METALLICA KONSERİNDE…

0 Posted by - 13 July 2014 - KONSER, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Akşam dünya kupası finali var ama kupa finali gibi bir de konser olacak İstanbul’da. Bir iki notum var, aklınızın bir köşesinde bulunsun

*Kulaklık takmaya inanın. Volüm çok yüksek olacak. Sound harika ama ses düzeyi kulaklarınızda kalıcı hasara neden olabilir. Sanılanın aksine arkalarda da tehlike altındasınız. Hatta önlerde ve orta alanda ses çok daha iyi ve ses düzeyi makul oluyor. Yapmanız gereken şey muhakkak bir kulaklık almak. Hem bu şekilde grubun performansını daha net duyabilmek de mümkün.

*Yeni şarkıya ilgi gösterin. Metallica Request By Metallica turnesinde yeni bir şarkı çalıyor. “Lord of Summer”. Bunu hayranlar zaten biliyor. Belki bilmedikleri şu, bu yeni şarkı konusunda çok hassaslar. Kirk Hammett ile konuştuğumda bu şarkıyı çok beğendiğini söylemişti. Açıkçası oldukça sert ve uzun süren bir metal macerası şeklidne özetleyebilirim bu şarkıyı konserde izlediğim haliyle. 1991’te, bugün en fazla istenen şarkılarından “Sad But True”, “”Enter Sandman”, “Nothing Else Matters”, “Unforgiven”ı içeren “Metallica” albümü çıktığında verdikleri röportajda (Rolling Stone, 14 Kasım 1991) Ulrich, “Hep eski şarkıları istiyorlar, yeni şarkıları çalınca tepki gelmiyor” diye konuşuyor. Düşünsenize yeni şarkı denenler bugünün en büyük Metallica hit’leri. O yüzden yeni şarkıya tepki verin bence, memnun olacakları kesin.

*Anonslarda sabırlı olun. James Hetfield 1991’deki “Metallica” albümü için “Bu albüm Metallica’yı hiç dinlememiş birine de grubu sevdirebilecek şarkılarla dolu demişti. Daha kısa ve anlaşlabilir şarkılar yaparak grubu ana akıma taşıyan bu albümün ağırlığı bugün de hissediliyor. Özellikle Türk hayranların seçtiği şarkılara bakarsak. Bu şarkıların bazılarını sahneye çıkan Türk Metallica hayranları anons edecek. Anonslar heyecandan komik, acemice falan olabiliyor. Bunun benzerini Hamburg’da gördüm. Hayranlar sahnedeki hayranları yuhaladı. Bence bunları boşverip var gücünüzle alkışlayın. Ben bu uygulamaya bayılmasam da en azından birilerine hayatının tecrübesini yaşatacağı kesin.

*SMS oylamasına katılın. Konser sırasında da bir seçim yapılacak SMS atarak. Hetfield ilan edeceği iki şarkı arasında konser sonunda çalınmak üzere bir seçim yaptıracak. Konser boyunca ara ara bu şarkılar ve onlara dair sms numaraları anons edilecek. Oylama ekrandan canlı izlenecek.

*Alana erken gidin ve Pentagram’ı izlemeyi de ihmal etmeyin. Muhtemelen James Hetfield de o sırada seyircinin arasında tebdili kıyafet dolaşıyor olacak çoğu zaman yaptığı gibi. Özellikle ön grubu sahadan izlemeyi ve incelemeyi eğer vakit bulursa hiç ihmal etmiyor. Hamburg’da bunu yapmıştı burada da yapacaktır. Pentagram’ı izlerken sağınıza solunuza iyi bakın.

No comments

Leave a reply