Kış meyveleri kadar faydalı: RBMA Radio Festival

0 Posted by - 11 December 2013 - KONSER

Kışın festival ruha ilaç gibi geliyormuş onu anladık. Sağ olsun Redbull Music Academy Radio, kar kış kıyamet demeden tek bir günde festival heyecanının alasını yaşattı gelen herkese.

İstanbul Modern çatısı altında gerçekleşen tek günlük festivalde, iki ayrı sahnede gerçekleşen performanslarla Twin Shadow, Wild Beasts ve The Field gibi isimleri izleme şansına nail olduk. Bir saatlik rötar ile Farfara sahnedeyken açtığımız festival, o soğukta günün erken saatinde bile yeteri kadar ilgiye mazhar olmuştu. Saatler The Field dediğinde ise ana sahnenin olduğu çadır/salon kalabalıklaşmıştı bile. The Field son albümüne adını veren “Cupid’s Head” ile açtı. Minimal techno ritmleri ve kendine has müzikal sarmalı içerisinde kafaları bir oraya bir buraya götürdü/getirdi.

altAgsbBB5PXTkmqQM9Mo9yWXcCpJhM32DIGkGW1nsDXWaz_jpg

The Field’ın ardından sahne alan Twin Shadow’un yüksek enerjisi seyirciyi moda sokma konusunda yetti de arttı bile. George Lewis Jr. ve ekibi sahneye oldukça hakimdi. Üstelik pek yakında duyacağımız iki yeni şarkı bile çaldılar. Tansiyonu yüksek performansları festival ruhunu ateşledi diyebiliriz.

Gecenin bir diğer kafa isimlerinden Wild Beasts, seyirciyle bir bütün olmayı çok iyi becerdi. Yeni albümden de birkaç şarkı çalan ekip, bundan sonra daha pop sound’ların izinde olduklarının sinyalini verdiler. Synth’lerin hakim olduğu yeni şarkılar, Wild Beasts’in ikinci albüme daha yakın işler yapacağının habercisi. Hayden Trophe’un eşsiz vokali ve melankolik Wild Beasts parçaları bir kış festivalinden isteyeceğiniz her şeyi verdi.
altArntAiLCobt7wYY-WYteT8J8-UY2tws09upjuDBzCIj6_jpg

Gecenin son performası Totally Enormous Extinct Dinosaurs (DJ set) ve ikinci sahne / restoran katı performanslarını tek bir potada anlatacak olursak, RBMA Radio Festival dansa doyurdu. Sahneler arası mekik dokurken donduran bir soğuk hava dalgasıyla karşı karşıya kalsanız da gittiğiniz her noktada ‘ateş seni çağırıyor’ atmosferi hakimdi. Restoran katı için ayrı bir parantez açmazsak olmaz, hem sıkı dans müziği vardı hem de Boğaz manzarası. Dans ve eğlence ‘gece bitti gençler, dağılın’ denilene kadar İstanbul Modern’de bir dakika bile ritim kaçırmadı.

RBMA tek günlük festival takvimine kaçırılmayacak yan etkinlikler de sıkıştırmıştı. İstanbul Modern’in sinema salonunda Todd L. Burns ile Wild Beasts söyleşisi, plak şirketi DFA’e odaklanan belgesel “Too Old to Be New, Too New to Be Classic”in gösterimi festival kapsamında gerçekleşti.

Lafın kısası RBMA Radio Festival tek bir günde kışın soğuğunu unutturdu, festival coşkusu aşıladı, şehirden sıkılmış her bir bünyeye. Kış festivalinin eksikliği memleketin kanayan yarasıymış onu anladık. Böyle güzelliklerden mahrum kalmayalım bundan sonra…

No comments

Leave a reply