinde ‘Türk lokumu çok güzel, askeri cesur, İstanbul harika’ dediklerinde coşuyoruz. Konserde de böyle oldu.
Son not: Metallica ile İpek Yolu’nda
Futbol stadında sahada, tribünlerde gençler tıkış tıkış. Mevsim yaz. Kızların elbiseleri açık. Erkekler dinamik. Müzik coşturucu. Bira içiliyor. Ve zannedersiniz ahlak ve terbiye dersini hatmetmiş bir topluluk içindesiniz. Etrafım kendiliğindenliğin getirdiği güler yüzlü, huzurlu, insanlarla dolu. Türkiye’nin basından takip ettiğimiz gerginliğini yansıtan tek bir ifade yok. Ve önceden yazdıklarımı tekrarlayarak diyorum ki, dünyada özellikle müzik ve facebook, twitter, my space gibi siteler aracılığıyla, gençlerin tarih ve bağnazlık yüklü husumet dolu aitliklerinden soyundukları yeni bir ipek yolu kuruluyor.

1 Comment

  • Malkavian 17 July 2010 - 07:53 Reply

    Harika bir yazı elbette ama tek bir şeyi belitmeden geçemeyeceğim : Hayat İstanbul’dan ibaret değil. Ben ADANA’dan aylar önce aldım biletimi. Festivalde gördüm ki ; Yurtdışından, özellikle Arap yarımadasından ve İran’dan binlerce insan katıldı bu festivale. Rüya gibi Üç Gündü !…

  • Leave a reply