SELDA BAĞCAN SEVDALISI İSRAİLLİ GRUP BOOM PAM KARAKÖY KÜLAH’TAYDI

0 Posted by - 18 November 2014 - KONSER

Tel Aviv çıkışlı Boom Pam, Gülbaba Müzik, Bant Mag. ve Olmadı Kaçarız işbirliği ile Karaköy Külah’ta sahneye çıktı.

Selda Bağcan, İsrail’de ‘Zelda’ adıyla pek meşhur imiş. Boom Pam tayfası da o sevdayı derinden yaşayanlardan. Tel Avivli dörtlü, hayran oldukları Selda ile 23 Kasım’da Utrecht’te Le Guess Who isimli festivalde çalacaklar. Swans’ın asıl abisi Michael Gira’nın kuratörlüğünü yaptığı Le Guess Who, Einstürende Neubauten, St. Vincent ve Autechre gibi ekiplerin yanı sıra Türkiye’den Baba Zula, Grup Ses Beats ve TSU!’yu konuk edecek.

Boom Pam, Utrecht öncesi son provasını Külah’ta yaptı; Selda’nın yerine Gaye Su Akyol’un desteğini alarak. Hiç konuşmasalar, Balkanlar, Anadolu ve Orta Doğu makamlarını seven yeni nesil Türkiyeli bir grup sanabilirsiniz onları. Üstelik bizim alternatif ekiplerden daha yoğun kullanıyorlar o melodileri. Göbek attıracak kadar yoğun… Belki bir tek Kırıka’ya kafa tutamazlar makam konusunda ama onlardan da bir parmak yüksek tansiyonda çalıyorlar ve psikedelik unsur (tuşlular sağ olsun) bir hayli fazla.

Performansı “Telstar” isimli şarkısıyla açıp, “Mavara” ile devam ettiler. Gruba isim babalığı eden Aris San bestesi “Boom Pam” ile “Dam Dam” peş peşe çalındı. Bir adet “Çiçek Dağı” yorumu dinledik. İlk dokuz şarkının ardından grubun solisti Uri Brauner Kinrot, ‘ve karşınızda Gaya’ deyip Gaye Su Akyol’u davet etti.

Boom Pam, Gaye Su Akyol ile birlikte önce “Yuh Yuh” dedi, ardından “Yaz Gazeteci”. Gaye Su Akyol, Selda’nın yerini aldı ve ekip, Utrecht öncesi orada sergileyeceği performansın bir provasını yapmış oldu. Gaye’yi yolcu ettikten sonra birkaç şarkı daha çaldılar ve eli artırmaktan hiç çekinmediler. Bu sayede biz de Boom Pam ile tanışmış, kaynaşmış, bolca göbek atmış ve kurtlarımızı dökmüş olduk.

WP

*Haberin açılış fotoğrafı, Gizem Kokuroğlu’na ait.

No comments

Leave a reply