KONSER KREDİSİ GELİYOR

2 Posted by - 05 May 2013 - KONSER

Biliyorum müziksever “ben bu yazı nasıl çıkaracağım” diye kara kara düşünüyor. Bu yıl etkinlik sayısı geçen seneye oranla neredeyse iki katı. Üstelik hepsi de ayrı ayrı gidilip görülesi şeyler. Ama çaresi var…

Blur, Foals, Snoop Dogg, Nas, Iron Maiden, Depeche Mode, Roger Waters: The Wall,
The XX, Bloc Party, Alicia Keys, John Legend, Sigur Ros, Tiesto, Rihanna, Kesha, The National, Prodigy, Basement Jaxx, Kings Of Convenience, 30 Seconds To Mars, Placebo, Zaz, Pet Shop Boys, Pitbull, Michael Schenker Group hatta Wishbone Ash. Hepsi bu yaz Türkiye’de. Daha Rock’n Coke açıklanmadı, onu aklınızın bir yerinde tutun. Klasik müzik konserlerine, son dakikada belli olan ufak tefek etkinliklere, “One Love” ve “Soundgarden” gibi festivallere gelecek irili ufaklı gruplara, yaz boyu açık olacak Babylon’daki performanslara, yerli sanatçıların konserlerine girmedim daha. Caza bile tam değinmedim.

Bir müziksever bu konserlere gitmek için ne kadar harcamak zorunda? Geçen yaz bu etkinliklerin yarısı kadar etkinlik vardı ve çıkardığım en insaflı tutar bilet ve yol dahil, yemek hariç
1150 liraydı. Bu yıl belli başlı etkinliklere en ucuzundan bilet alıp toplu taşımayla giden ve sandviçle karnını doyurup adam başı iki bira içen (onu da bulabilirse tabii bu gidişatta) biri 1500-2000 lirayı gözden çıkarmak zorunda. Ha deyince bulunmaz ki 2000 lira.

Belli başlı kaynaklar var tabii. Mesela anne-baba eş-dost tırtıklamak. Planınız buysa erkenden başlamak lazım büyük para çünkü. Arada bayram falan olunca el öpüp harçlık toplanabilir ama yeterli değil. McDonald’s’da falan çalışılabilir ama oralarda da adamı köle ederler. Araba yıkama, simitçilik, garsonluk, kitapçıda tezgahtarlık, korsan taksicilik, barmenlik, İdaa’ya abanma, halıcıda gelgelcilik (ben bunu yapmıştım 19 yaşında) hepsi olabilir. Eskiden İKSV’ye rehber olarak girme modası vardı bedava konser izlemek için ama artık o da kesmez, talep çok. Neyse ki daha başka çözümler üzerinde çalışanlar da var. Üstelik bahsettiğim insanlar her taşın altından çıkan İngiliz bilim adamları falan değil, bu konserlerin neredeyse yarısını düzenleyen, yani bu “belayı” başımıza açan kişiler. Geçenlerde Pozitif’ten Murat Abbas’la konuştum. Gençlere uygun şartlarda bir tür konser kredisi imkanı hazırlamak için Garanti’yle görüşüyorlarmış.

Şartını şurtunu faiz oranını bilmiyorum ama bir kere alıp ayda 100 lira, 150 lira taksitle ödenebilen bir konser kredisi müzikseveri rahatlatır, ele güne muhtaç olmaktan kurtarır, davetiye ekonomisini kontrol altına alır, bu sayede belki karaborsacıları bile hafiften durdurur. İyi fikir gibi geldi bana.

No comments

Leave a reply