Morrissey’e aşık olmayan kaldı mı?

0 Posted by - 20 July 2012 - KONSER

Morrissey dün gece Harbiye’de onu dinlemeye gelen her bir bireyi mest etmekten öte, herkesin iliklerine işledi desek yeri. İşte Morrissey izlenimlerimiz…

Morrissey, ilk kez gelmiyordu Türkiye’ye ve muhtemelen bu onu son kez görüşümüz olmayacak memleket semalarında ama sanki bu konser hep özel ve güzel hatırlanacak gibi bir duygu var içimizde. Morrissey’in kendine uzatılan hiçbir eli geri çevirmemesi mi sağladı bunu, yoksa fazlasıyla keyifli haleti ruhiyesi ve takındığı eğlenceli tavır mı? (Ya da hepsi birden.)

Bize sorarsanız, olan biten her şeyin; tüm sevginin, hüznün, coşkunun gerçek ve dürüst olmasıydı, dün geceyi özel kılmış olan.

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ne saat 21:00 sularında girdiğimizde Kristeen Young sahneye çıkmıştı bile. Young’ın performansı pek iç açıcı olmasa da sahneden inerken seyirciden gür bir alkış aldı. Sebebi bittabi Kristeen Young’ın sahneden inişi değil Morrissey’in onun boşalttığı sahneye çıkacak olmasıydı. Video klipler eşliğinde birkaç şarkı dinledikten sonra çok geçmeden Moz, tüm ihtişamıyla sahnede belirdi ve ‘damardan girdi’: Büyükçe bir Türk bayrağı açtı. Öylesine sade bir sahnede nasıl bu kadar görkemli durulurun dersini veriyordu adeta. “How Soon is Now” ile yaptı girişi, ardından gelen “Every Day Is Like Sunday”in ilk notasını duyan birçok insan edebini bozup, oturduğu yerden kalkarak aşağılara, sahne önüne doğru koşar adım inmeye başlamıştı bile. Peşi sıra “You’re the One for Me, Fatty” ve “You Have Killed Me” ile tüm Açık Hava coşkunun doruklarına tırmandı.

Konserin tüm performansları harikaydı, herkes kendi favori Moz parçasını gecenin en güzel performansı seçmiştir muhtemelen. O sebeple bize de “How Soon is Now”, “You’re the One for Me Fatty”, “Black Clouds”, “Maladjusted” ve “When Last I Spoke to Carol” ayrı bir güzel geldi. Aslında “Meat is Murder” da favorilerimiz arasında ama onu ayrı tutuyoruz. Çünkü o performansın ayrı bir yerde durduğu kesin. Şarkıya başlamadan önce Morrissey kısaca şarkıyı tanıttı: “Meat is Shit!”. Performans esnasında sahne arkasında, dev ekranda Peta’nın “Meet Your Meat” videosu dönüyordu. Hayvanların uğradığı büyük eziyet dakikalar boyunca tüm çıplaklığıyla binlerce insanın gözleri önündeydi. Müzik yazarı, sevgili Zülal Kalkandelen’in deyimiyle: “Bunu böyle militanca yapan bir başka müzisyen yok. Müteşekkirim ona.”

Konserin tamamı boyunca Morrissey, defalarca eğilip insanlara dokundu, sahnede yuvarlandı, mikrofonu seyircilere bıraktı, hatta ona ithaf edilen sevgi sözcükleriyle dalga bile geçti, dostane bir alaycılıkla. Sahneye tırmanmayı yarım yamalak başaran hayranını kendi tutup sahneye çıkardı, sarıldı, minik bir kız çocuğunu kucağına alıp şarkı söyledi. Soyundu, gömleğini salladı ve seyirciye ulaştırdı. Dedik ya, doğal, gerçek ve dostçaydı Morrissey’in tavrı ve bu tavır, herkesi çocuklar gibi şen, 16’lık kızlar gibi Moz’a aşık bir vaziyette gönderdi evine.

Son olarak, Morrissey’in tüm grubu “Esed is Shit” yazılı bir t-shirt’le çıkarması mevsuna girersek; evet “Esed is Shit” Moz haklı ama bunu söylerken sanki Türkiye’nin tavrını da yüceltti, Morrissey. En azından öyle gözüktü dışarıdan bakınca. Bu yüzden, o noktada biraz çuvalladı denilebilir ama sadede gelirsek, bir dünya devi bütün gece tüm samimiyetiyle sahnedeydi ve gelen herkese enfes bir gece yaşattı. Bir de “Meat is Murder”da hissettirdikleriyle asli görevini de yerine getirdi. Daha ne olsun, o kadar kusur kadı kı…

setlist
how soon is now?
everyday is like sunday
you’re the one for me fatty
you have killed me
shoplifters of the world unite
ouija board, ouija board
maladjusted
i’m throwing my arms around paris
i know it’s over
black cloud
alma matters
when last I spoke to carol
last nite I dreamt that somebody loved me
people are the same everywhere
to give (the reason i live)
speedway
still III
meat is murder
let me kiss you

encore- i will see you in far off places

3 Comments

  • Ami 20 July 2012 - 16:08 Reply

    istanbul’a özel değildi o tshirtler, daha önceki konserlerde de giymişlerdi.

  • Lunaland — Morrissey 21 July 2012 - 14:14 Reply

    […] hafifmuzik.org‘dan aldım.. umarım bana kızmazlar.. […]

  • MORRISSEY İSTANBUL’A GELİYOR! | hafifmuzik 16 October 2014 - 12:57 Reply

    […] Temmuz’da Açıkhava’daki konsere dair izlenimlerimizi şöyle dile getirmiştik. Morrissey konserinin biletleri 17- 20 Ekim 2014 tarihleri arasında avantajlı […]

  • Leave a reply