Nile Rodgers’ın mucizevi dokunuşuyla hit olan 5 şarkı

0 Posted by - 26 June 2016 - KONSER, LİSTE

“Less is more” demiş bir röportajında usta gitarist, başarısının sırrını daha iyi özetleyemezdi hiçbir cümle. Çekici ve akılda kalıcı riff’ler yazmak onun işi. Disko müziğin altın çağını yaşadığı 80’lerde grubu Chic ile listeleri altüst eden Nile Rodgers, hem şahsi olarak hem de grup elemanlarıyla birlikte sayısız prodüksiyona el attı. Sahip olduğu cevheri bencilce kullanmak yerine, paylaşmayı tercih etti. Yıllar içerisinde Diana Ross’tan tutun, Sam Smith’e onlarca isimle stüdyo havası soludu, pop yıldızlarını liste tepesine taşıyan şarkılar yazdı. Tam da bu sebepten ötürü, 59 model bir sapa sahip olan meşhur Fender Stratocaster gitarı, “hitmaker” olarak anılır.

İstanbul Caz Festivali kapsamında şehri ziyarete gelecek olan Nile Rodgers, 28 Haziran Salı günü KüçükÇiftlik Park’ta grubu Chic ile birlikte sahne alacak. (Öncesinde ise Unknown Mortal Orchestra var.) Konser öncesinde Nile Rodgers’ın prodüksiyonunu üstlendiği ve hit mertebesine ulaşmış beş şarkıyı hatırlatalım.

“Le Freak”, Chic (1978)

“Let’s Dance”, David Bowie (1983)

“Like A Virgin”, Madonna (1984)

“Notorious”, Duran Duran (1986)

“Get Lucky”, Daft Punk (2013)

BONUS:

Prodüksyion desteği yok ama, Chic şarkısı “Soup For One” için yazdığı muazzam gitar riff’i sample’lanmış olmasaydı, Modjo’yu belki de hiç tanıyamazdık.

“Lady (Hear Me Tonight)”, Modjo (2000)

No comments

Leave a reply