Mitingler konser olsa…

0 Posted by - 22 May 2011 - KONSER

Diyelim ki siyasi parti liderlerinin halka seslendiği mitingler konser. Liderler de rock yıldızı. Hangisinin konserine gitmek için para verirdiniz? Ben düşündüm taşındım bu sorunun yanıtını adil bir şekilde verdim. Hepsine farklı nedenlerden bilet alır, paramı öder giderdim. Neden mi?

Erdoğan’ın şovunda heyecan, aksiyon, dram; hepsi bir arada. Paranızın karşılığını alırsınız

* Kalabalığı diri tutmak için elinden geleni yapıyor. Yeterli tepkiyi alamazsa konuşmayı kesip “Sesim geliyor mu” diye başlıyor karşılıklı atışmaya… “Geliyor mu?” “ Eveeeet!” Geliyor mu?” “Eveeeeet!” “Arkadakiler sesim gelmiyor mu?”
E tabii John Lennon’vari bu “bizim şarkılarımız arka sıralara” ateşlemesiyle kalabalık da coşuyor.
* Bir diğer taktik ceket çıkarmak. Rock konserlerinde çok tutar. Mesela İstanbul’daki ilk Depeche Mode konserinde Dave Gahan’in deri ceketini çıkardığı bir an vardır, kalabalığın kendinden geçtiği; anlatılmaz yaşanır. Erdoğan da arada “İzin verirseniz bir ceketimi çıkarayım mı?” diye soruyor. Hele bir de kolları sıvarsa… Coşan coşana…
* Sahnede seyircinin dikkatini üzerinde tutmak için araç gereç kullanmayı seviyor. Kürsünün altında her an bir belge, bir dosya, bir resim ya da tablet bilgisayar hazır. Son dönemde “Bakın işte müfredat bunun içinde” diye elindeki elektronik kitabı halka göstermeye bayılıyor…
* Repertuarı çok geniş. “Yalancısın”, “Namertsin”, “SSK’dan Sen Sorumlusun”, “Genel Ahlaksızlar…”, “Sevsinler..”, “Kasetle Gelen Kasetle Gider” gibi yeni hit’leri de, “Bunlar Camiyi Ahır Yaptı”, “Ben Abdestimden Eminim”, “Hangi Yüzle Geliyorsun”, “Statükonun Bekçileri” gibi klasikleri de söylüyor. En sevilen şarkılarından “Başörtüsü Serenadı”nı ise mecbur kalmadıkça söylemiyor.
* Rakamlı şarkılar Erdoğan’ın favorileri. Mesela “Camiyi Ahır Yaptılar” gibi duygusal eserlerin (genelde yuhalamalar eşliğinde söyleniyor) ardından “Merkez Bankası’nda 93 Milyar Dolarımız Var” gibi neşeli parçaları tercih ediyor.

Kılıçdaroğlu sahneye ısındı. “Gel Gidelim Televizyona”, gibi hit’leriyle coşturuyor

* İlk konserlerindeki çekingenliğini attı. Seyircinin ve sahnenin enerjisini aldı. Kimi zaman çiçek dağıtıyor, kimi zaman horon tepiyor. Kasket ve atkı standart aksesuar.
* Korunmaya muhtaç rock yıldızı hali seyircide sempati yaratıyor. Konuşurken teklediğinde bile sempatik.
* “Ürdün’e Neden Gittin?”, “Gemicik”, “Senin Oğlun Askere Gidende…”, “Yan Gelip Yatanlar”, “Açıkla, Yoksa Ben Açıklarım” gibi sevilen şarkılarının yanında “Gel Gidelim Televizyona, Otur Şöyle Karşıma”, “Bana Değil Başbakanına Sor” ve en az Madonna ve Lady Gaga şarkıları kadar edepsiz ama seksi “Ana A…”sıyla kendinden söz ettirdi.
SONUÇ: Erdoğan’ın şovu bir dört başı mamur U2 konseriyse, Kılıçdaroğlu’nunki de en azından Coldplay. Eğlence var mı?
Var? İyi vakit geçirmek var mı? Var.
Sevilen hit’ler de var, daha ne olsun?

Bahçeli Püskevit ile listeleri altüst etti. “Ben oradaydım” demek için bile gitmeye değer

* Az ve öz hit’i var. Ses tonu çok özel ve seyircide beklenti yaratıyor. Yerel seçimlerden önce “40 Yapar”la meydanları sallayan Bahçeli geçen haftalarda “Püskevit”le 2011 baharına tartışmasız damgasını vurdu.
* Bir Abba klasiği tadındaki “Otasasalsık Essnik Vörssun (Otuzaltı Etnik Unsur)” da ikinci bir hit adayı. Bahçeli sert görünüşünün altında duygusal sıcacık bir insan olduğunu gösterdi ve halkın sempatisini kazandı.
* Konuşmalarında kimi zaman heavy metalcileri memnun edecek “brutal” vokalleri ve metal selamını andıran bozkurt işaretini kullansada sahnede sabit. “Bozkurtlarım Rüyana Girer”, “Hilal Kart, Helal Kart”, “Kasetten Korkan Namerttir” gibi şarkılarla seyirciyi memnun ediyor.

5 Comments

 • Rıfat Özpar 22 May 2011 - 11:33 Reply

  Yazının her kelimesi için elinize sağlık. Yazınızdan ilham alarak seçim dönemindeki festival havasına uygun ve sansür istemeyecek bir ad alternatifi buldum: “One Vote Festival 2011”.

 • deniz 22 May 2011 - 21:27 Reply

  şahane bakış açısı, şukuyu verdim.

 • havva 23 May 2011 - 15:34 Reply

  harika olmus bahceli hakkindaki gozlem ayrica harika daha gecen gun bi sehir mitingini izledim, yine bisey soylerse ben bunu soylerken duymustum demek icin :))

 • bıdıbıdı 24 May 2011 - 17:38 Reply

  bahçeli konserleri resmen ny hardcore konseri gibi. bir tane kadın yok.

 • Ouz Mehmet 25 May 2011 - 16:45 Reply

  Bahçeli’den sahne önü alınır.

  Yeni bestesi ”işzası insinen inşaşsız” ile de listeyi kimseye bırakmaya niyeti yok galiba.
  http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150193251123043&oid=294863841974&comments

 • Leave a reply