Hafif Müzik Londra’daki Model konserindeydi!

0 Posted by - 24 January 2012 - KONSER

Londra temsilcimiz Tülay Kalyon bu kez Model’in 22 Ocak’taki Londra konserinden bilditiyor…

Londra’daki O2 Academy Islington, bir alışveriş merkezi içinde, genelde yeni başlayan grupların konser verdiği, onun dışında bar/club olarak kullanılan bir salon. Bu konser salonuna 22 Ocak 2012 gecesi, yani önceki gece Model grubu arz-ı endam etti.

Son dönemde gözlemlediğim kadarıyla insanlar ikiye ayrılmakta; Model grubunu sevenler ve sevmeyip “ergen” diyenler. Kişisel olarak ben Model grubuna biraz mesafeli durmuşumdur. Sarkılarında pembe mezarlıklar, şekerden tabutlar, çürük çilekler, tatlı kanserler, çürümüs gelinlikler, fırfırlı şirin etekler, hayali prensler, aşık cesetler var. Bir de kurabiye canavarı var, pardon o “Susam Sokağı”ndaydı. Kısacası; çok tatlılar. Çayına şeker atmayan, kahvesinde bile tatlandırıcı kullanan bünyemi şeker komasına sokarlar diye korka korka gittim konsere.

2011 yılı boyunca Youtube’da çok tıklanan videoları, sosyal ağlarda herkesin mütemadiyen şarkıları paylaşılan grubumuz Model maalesef yarı boş ya da yarı dolu (Konser salonunun doluluk oranı ne kadar iyimser ya da kötümser bir insan oldugunuza bağlı) bir salona konser verdi.

Konserin açılışı, “Şey… Belki!” şarkısıyla yapıldı. İkinci albümün hemen hemen hepsi çalınırken (hem de bir kaç defa) ilk albümden sadece bir şarkıya yer verildi. Repertuarın kalanı ise Sertab Erener, Nil Karaibrahimgil, Özlem Tekin, Candan Erçetin, Gökçe coverları. “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş”, “Tek Başına” gibi eski pop sarkıların coverları ise konsere küçük kızlarını getiren anneleri mutlu eden seçimlerdi. Bu çok zarif davranış için kendilerini tebrik ediyorum. Bis için geri döndüklerinde final, “Buzdan Şato” ve “Pembe Mezarlık”la yapıldı.

Model üyelerine gitarist Burak Yerebakan eşlik etti konserde. 5 kişilik dev bir kadro vardı başka bir deyişle. Yaptıkları müzikle aklımı başımdan aldılar, ayaklarımı yerden kestiler diyemem. Ancak profesyonel tavırları ve kendilerini sahneye 110% adamalarından da etkilenmedim diyemem. 2 saat boyunca sahnede taş gibi durmaları ve sergiledikleri performans kesinlikle takdire şayandı.

Londra ♥ Model

Konserin şaşırtıcı tek tarafı ise distortion’a idmanlı, dayanıklı, hatta distortion-sever bu kulakların ergenlik çağındaki kız çığlıkları karşısındaki acizliği oldu. En son bu kadar genç kız çığlığını sinemada “Alacakaranlık / Twilight” filmini izlerken duyduğumu hatırlayınca resmen bir aydınlanma yaşadım. Alternatif pop/rock grubu Model’in popüler kültürdeki tam karşılığı “Alacakaranlık / Twilight” hatta direkt Edward Cullen. Ortak paydaları genç kızlara aralıksız çığlıklar attırmaları, yakışıklılıkları (solistleri Fatma Turgut grupta 4 tane yakışıklı erkek olduğunu söyleyip durdu) duygusal ve romantik olmaları. İkisini de güneşe çıkarsan parıl parıl parlar, ikisi de ticari açıdan başarılı. Hatta ikisininde hedef kitleleri ergenlik çağındaki gençler. Peki, bu kötü bir şey mi? Asla.

Sonuç; sürekli ergen diye saldırılan, aktif olarak müzik yaptıkları yıllara bakıldığında çok isterseniz ergen değil bebek bile diyebileceğiniz bu genç, işini seven, sahnede olmaktan keyif alan , kıpır kıpır grubu izlemek oldukça güzeldi.

Tülay Kalyon, Londra

No comments

Leave a reply