Le Guess Who? sahnesinde kaçırmamanız gereken 11 isim

0 Posted by - 03 November 2015 - KONSER

Le Guess Who? Hollanda’nın Utrecht kentinde, şehrin farklı bölgelerindeki 10’u aşkın konser mekanına yayılan bir festival. Konserlerin çoğu, birden fazla salona sahip olan dev TivoliVredenburg’de gerçekleşiyor. Festival çeşitli müzikal zevklere hitap edebilme kuvvetine sahip, indie rock’tan IDM’e, deneysel rock’tan 70’lerin psikedelik rock estetiğine farklı türleri işitmek mümkün. 19-22 Kasım arasında gerçekleşecek festivalin bu yılki kadrosunda birbirinden çekici isimler var. Bir kısmı efsane müzisyenlerken, keşif meraklıları için de zengin bir line up sunuluyor.

Geçtiğimiz yıl Selda Bağcan’ı İsrailli surf-rock topluluğu Boom Pam ile konuk eden festivalin bu yılki kadrosunda da tanıdık isimler mevcut. Anadolu pop akımının çizgi dışı müzisyenlerinden Mustafa Özkent, perküsyon ustası Okay Temiz ve yeni albüm hazırlıklarını sürdüren Gaye Su Akyol, Le Guess Who? sahnesinde göreceklerimiz arasında. Festivalde bu yıl kimler var, tamamını görmek ve detaylı bilgi için şuraya göz atmanız yeterli. Tavsiye isteyenler için ise ilgimizi çeken ve Utrecht’in yolunu tutmanızı sağlayabilecek isimleri derledik.

Faust
70’lerden efsane bir ekip. Alman Krautrock’unun öncülerinden biri onlar. Rock müzik üzerine tarihte yapılan ilk deneyleri yaptılar. Sonuç harikaydı, gelecek nesillere ezberlenmiş güzergahları bir kenara bırakmaları konusunda cesaret verdiler.

Annette Peacock
Besteci, şarkıcı, kompozitör ve yazar. Her dokunduğunun yapısını bozan bir müzisyen. Albümlerinde psikedelik funk, garip blues, avangart rock ve genetiği değiştirilmiş caz duymak mümkün.

Kamasi Washington
John Coltrane’in izinden giden Kaliforniya çıkışlı yeni nesil saksafoncu. Herbie Hancock ve Wayne Shorter ile de çalıştı, Snoop Dogg ve Nas gibi rapper’larla da. Kendrick Lamar’ın son albümü “To Pimp A Butterfly”da da onun parmağı var.

Mustafa Özkent & Belçika Orkestrası
Anadolu Pop’un dahi gitaristi. Türküleri, funk disipliniyle harmanlayıp psikedelik estetikle çevreledi. Mustafa Özkent ve Orkestrası ile kaydettiği “Gençlik ile Elele” başyapıt niteliğinde.

Magma
1969’da davulcu Christian Vander tarafından kuruldu. Fransa topraklarında o dönemde çıkmış en güzel şeylerden biri. Progresif rock, caz-fusion gibi türlerin karman çorman edildiği Magma müziği (ve dönemdaşı olan benzeri Fransız grupların müziği), Vander’in yarattığı bir dil olan Zeuhl adıyla anılmaya başlandı.

Deerhunter
Bradford Cox’un başı çektiği Deerhunter, 2000’lerin başından beri aktif bir şekilde üretiyor. Indie-rock, post-punk, neo-psychedelia girmedikleri delik yok. Son albümlerini INXS’ten feyz alarak hazırladılar.

Os Mutantes
Bizde Mustafa Özkent’in, Selda’nın fırtına gibi estiği zamanlar. Brezilya’da psikedelik rock’ın başını Os Mutantes çekiyordu. Hem de tıpkı bizde olduğu gibi, yerelliğin hissedildiği, Brezilya’ya has ritmler eşliğinde. Bizde Anadolu Pop, onlarda Tropicália.

Föllakzoid
İlk albümlerini 2009 yılında yayınlayan Şili menşeli grup Föllakzoid, Krautrock akımını diri tutan yeni nesil ekiplerden. Şimdiye dek üç albüm yayınladılar. Döngüsel yapılar üzerine kurulan müzikleri, zihninizi hakimiyetine alma konusunda başarılı.

Blanck Mass
Gürültü sever rock ikilisi Fuck Buttons’ın kurucularından Benjamin John Power’ın elektronik müzik projesi. Doğal olarak, drone ve noise etkisi mevcut.

STUFF.
Belçikalı beşli, dinleyeni elektronik sesler eşliğinde bir yolculuğa çıkarıyor. Post-rock, elektronika, funk, hip hop ne ararsanız var.

Ought
Kanadalı protest punk topluluğu. Constellation Records etiketli ikinci uzunçalar “Sun Coming Down”ı bu yıl yayınladılar. Solist ve gitarist Tim Darcy, Mark E. Smith’ten devraldığı bayrağı en yüksekte taşımak konusunda kararlı.

No comments

Leave a reply