Ne olacak bu İptaller?

0 Posted by - 24 June 2013 - KONSER

Son iki üç haftada iptal olan konserler ve etkinliklerin sayısı 30’u geçti. Gerisi de gelebilir. Kültürel yaşam duracak, sosyal hayat bitecek mi? Yoksa Gezi ruhuyla yaşamayı öğrenip hayata devam mı edeceğiz?

İptal. İptal. İptal…
“Avea Escape to Music Festivali ileri bir tarihe ertelenmiştir. Yeni festival tarihi en kısa süre içerisinde açıklanacaktır. Satın alınan tüm biletler yeni festival tarihinde geçerli olacaktır.” Gelen açıklama bu.
29 Haziran’da Maçka Küçükçiftlik Park’ta yapılacaktı. Bat For Lashes, CocoRosie, Citizens!, New York Dolls ve Wanton Bishops gelecekti. İptal.
Hemen ardından bir diğer mesaj: “Ülkemizde yaşanan gelişmeler çerçevesinde, Pozitif Live tarafından Vodafone İstanbul Calling kapsamında gerçekleşmesi planlanan bazı etkinlikler iptal edilmiştir. Konserlerin akıbetiyle ilgili bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır.”
İptal listesi şöyle: Zaz 15 Haziran, The National, Noah & The Whale, Emiliana Torrini 23 Haziran, Bloc Party 26 Haziran, The Prodigy, Basement Jaxx & Jaguar Skills 29 Haziran, Thirty Seconds to Mars, The Maccabees, !!!, 30 Haziran, Sigur Ros 2 Temmuz, Snoop Dogg, CeeLo Green & Nas 7 Temmuz.
Bitmedi…
Yan etkinlikler de iptal: David Lynch presents Chrysta Bell 12 Haziran, Derrick May & Jimmy Edgar 28 Haziran, Plak Şirketleri Paneli, 13 Haziran, Derrick May Söyleşisi 28 Haziran, Demonation 5 Temmuz, Seramik Atölyesi 6 Temmuz, Lori Goldston 10 Temmuz, Ebru Atölyesi 13 Temmuz, Müzik Medyası Paneli 13 Temmuz.
Koskoca iki festival iptal. Biri 2005’ten bu yana yapılan Burn Electronica Festival. Gezi Parkı direnişi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği ifade edildi. Modeselektor, John Dahlback, Todd Terje & Lindstrøm, Plump DJs ve 20 kadar diğer DJ ve sanatçının performansı olacaktı.
Efes One Love Festival zaten her şekilde iptal. Hem yeni alkol düzenlemesi yasasıyla bu festivalin yapılması imkansız hale geldi 11 Haziran itibarıyla, hem de zaten Gezi’deki direniş ve polisin uyguladığı şiddetin doğurduğu olaylar dolayısıyla organizatörler bu festivali ertelemek ya da farklı bir isim ve formatta gerçekleştirmek seçeneklerinden vazgeçti.
Blur’ü ilk kez memlekette ağırlayacaktık olmadı. Foals, Keane, The Vaccines, James Blake, New Order gelecekti One Love’ın son yıllardaki en iyi kadrosuydu, yalan oldu.
İstanbul Müzik Festivali’nin İstanbul Filarmoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilecek olan açılış konseri iptal edilmişti zaten. Bir Yoga Klasiği konseri ve 22 Haziran Cumartesi aksami Saint Antoine Kilisesi’nde gerçekleşecek Ensemble Jacques Moderne-Napoli’den Madrid’e konserleri de iptal oldu. Beyoğlu ve İstiklal’in sağı solu belli olmuyor polis her an gaz atabilir, birilerine ilaçlı su sıkabilir, çapulcu olarak kabul ettiği birini gözaltına alabilir.
Yapılan açıklamaya göre başka iptal olmayacak. Ama her an her şey değişebiliyor, bir açıklamayla bir orantısız şiddet haberiyle insanlar “yeter artık bu kadar da olmaz” deyip sokaklara dökülebiliyor biliyorsunuz…
İstancool iptal oldu. İstanbul’a son yıllarda canlılık ve renk katan bir kültür ve sanat festivallerinden biriydi.
Çarşamba 26 Haziran’da Pet Shop Boys konseri vardı. O da iptal.
Rock gruplarının, pop sanatçılarının, büyük şehirlerdeki kulüp ve barların iptallerini buraya yazmaya kalksam sadece isim versem sayfa dolar. Müzisyenler için ve onların çevresinde gelişen sektör için tam anlamıyla bir yıkım söz konusu. Zaten ince bir çizgi üzerinde seyreden müzik sektörü şu an cidden endişe verici durumda.
Önümüzde birçok konser ve festival var. Bu gidişle onlar da tehlikede. Çünkü bilet satmak için tanıtım ve duyuru yapmak lazım. Şu an kimsede ne tanıtım yapmak, ne de bilet satın almak için istek var. Moraller bozuk, kalpler kırık. Hakikaten olan bu. Polisin şiddeti ve iktidarın kendinden olmayan olarak bellediği kesime karşı tutumu, sürekli azarlayıp hedef göstermesi depresyona sokuyor insanları. Evet Gezi ruhu direniyor ama inanın bana ruhlarda onarılması zor yaralar açılıyor bu söylem devam ettikçe.
Tanıdığım biri şöyle demişti: “15 gün önce ne kadar sudan dertlerimiz tasalarımız varmış. Şimdi her şey ne kadar farklı…”
Evet. Her şey farklı, her şeye rağmen insanların seslerini duyurup taleplerini dile getirmesinin verdiği huzur ve bu sesin bir yerlerde yankı bulmasının getirdiği umut ortamı var. En azından bende var. 15 gün öncesinde göre daha umutluyum şahsen memleket adına.
Şimdi yapılması gereken şu: Gezi derinişi şu veya bu platformda devam edecek. Ben bu yazıyı yazarken parklarda forumlar düzenleniyor ve herkes fikirlerini açıklıyor. Bir iki haftaya bitmeyecek, daha sürecek. Buna alışalım, bununla yaşamayı öğrenelim, hayatımıza devam edelim, inandığımız şeyleri fade etmeyi, inandığımız mevzularda direnmeyi barışçıl bir şekilde sürdürerek.
Festivallerin konserlerin iptal edilmesi iyi değil, her şeyden önce bize yarayan bir şey değil. Ben kendi adıma hem konsere gitmek istiyorum, hem direnmek. Ne müzikten vazgeçmek istiyorum ne fikirlerimden. İkisinin bir arada olabileceğini göstermemiz lazım. Hayat tarzımız ve zevklerimiz bizim en büyük manifestomuzdur. Bunu başarabilirsek işte o zaman bir adım öteye gitmiş, gezi ruhunu bir yaşam biçimi haline getirmiş oluruz…
Gibi düşünceler aldı beni işte bu hafta…

Edit: Bu yazının ardından Lana Del Rey konseri, Bryan Ferry konseri ve Hi Voltage Festivali’nin de iptal haberleri geldi.

2 Comments

  • Selçuk 24 June 2013 - 10:54 Reply

    yazıyı güncellemekte fayda var, sanırım lana del rey konseri de ertelenmis

    • Mehmet Tez 24 June 2013 - 13:03 Reply

      Güncelledik teşekürler. İptallere yetişemiyoruz desek yalan değil.

    Leave a reply