Modeselektor, FJAAK, Ben Frost, Tijana T, Deena Abdelwahed ve diğerleri: 2019 Sonar için bazı ön notlar

0 Posted by - 05 March 2019 - KONSER, KÖŞE YAZISI

Sonar İstanbul’un bu yılki kadrosunda Modeselektor Live performansıyla başı çekiyor. Alman techno ikilisi şubatta “Who Else” adlı dördüncü stüdyo albümünü yayınladı. Altı yıldan bu yana ilk kez canlı performanslar yapmaya da yine bu yıl başladılar.
Görseller Berlin bazlı görsel tararım ekibi Pfadfinderei imzalı. Sonar, hatırlatmamız gerekirse, elektronik müzik ve teknolojiye odaklandığı kadar görselliğe de odaklı bir etkinlik. O bakımdan Modeselektor’ın canlı performansını destekleyen ve estetik sanatsal dillerini tamamlayan bu şova da değinmeden geçemiyorum. Avustralya doğumlu, çalışmalarını İzlanda’da sürdüren Ben Frost bir diğer önemli isim. Frost’un müzik çerçevesi deneyselden öte endüstriyel, apokaliptik gibi tanımları da hak ediyor. Frost’u bir neo-klasik besteci ve performans sanatçısı olarak da konumlandırmak mümkün. Diziseverler, onun Nordic gerilim serisi “Fortitude” için yaptığı müzikleri belki de hatırlayacaklar. Bu dizi Frost’a o kadar uyuyor ki anlatamam. Klasik enstrümanları ve sesleri kullanmaktan çekinmeden, kendine has “nordik” ortamlarda gezinen, tüyler ürpertici ve mutlaka tanık olunması gereken bir müzik.

Programdaki bir diğer techno ekibi, etkisi altına girenleri bambaşka dans ortamlarına taşıyacak Alman trio FJAAK. Her türlü müzikal etkileşime açık, techno-garaj tadında çılgın bir müzik. Ekibin “Drugs” isimli üç şarkılık yeni EP’si Sonar’da neyle karşılaşacağımız konusunda güzel bir ipucu olabilir.

Deena Abdelwahed

Deena Abdelwahed

Çok özel sound’uyla Tunus alternatif kulüp sahnesi çıkışlı Deena Abdelwahed özel ilgiyi hak ediyor. Arabik melodiler, beat’ler, sample’lar ve techno arasında şahane bir uyum yakalamış. “Tawa”yı dinlemek sanırım durumu daha iyi anlatacak. Deena Abdelwahed “Khonnar” isimli son albümünü canlı çalacak. Belgrad kulüp sahnesinin tanınmış ismi Tijana T canlı performansıyla Sonar’da olacak. Tijana Todorovic, ‘90’ların sonundan bu yana elektronik müzik sahnesinin içinde olduğunu residentadvisor web sitesindeki profilinde anlatmış. Belgrad’ın NATO kuvvetlerince bombalandığı dönemde, üniversite kapalı olduğundan herkes her gece Industrija adlı gece kulübüne doluşuyormuş.

İsveçli Armand Jacobsson (DJ Seinfeld), DJ Kicks serisiyle tanınıyor. House müziğin öncü isimlerinin bu müziğin çıkış dönemindeki naif sound’larına benzeyen bir tarzı var. Melodik yapılar, minimal altyapılar uzun interlude’ler… Pozitif bir dans setine hazır olun. (Açılış fotoğrafı : Tijana T)

Mehmet Tez, Milliyet

No comments

Leave a reply