20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ // PROGRAM, NOTLAR VE PLAYLİST

0 Posted by - 17 April 2013 - KONSER

İstanbul Caz Festivali’nin basın toplantısı pazartesi akşamı Şişhane’deki İKSV binasında X Restaurant’ta gerçekleştirildi. Festivalin 20. yıla özel dudak uçuklatan konuk listesi o gün açıklandı. Daha önce açılanan Alicia Keys’in ardından Bryan Ferry gibi bir efsaneyi, günümüzün en iyi caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater’ı, David Sanborn, Bob James, James Genus ve Steve Gadd’den oluşan “Quartette Humaine”iyi ve festivalin en hareketli konserlerinden biri olacağı şüphesiz olan John Legend’ı festival kapsamında seyredeceğiz.

Bu yıl 20. senesini dolduran İstanbul Caz Festivali, 400’den fazla müzisyeni, 40’ı aşkın konserle sahnesine konuk edecek. 2-18 Temmuz arasında gerçekleşecek festival, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul Modern, KüçükÇiftlik Park, Rahmi M. Koç Müzesi, Yıldız Sarayı Hasbahçe ve Salon İKSV’nin aralarında bulunduğu 14 farklı mekanda ağırlayacak konuklarını. Ayrıca, ilk defa geçtiğimiz yıl kutlanan “Uluslararası Caz Günü” bu sene merkez olarak İstanbul’u seçti ve festivalden önce (30 Nisan’da) Aya İrini’de caz ateşinizi yakacak olan birkaç etkinlik gerçekleşecek. Festival kapsamında verilecek yaşam boyu onur ödülü ise Türkiye müzik tarihinin mihenk taşlarından davulcu Durul Gence ve usta armonika sanatçısı Hasan Kocamaz’a verilecek.
Caz_afis_50x70
İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki afişi Orhan Pamuk imzalı. Pamuk’un resim ve desenlerinde yer alan Martı ve yazarın el yazısı, İKSV’nin kurumsal kimlik
danışmanı Bülent Erkmen tarafından yapılan tasarımla festival afişine dönüştürülmüş.


Senfonik düzenlemelerle Esbjörn Svensson Trio

Modern Avrupa cazının en önemli isimlerinden olan Esbjörn Svensson’ın 2003 yılında yaptığı aranjmanlara Hans Ek’in getirdiği yeni senfonik düzenlemeler, festival seyircisine eşsiz bir deneyim yaşatacak. 2008 yılında hayatını kaybeden Esbjörn Svensson’ın ekip arkadaşları Dan Berglund ve Magnus Öström’ün yanı sıra piyanoda Jacky Terrasson ve Michael Wollny, saksofonda Marius Neset ile gitarda Sarp Maden o gece sahnede yer alacak isimler. Konser, 10 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.30’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bryan Ferry “Jazz Age” ile geliyor

Roxy Music’in vokalisti ikonik sanatçılardan Bryan Ferry, Roxy Music döneminin hit şarkılarını da 20’lerin caz anlayışıyla yorumladığı albümü “Jazz Age”i daha bu yıl yayınladı. Yani 8 Temmuz akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak Ferry’den festivale yaraşır bir performans izleyeceğimiz garanti. Kusursuz sesi ve bir yıldıza yakışan sahne duruşuyla Bryan Ferry’i bir kez daha caz festivali kapsamında izlemek harika olacak.

Festivali o kapatacak: John Legend

2004 yılından bu yana yayınladığı 4 stüdyo albümü ve 2010 yılında The Roots ile kaydettiği “Wake “Up” ile gönlümüzü çoktan fetheden yeni nesil R&B ve soul şarkıcısı John Legend, 29 Temmuz akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde yerini alacak. En son Quentin Tarantino’nun yönettiği “Django Unchained” filminde de “Who Did That To You” isimli şarkısı ile yer alan John Legend, yeni albümü Love In the Future’un dünya turnesi kapsamında İstanbul’da olacak.

