THE NOTWIST SALON’DA ÇALDI: ROCK, ELEKTRONİKA, DUB VE DAHA FAZLASI

0 Posted by - 27 April 2015 - KONSER

Alman topluluk The Notwist iki gün üst üste Salon İKSV sahnesinde müzikseverlerle buluştu. 90’lara girerken Acher kardeşler tarafından Weilheim’de kurulan grup, çeyrek asırı geride bıraktığı kariyerinde birçok farklı türle temas eden harika işler sundu. Kimi zaman punk köklerine tutundu, kimi zaman elektronika dehlizlerine daldı ve melankoliyi her zaman gerek koşul saydı.

25-26 Nisan’da Salon’daki The Notwist konserlerinin ikinci gününde, grubu izleme şansı yakaladık. Haliç’te güneş batarken, İKSV’nin Şişhane’deki binasına adımımızı attık. İçeri girdiğimizde, muhtemelen The Notwist’i de derinden etkilemiş olan Alman krautrock efsanesi Can’den bir şarkı çalıyordu (“I’m So Green” olabilir).

Saat tam 20:00’de başlayan konserde grup bir önceki gece çaldığı 18 şarkılık setin neredeyse aynısını çaldı. Yalnızca “My Faults” yerine “Chemicals” dinledik. “Good Lies” ile açılan konser, 2014 tarihli albüm “Close to the Glass”a adını veren şarkıyla devam etti. Grubun külliyatındaki çeşitlilik doğal olarak performansa da yansıdı. Her dönemden şarkılar duyduk; bir bütünlük içerisinde, rock’tan elektronikaya, hatta teknoya çalan seslere savrulduk. Kimi şarkılar, dub, elektronika gibi türlerin harmanlandığı yeni düzenlemeleri ile icra edildi. “Neon Golden” ve “Pilot”ın peş peşe ve bir bütün gibi çalındığı yaklaşık 15 dakikalık performans harikaydı. The Notwist, katmanlı ve yoğun sound’unu eksiksiz olarak sahneye yansıttı. Ekibin canlı performansı 10 üzerinden 11’i hak ediyor. Sahne o kadar kalabalık ki; gitarlar, tuşlular, perküsyonlar, tablet bilgisyarlar, drum machine, vibrafon ve hatta bir pikap var. Davulcu Andi Haberl dışında herkes birden fazla enstrüman, cihaz, perküsyon kısacası elinin altında ne varsa çalıyor. Yanlış anlaşılmasın, Andi Haberl de drum pad kullanıyor ve davulunun başında alkışı çokça hak eden bir performans sergiledi.

The Notwist 2014’te 6 senelik aradan sonra “Close to the Glass” ile dönmüştü. “Close to the Glass”ın eklektik bir yapısı vardı, bu yıl yayınlanan “The Messier Objects” ise daha deneysel tınlıyor ve selefine nispeten yekpare duruyor. Her dönemine ayrı ayrı ilgi alaka göstermek gereken bir grup The Notwist. Amerikalı hip hop ikilisi Themselves ile Anticon bünyesinde hayata geçirdikleri 13 & God isimli projeye kulak kabartmanızı da özellikle tavsiye ediyoruz.

*Fotoğraf Salon İKSV’nin Facebook hesabından alınmıştır.

Tanık olduğumuz “Neon Golden” ve “Pilot” performansının, Paris sahnesinde icra edilmiş bir benzeri hemen aşağıda:

No comments

Leave a reply