Meclis’e girebilir konsere giremez!

0 Posted by - 13 October 2012 - KONSER


Siyasetçilerimizin aldığı yeni kararlara göre 18 yaşında bir genç milletvekili seçilip Meclis’e girebilecek, ülkeyi savaşa sokup sokmama kararı alabilecek ama konsere giremeyecek. Çünkü bira içip içmeme kararını alamayacak…

Ak Parti ve CHP, 18 yaşındakilerin seçilme hakkıyla ilgili düzenleme konusunda anlaşmış görünüyor.
18 yaşında biri eğer yasayla öngörülen özelliklere sahipse ve elbette seçim bölgesinden yeteri oy alırsa milletvekili seçilebilecek. Yani Meclis’e girebilecek, yasalar hazırlayabilecek, savaşa ve barışa dair kararlar alabilecek, ordumuzu başka ülkelere gönderebilecek, terörle ilgili, kadın cinayetleriyle ilgili, çevreyle ilgili önemli yasal düzenlemeler yapabilecek. Sıkıyönetim ilan edebilecek, olağanüstü hale karar verebilecek. Devletimiz başkanlık sistemiyle mi yönetilsin yoksa şimdiki gibi yetkiler başbakanda mı toplansın oylayabilecek.
Nükleer santral yapılsın mı, yapılmasın mı kararını alabilecek. Ekonomiyle ilgili önemli düzenlemelere imza atabilecek. Yayıncılık, basın, ifade özgürlüğü, sansür gibi konularda
karar alabilecek. Denetlemeler yapacak, kısıtlamalar getirebilecek.
Mali düzenlemeler yapacak, vergi koyup kaldıracak, özelleştirmelerle ilgili politikayı belirleyebilecek.
Belediye meclisine girerse keza… İstanbul’un her iki yakasında birer tane yeni İstanbul inşa edilecek ya, işte o İstanbullarla ilgili her türlü tasarrufta bulunabilecek. Hangi yol nereden geçsin, hangi raylı sistem nereleri bağlasın, bütün bunlar için oy kullanacak. Üniversiteyi daha bitirmemiş olacak o ayrı, ama elbette bu konularda engin bir bilgi birikimine sahip olacak. Olabilir.
Seçilme yaşını 18’e indiriyorsanız elbette “18 yaşındaki her insan bunları yapar” diye
bir ön kabulde bulunmanız gerekmiyor.
Ama “18 yaşında biri bunları da yapabilir” cümlesini kabul ediyorsunuz demektir.
Benim tartışmak istediğim 18 yaşında birinin bu işleri ne kadar yapabileceği değil. “18 yaşında biri daha çocuktur ona güvenmeyelim” de değil. Ben güvenirim, akıl yaşta değil baştadır, buna inanırım.
Benim kafama takılan, bu mühim konularda 18 yaşındaki insanların da fikir, birikim ve beceri sahibi olacağını kabul ediyorsunuz, onları bu kararları alacak olgunluğa sahip görüyorsunuz, ama o insanı konsere almıyorsunuz.
Neden? E ya bira içerse… Savaşa barışa karar verecek kadar olgun, bu kararı alabiliyor ama bira içip içmeme kararını kendi başına alamıyor. Onun adına biz alıyoruz. Burada bir terslik, bir çelişki yok mu?
Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde alkolün zararlarına karşı kampanyalar yürütülüyor, insanlar bilinçlendirilmeye çalışılıyor, bu konuda hükümetler düzenlemeler kısıtlamalar getiriyor ama kimse konuyu “yasak hemşerim” diye kestirip atmıyor.
Yasal düzenlemeler insanların belli şartlarda ve düzenlemelere uyarak özgürlüklerini kullanmasından yana, o özgürlükleri yok etmekten değil.
Geçen hafta alkollü içki markaları sponsorluğunda yapılan etkinliklerde (yani neredeyse hepsinde) +24 şartının gelebileceğini yazmıştım. Bu hafta muhataplarına tebliğ edildi bu karar.
Ne oldu? Şu oldu. Bizim gencimiz savaşa barışa, nükleer santrale, köprüye, teröre her şeye hakim olabilir. Her türlü karar verebilir, 18 yaşında Meclis’e girebilir ama konsere giremez. Çünkü bira içip içmeme kararını kendi veremez. Bunu için 24 yaşına gelmesi lazım.
İkna olduysanız söyleyin, konuyu kapayayım, bir daha da hiç açmayayım.

2 Comments

  • berk 13 October 2012 - 13:56 Reply

    özgürlükler ülkesi olacağımıza içten bir şekilde inanıp referandumda yetmez ama evet diyenler artık bu özgürlük palavralarına inanmıyordur herhalde. benim asıl şaşırdığım, bile bile savaşın eşiğine sokulduğumuz şu dönemde bile hala alkolün tartışılması, aradan çıkartılmaya çalışılması. ahlaktan geberdik ama niyeyse iyiye giden hiçbir şey yok.

  • ahmet 20 October 2012 - 23:08 Reply

    konser olur. gitmek istersin. yaş sınırına takılırsın.. nasıl bir duygudur..

    ortadaki saçmalık, yani biraymış içmekmiş içmemekmiş yasakmış.. onlara gidememenin üzüntüsünü anlatmaya çalışsan o meclistekiler gibi pişkin pişkin sana açıklarlar alkolün zararlarını. tabi bir sıvıya boşaltmışlar tüm kötülüklerini. anlamazlar anlatamazsın.. başım ağrıdı düşündükçe :s

  • Leave a reply