Bu etkinliklerin yanında, David Sanborn, Bob James, James Genus ve Steve Gadd’den oluşan “Quartette Humaine”, günümüzün en iyi caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater, Kerem Görsev’in eşlik edeceği Wolfgang Heinzel yönetimindeki Deutsche Philharmonie Merck, Küba’nın en önemli piyanistlerinden Ernàn Lòpez-Nussa ve müzisyen ailesi, duruluğu ve büyüsüyle Melody Gardot, Erkan Oğur’un eşlik edeceği Sanlıkol Caz Orkestrası ve flamenko ile caza doyuracak olan Chano Dominguez konserleri kaçırılmaması gerekenler.

26 şarkılık hazırlık listemiz ve etkinlik takvimi için buyrun:

caz festivali 20 by berk sayan on Grooveshark

2 Temmuz ALICIA KEYS @Küçükçiftlik Park
3 Temmuz DEE DEE BRIDGEWATER and RAMSEY LEWIS @ Yıldız Sarayı
3 Temmuz LÒPEZ – NUSSA FAMILY PROJECT @ Feriye Lokantası Ortaköy
4 Temmuz ANTHONY STRONG @ Avusturya Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
4 Temmuz EUROPEAN JAZZ CLUBURAZ KIVANER QUINTET FEAT. MARCO TAMBURINI @ Salon İKSV
5 Temmuz MELODY GARDOT @ Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı
5 Temmuz THE SANLIKOL HYBRID JAZZ ORCHESTRA FEAT. ERKAN OĞUR @ İTÜ Maçka Mustafa Kemal Amfisi
6 Temmuz TÜNEL ŞENLİĞİ @ Tünel Meydan
8 Temmuz AN EVENING WITH BRYAN FERRY @ Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
9 Temmuz DAVID SANBORN BOB JAMES FEAT. STEVE GADD JAMES GENUS “QUARTETTE HUMAINE” @ Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
10 Temmuz EUROPEAN JAZZ CLUB EVRİM DEMİREL ENSEMBLE FEAT. DAVID KWEKSILBER @ Salon İKSV
10 Temmuz E.S.T. SYMPHONY @ Haliç Kongre Merkezi, Sütlüce
11 Temmuz EUROPEAN JAZZ CLUBOZAN MUSLUOĞLU TRIO FEAT. IVO NEAME @ Salon İKSV
11 Temmuz TÜRKİYE’DE CAZIN İLK SESİ SEVİNÇ TEVS ANISINA -ŞEHRAZAT, FATİH ERKOÇ, SİBEL KÖSE, AYŞE GENCER, ELİF ÇAĞLAR- @ Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
12 Temmuz “CAZ İÇİN TUHAF BİR YER” KAIROS 4TET / BOJAN Z @ Rahmi M. Koç Müzesi
12 Temmuz EUROPEAN JAZZ CLUBŞENAY LAMBAOĞLU FEAT. MÉDÉRIC COLLIGNON @ İKSV Salon
13 Temmuz CHINA MOSES & RAPHAEL LEMONNIER / ANAT COHEN QUARTET @ Sakıp Sabancı Müzesi
15 Temmuz STEFANO BOLLANI & HAMILTON DE HOLANDA DUO @ İstanbul Arkeoloji Müzeleri Avlusu
15 Temmuz EUROPEAN JAZZ CLUBLLOYD CHISHOLM SEXTET FEAT. LUIGI GRASSO AND NICOLAS DARY @ Salon İKSV
16 Temmuz TEATIME AT THE SAVOY DEUTSCHE PHILHARMONIE MERCK FEAT. KEREM GÖRSEV @ Cemal Reşit Rey Konser Salonu
17 Temmuz CHANO DOMINGUEZ “FLAMENCO SKETCHES” @ İstanbul Arkeoloji Müzeleri Avlusu
17 Temmuz EUROPEAN JAZZ CLUBECE GÖKSU ‘MASAL’ FEAT. GREGOIRE MARET @ Salon İKSV
19 Temmuz “USTALARLA BULUŞMALAR” LENA CHAMAMYAN FEAT. GÖKSEL BAKTAGİR ÖZER ARKUN, TULUĞ TIRPAN TRIO @ Yıldız Sarayı
29 Temmuz JOHN LEGEND @ Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

No comments

Leave a reply