Konser seyircisinin en büyük sorunu!

1 Posted by - 20 April 2011 - KONSER

Festivallerde sıcaktan bunalan bir grup seyirci... (bkz. Bizde neden böyle festival yok...)

Bazen iyi ki bir organizasyon şirketinde falan çalışmıyorum diye halime şükrediyorum.
Ya delirirdim ya da sinirimden alkolik olurdum.

Bizdeki seyirci çok enteresan. Derdi, her şeyi bedava istemesi. Ama o da yetmiyor. Herkes gelsin, herkes bizim istediğimiz yere gelsin, istediğimiz gün sahneye çıksın, istediğimiz şarkıları söylesin, istediğimiz kadar söylesin ve para vermeyelim. Ya da en fazla 20 lira falan verelim. Arkadaşlar kusura bakmayın ama bu normal değil. Böyle konser olmaz.
Bana atılan mesajlar arasında “Amy Winehouse konseri neden hafta içi?” diye yakınanlar var. Sanki kadın soruyor hangi gün geleyim diye de organizatör o günü seçiyor. Hangi gün olsun değerli seyirci, pazar sabahtan gelsinler mi Amy’giller?
Birisi Iron Maiden’ın halihazırdaki turnesinde çaldığı şarkıları listelemiş, “İnternette kanırtsak bu şarkıları değiştirip acaba şu şarkıları çalabilirler mi?” diye mesaj atmış. Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah sana akıl fikir versin sevgili kardeşim. Bu düşüncenden ve saflığından dolayı seni tebrik ediyorum.
Rock’n Coke festivalinin öğrenci biletleri ön satışta iki gün için 70 TL idi. Bu fiyat çok uygun ve dünyadaki festivallerin de altında. “Bence erkenden satın alın” diye yazdım. Bu tavsiyemi “Bilet mi satıyorsun?” diye eleştiren üç-beş sivri zekalıyı geçiyorum, fiyatı hâlâ pahalı bulan var.
Arkadaş 30’dan fazla gruba 70 TL veremiyorsan (grup başı neredeyse 2 TL) organizatörün ne kabahati var? Seni memnun etmenin bir yolu yok ki…

3 Comments

 • andaç 20 April 2011 - 14:26 Reply

  esasında olay geç bulup, kıymet bilmeme durumu.
  birkaç sene öncesine kadar bir rock’n coke vardı, onun dışında çok da bi’şey yoktu. rahmetli radar live bile acayip derecede dikkat çekmişti, hatırlarsınız. sonra Türkiye’de hareketlenmeler, gerçekten “headliner” sayılan gruplar gelmeye başladıkça izleyicide bi’ “omuz silkme” bi’ “amaaan bize mi geliyolar ceplerini doldurmaya geliyolar” tavrı başladı. çok tuhaf aslında.
  geç sahip olduğumuz bu fırsatların kıymetini bilip organizasyon firmalarının sırtını sıvazlayıp “hadi yavruma hadi koçuma hadi aslansınız kaplansınız” diyeceğimize pislik çıkartmaya yer arıyoruz.
  daha biraz önce bi’ sözlükte okudum yahu. bi arkadaş rock’n coke’a gelen travis ve moby için “onların modası geçti kaç senedir albüm yapmıyolar” yazmış.
  tatmin olmamak veya geç tatmin olmak bir sürü konuda iyi ama.. bu tür konularda ne bileyim..

 • Şafak 20 April 2011 - 14:46 Reply

  Rock’n Coke’ta öğrenci kombine+kamp 90 lira olabilir ama gişeeden almaya gittiğimiz halde sadece kurye seçeneği vermesi ve bu seçeneğin masrafı ücrete yansıtmasıyla 100’ü buldu.Bunun gibi bir sürü şey var daha.Evet, seyir gerçekten enteresan ama organizasyon firmaları da hiç boş durmuyor.güzel güzel biribirleri yiyorlar olan da arada iyi seyirciye oluyor.

