KAPILAR AÇILMADAN: YENİ SEZON KONSERLERİNDEN SEÇMELER

0 Posted by - 11 September 2013 - KONSER

Eylül ayının gelmesiyle beraber ufaktan yeni sezon programları netleşmeye başladı. Şimdilik 2013 sonuna kadar gerçekleşecek konserleri duyuran Salon ve Babylon’dan 6 tane ‘kaçırmak olmaz’ konser seçtik. Bir de sezonun ilk festivali olacak olan Akbank Caz Festivali’nin programına göz attık. (Bir de playlist derledik, yazının sonunda.)

Salon

Body / Head (6 Kasım)
Alternatif müzik tarihinin kült gruplarından Sonic Youth’un kurucularından Kim Gordon’un yeni grubu Body/Head, Salon’un bu sezonki konuklarından biri. Sonic Youth’un dağılışının ardından Kim Gordon ablamızın Bill Nace ile kurduğu Body/Head, tam manasıyladeneysel gitar müziği yapıyor. Gürültünün eksik olmadığı, deneyselliğin had safhada olacağı bir konsere hazır olun.

Austra (9 Kasım)
2011’de yayınladıkları ilk albümleri “Feel It Break” ile yıla damgasını vuran Austra, yeni albümü “Olympia”yı geçtiğimiz haziranda yayınladı. En az ilki kadar beğenilen yeni albümlerinin ardından Türkiye’de ilk performanslarını sergilemeye geliyorlar. Her daim dans ritmlerinin eşlik ettiği, dream-pop ve new-wave arasında süzülen şarkılar dinlemek ve eğlenceli bir gece geçirmek isterseniz, yazın bir kenara.

OM (3 Aralık)
Geçtiğimiz yıl Salon’da gerçekleşen Swans konserini izleyen ve etkilenen herkesin mutlak suretle katılması gerekiyor bu konsere. Çünkü benzeri ‘ayinsel’ hava bu konserde de hakim olacak. OM’un müziği Doom ve Stoner Metal arasında gidip geliyor. Tibet ilahilerinden ve Brahman inanışından beslenen grubun müziğinde ritm hep önplanda ve yer yer psychedelic sedalar devreye giriyor. Grubun son albümü “Advaitic Songs” bu yıl içerisinde yayınlandı ve eleştirmenlerin beğenisini topladı.

Body / Head from Taping Policies on Vimeo.

Babylon

Charles Bradley (26 Ekim)
62 yaşında keşfedilen ve şu an yaşayan soul efsanesi olarak anılabilecek yegane insan Charles Bradley, Babylon’a konuk olacak. İlk albümü ile NPR’ın yılın en iyileri listesine dahil olan Bradley, yanık sesiyle soul baladları da söylüyor; yerinizde duyamayacağınız funk parçaları da. Talihsizliklerle geçen yaşamının muhtemelen tek parlak anı, ablasının onu James Brown konserine götürüşü… Geç de olsa tanışmamıza vesile olan, Bradley’in müziğe başlama sebebi işte o konser. İkinci albümü “Victim of Love”ı geçtiğimiz aylarda yayınlayan Charles Bradley’i izlerken 70’lerin başında bir soul efsanesi izliyor gibi hissedecek ve heyecanlanacaksınız.

Wire (30 Ekim)
77’de yayınladıkları “Pink Flag” ile punk’ın öncülerinden olmuş Londra menşeli ekip Wire, araya ‘pitstop’lar girse de hala müzik yapmaya devam ediyor. Colin Newman’ın başını çektiği bu efsane grup son albümlerini bu yılın mart ayında yayınladı. “Change Becomes Us” isimli bu albüm 79-80 yıllarında yapılmış demo, riff ve eskizlerden ilham alınarak ve yer yer bire bir kullanılarak hazırlandı.

Warpaint (9 Kasım)
Tek albümlerini 2010 yılında yayınlayan Warpaint, albüme giden yoldaki ilk EP’sini RHCP gitaristi John Frusciante desteğiyle kaydetti. Ağırlıklı olarak indie-rock vce shoegaze tınlayan grup yer yer dream pop’a çalan parçalar da yapıyor. Warpaint, başta Glastonbury olmak üzere, Reading, Leeds, Coachella ve Rock Werchter gibi birçok önemli festivalde sahne aldı.

Akbank Caz Festivali

Bu yıl 23. kez düzenlecen olan Akbank Caz Festivali 25 Eylül’de başlayıp 12 ekim’de son bulacak. Festivalin konukları arasında en çok sükse yapan isim şüphesiz Mos Def (ya da Yasiin Bey). Chris Dave and the Drumhedz ve MF DOOM ile birlikte seyirciye cazdan hip-hop’a uzanan bir yolculuk fırsatı sunacaklar. 6 Ekim’de Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşecek konserin başlangıç saati 21:00. Aynı gün saat 18:00’de etiyopya cazının öncü isimlerinden Mulatu Astatke, Mısırlı Ahmet ve Hüsnü Şenlendirici’nin de katılım göstereceği bir performans sergileyecek.

Yeni nesil caz gitaristleri arasında farkını hemen belli etmiş ve Pat Metheny ve John Scofield gibi ustalarla birlikte anılmaya başlamış olan Kurt Rosenwinkel, 1 Ekim Salı Günü Babylon sahnesinde döktürecek. Festivalin şüphesiz en eğlenceli konserlerinden birine imza atacak olan The Lost Fingers ekibi, 2 Ekim’de Garaj İstanbul’da.

Adını köleliğe karşı direnişin simge isimlerinden Harriet Tubman’dan alan topluluk, Cassandra Wilson’ın eşsiz vokali ile katkıda bulunduğu ‘Black Sun’ isimli proje ile sahnede olacak. Mississippi’nin müzikal köklerine sizi götürecek olan bu gece muhtemelen festivalin en etkileyici gecelerinden biri olacak. 6 Ekim tarihinde Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda.

babylon*salon*akbankcaz by berk sayan on Grooveshark

1 Comment

  • AKBANK CAZ FESTİVALİ YARIN BAŞLIYOR! | hafifmuzik 24 September 2013 - 19:05 Reply

    […] Daha önceden bahsetmiştik, Mos Def ve birlikte geldiği orkestra bu yıl festivalin en heyecan verici ismi. Mos Def’in yanına MF DOOM’u da katarak gerçekleştireceği performansta, ikiliye sekiz kişilik caz, funk ve soul orkestrası Hypnotic Brass Ensemble eşlik edecek. Günümüz siyah müziği, kökleriyle buluşacak ve izleyicilere cazdan hip-hop’a uzanan bir müzik ziyafeti sunulacak. Bu konser festivalin ‘Yeni Dünaydan Sesler’ başlıklı etkinliklerinden. Aynı başlık altında Mulatu Astatke’yi Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşliğinde izlemek, Pat Metheny ve John Scofield ile kıyaslanan genç gitarist Kurt Rosenwinkel’ı dinlemek ve adını köleliğe karşı direnişin simge isminden alan grup Harriet Tubman ve Cassandra Wilson’ın eşsiz vokali’nin deneyimleneceği ‘Black Sun’ isimli projeyi tanımak mümkün oalcak. […]

  • Leave a reply