NİSAN AYINDA KAÇIRMAMANIZ GEREKEN 5 KONSER

2 Posted by - 05 April 2013 - KONSER, LİSTE

Nisan ayında İstanbul’da birbirinden güzel birkaç konser gerçekleşecek. Açık alanlara düşmeden önce, eğer siz de kulüp-bar konseri sevenlerdenseniz bu konserleri kaçırmayın. Aslında mevzu pek de konserlerin nerede gerçekleştiğiyle alaklı değil. Çünkü önümüzdeki bir ay boyunca gerçekten sıkı performanslar izleyeceğiz.

(Yazının sonunda konserlerle alakadar bir de playlist’imiz var, kulak verin)

Bu pazar Swans ile başlıyoruz // 7 Nisan @ Salon İKSV

Swans, gerçekten isim koyamayacağınız türden müzik üreten bir grup. Michael Gira’nın önderliğinde 1982’den bu yana, 13 yıllık devre arasını çıkarırsak, 18 yıldır müzik yapıyorlar. Experimental rock bence en geniş ve Swans’ın müziğini sarabilecek tek tanım. Ancak, başta post-punk olmak üzere ambient, industrial ve hatta folk’a kadar birçok farklı disiplinden besleniyorlar. Sonunda Swans tedrisatından geçmiş algı sınırlarını zorlayan, her daim gürültüden beslenen, ayaklarınızı yerden kesmeye yetecek bir şey çıkıyor ortaya. Swans’ın müziği kadar konserlerininin de sıradışı olduğunu, sizi zorlayabileceğini ve fakat bir anda avcunun içersine alıp bırakmayacağını söyleyelim. Tüm bu genel bilginin yanında son albümleri “The Seer” mübalağaya yer bırakmaksızın bir başyapıt.

Başka bir caz: Portico Quartet // 13 Nisan @ Babylon

Caz dediysek kesinlikle alışık olduğunuz türden, swing bestelerini yeniden yorumlayan ekiplerden ya da klasik caz köklerinden beslenen ustalardan bahsettiğimizi sanmayın. Portico Quartet, genç bir ekip ve onlar için future-jazz, neo-jazz gibi etiketleri kullanabiliriz. Çok az miktarda elektronik müzik, süzülen bir saksafon melodisi, hiç bozmadan, numaraya girmeden akıp giden groovy davullar ve tam doğru yerde devreye giren bir kontrbas. Üstüne sınırsız yaratıcılık ve biraz minimalizm de ekleyin. Portico Quartet’in büyüleyici bir performans sergileyeceği garanti.

Hüzünlü ve tuhaf: Tanita Tikaram // 19 Nisan @ Ghetto

-Ben de dahil- Şimdinin yeni yetmeleri adını pek bilmese de Tanita Tikaram, 80’lerden beri müzik yapan muhteşem bir ses. İngiliz sanatçı pop-folk sularında geziyor, müziğinin enteresan bir havası var. Dinginliği huzur verici gibi ama bir yandan da insanı rahatsız ediyor. Muhtemelen o rahatsız edici yan Tikaram’ın yazdığı sözler. İlk albümü “Ancient Heart”ı 19 yaşındayken 1988’de yayınlayan Tikaram, “Good Tradition” ve “Twist in My Sobriety” şarkıları ile Avrupa listelerinde ilk 10’a girmeyi başardı. Kendi yazıp kendi söyleyen Tikaram, 90’ların başında yakaladığı şöhreti geri getiremese de geçtiğimiz yıl “Can’t Go Back” isimli bir albüm yayınlamıştı.

John Talabot piste davet ediyor // 26 Nisan @ Babylon

John Talabot’un ikinci albümü “ƒin” geçtiğimiz yılın en iyi elektronik albümlerinden biriydi. Bunu hem kulaklarımızdan aldığımız referansla hem de Pitchfork, The Guardian gibi işin uzmanı yayınların albüm hakkında yazıp çizdiklerine bakrak söylüyoruz. İspanyol DJ’in çığır açmasa da türevlerine nazaran birkaç gömlek üstte işler yaptığı bir gerçek. Üstelik sık sık paslaştığı, elektronik müzik camiasından bir başka İspanyol, Pional’ı da yanında getiriyor.

Nova Muzak Series’den bir güzellik daha: Bohren & der club of Gore // 27 Nisan @ Borusan Müzik Evi

4 kişiden oluşan Alman grup Bohren & der club of Gore, adını Hollanda’lı müzik grubu GORE’a ithafen koymuş. Denemekten çekinmeyen dürtülerle, temelini klavye dokunuşlarının oluşturduğu, synth ve vocoder kullanılan, onların altını da ba- davul-saksafon üçlüsünün doldurduğu; drone’dan ambient’a çok çeşitli sulara yelken açan, dark-jazz’a yakın bir müzik icra ediyorlar. Bohren & der club of Gore, üretken bir grup; tam 1 demo, 3 kısaçalar ve 7 tane uzunçalar kaydetmişler. Onların müziği de sizi bulunduğunuz yerden alıp götürecek cinsten. Gecenin açılışını Nils Frahm gibi isimlerle çalışmış, ambient ve post-rock civarında dolanan Library Tapes yapacak.

bohren & der club of gore / swans / john talabot / tanita tikaram / portecho quartet / by berk sayan on Grooveshark


Başka neler var?

Bunların dışında yaza doğru ilk büyük konserlerden biri Mark Knopfler, 27 Nisan Cumartesi Ülker Sports Arena’da.

Babylon’da bu cumartesi FM Belfast, 24 Nisan Çarşamba The Gaslamp Killer ve 25 Nisan Perşembe Erkin Gören var.

Salon İKSV’de 10 Nisan akşamı Stereolab’ın harika sesi Laetitia Sadier var. Bir sonraki hafta 15-16 Nisan’da iki gece üstüste Branford Marsalis & Joey Calderazzo Duo, 17 Nisan’da ise Brasstronaut sahnede.

19 Nisan Cuma akşamı Borusan Müzik Evi’nde dünya çapında üne ulaşmış elektro-akustik işler yapan Erdem Helvacıoğlu müzik hayatında geçirdiği 10 yılın şerefine “Retrospektif: 10 Yıl” başlığı altında bir performans gerçekleştirecek. 18 Nisan Perşembe akşamı sa.ne.na, ritmin gücünü hissedeceğiniz bir performansla,m inimalist müziğin yaratıcısı Steve Reich’e saygı duruşunda bulunacak.

26 Nisan gecesi Karga’da, Müzik Hayvanı etiketine sahip ilk albümlerin lansmanı gerçekleştirilecek. Bizim de pek sevdiğimiz Rehber ve Peygamber Vitesi’nin albümleri bunlar.

No comments

Leave a reply