 • cagri 22 April 2011 - 00:48 Reply

  “Türkiye’de bilet fiyatları pahalı mı?” yazısının üstünden 4 gün geçmiş böyle bir yazı yazmanız haliyle tezat oluşturmuş. Gerekçeleri anlayabiliyorum ama yurdum insanımızın saflığına, cingözlüğüne, köylü kurnazlığına veya işportadan domates alıyormuşcasına pazarlık yapmasına bir şey demeye gerek yok. Mal ortada, hepimiz tanıyoruz, biliyoruz zaten. Ama önemli olan şey, böyle saçmalıklarla uğraşmak yerine, gerçekten hakkımızın yendiği durumlarda, dünya ortalamasının çok üstünde paralar ödeyerek daha kalitesiz hizmetler aldığımız gerçeğini görüp, ilgililerin de bu konuda bir şeyler yapmasını sağlamaya gayret etmektir.

  Yoksa sözüm ona bir kaç tane akıllı geçinen arkadaşın Maiden’ın playlistini değiştirmeye (Haşa!) çalışması, ya da bir diğerinin Amy’nin geldiği gün “Ay şirkette bir sürü iş var ertesi gün gelsin!” şeklindeki saçma sapan serzenişleriyle uğraşarak millet olarak bir yere gelebileceğimizi zannetmiyorum.

  Rock’n Coke olayına gelince, bu festivale zamanında Chris Cornel gibi Prodigy gibi Muse gibi çok sevdiğim sanatçılar da geldi gitmedim, gidemedim. Festivalin adında kola olmasının antipatikliği olabilir. Ama fırsat olmadı param yoktu vs. Daha önce de yazdım şimdi de yazayım, ben lineup’ı belli olmayan bir organizasyona ucuz bilet var diye para verecek durumda biri değilim. Türkiye şartlarında kimin sahneye çıkacağı belli değilken niye kumar oynayayım? Bu bir Rock Am Ring veya Download festivali değil ki! Düşündüğüm gibi de oldu Motörhead ve Skunk Anasie dışındaki gruplar ilgi alanımın dışında kalan elemanlar. Bunları beleş bile olsa izlemek için o kadar zahmete girmem.

  Ama şimdi Maiden geliyor diye gözümü kapattım 150 lirayı bastırdım. Param olsa daha pahalısını alırdım ama param yok. Yine de şimdi kimse bu seneki sonisphere lineup’ının yurtdışındakilerle benzer fiyat seviyesinde olduğunu söyleyip kafa ütülemesin. Pahalı kardeşim. Biletix’in saçma sapan masraf adı altında koyduğu ekstra ücrete zaten diyecek sözüm yok. Bilet fiyatı arttıkça biletixin masrafı da artıyor. Sanırsınız biletin beygir gücü artıyor! Geçen seneyi gördükten sonra özellikle bu fiyata aynı büyüklükte bir organizasyonu beklemek hakkımız. Bu bileti aldım ama sırf Maiden’ı dünya gözüyle ilk ve son kez görebilmek ve sahne şovlarının tadına varabilmek için aldım. Aynı mekanda Faith No More’u da izlemiş biri olarak herkes gibi oraya nasıl sığacaklarını (ve bizim nasıl sığacağımızı), 3 gitarın ayrı ayrı sesini duyup duyamayacağımızı çok merak ediyorum. Soundcheck nedir bilmeyen teknisyenlerin, konser nasıl yapılır öğrenmemiş mekan sahiplerinin, kendini kontrgerilla zannedip seyirciye dayılanan güvenlik görevlilerinin bulunduğu bir ortamda eğlenmenin zorluklarına katlanmış ve biletini almış bir insan olarak organizatörlere her şeyi söyleme hakkımı kendimde görüyorum.
  Londraya bile gitseniz bir çok kalemde istanbul’un daha pahalı bir şehir olduğunu görüp hayret edebilirsiniz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ülkesinde artık hiç bir şeyden tad alamaz hale geldim. Ben de bundan sonra bu ülke sınırları içinde ve özellikle İstanbul sınırları içindeki hiç bir büyük konser organizasyonuna katılmayı düşünmüyorum. Benim için müzik sektörü bitmişti, şimdi konser sektörü de bitti.

 • Leave a reply