Türkiye’de bilet fiyatları pahalı mı?

0 Posted by - 16 April 2011 - KONSER

20 Haziran’daki Amy Winehouse İstanbul konserinin 150-600 TL’lik bilet fiyatları tartışma yarattı.

*Sırbistan’da Moby ile birlikte bir festivalde çalıyorlar. Ederi 72 TL.
* Yunanistan Ejekt Festival’da 22 Haziran’da yine Moby ile birlikte konser verecekler. 105 TL.

* Bilbao’da BBK Festival’da (7-8-9 Temmuz) ikinci gün assolist olarak çıkıyor Amy ablamız. Üç günlük festivalde kombine bilet 231 TL. Festivalde yer alan gruplardan bazıları Coldplay, Blondie, Chemical Brothers, Beady Eye (Oasis’ten Liam Gallagher’ın yeni grubu), Jack Johnson,
30 Seconds to Mars. Tek günlük bilet ise
130 TL. Amy Winehouse’un olduğu gün Kasabian, Kaiser Chiefs, The Mars Volta, TV On The Radio, The Noisettes de var…
* İsviçre Locarno’da tek başına çalıyor Amy Winehouse, 89 TL.
* İtalya’da Lucca Festival’da konser verecek. 105 TL.
* Sziget Festival’a katılacak. Bu festivalin altı günlük kamplı biletinin bedeli 420 TL. Tek gün bilet almak isteyen 94 TL ödeyecek. Amy Winehouse’un olduğu gün hangi sanatçıların konser vereceği henüz belli değil. Ancak Sziget’te bu yıl Deftones, Motörhead, Kid Cudi, Hurts, The National, Pulp, Interpol, Skunk Anansie gibi her telden isimler var. Aynı gün illa bunlardan birinin konseri ve daha fazlası olacak.
* Türkiye’de Amy Winehouse 20 Haziran’da Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda çalıyor. Bilet fiyatları 152, 350 ve 600 TL. Asgari ücret… Pahalı mı? Evet pahalı.
İspanyol, İngiliz, İsviçreli bizden zengin ama daha az ödüyor, karşılığında aldığı daha iyi. Neden derseniz söyleyeyim. Nedeni büyük ölçüde Türkiye’ye özgü şartlar ve biraz da organizasyon firmaları.
Türkiye klasik konser rotası üzerinde değil. Burada herkes konser vermek için can atmıyor. Zorla geliyorlar. Gelmek için her zaman uğradıkları yerlerden daha fazla para istiyorlar. Memleketimizi hâlâ “ekstra” olarak görüyorlar. Çünkü bizde bilet satışı az. Garantisi yok. Burası bilet satışı bakımından riskli olarak görülüyor. Yani fiyatlar yüksekse birinci neden bu riski fiyatlarına yansıtan sanatçıların kendileridir.

Firmalar arasındaki
rekabetin de payı var

Öte yandan Türkiye’de booking (rezervasyon) firmaları arasında da büyük bir rekabet var. Onların emeği sayesinde hayalimizdeki sanatçıları izliyoruz. Bu çok açık. Ancak bu fiyatlar eğer yüksekse biraz da onların yüzünden yüksek.
Bu firmalar zaman zaman birbirlerinden sanatçı çalıyor, bunun için fiyat artırıyor, yüksek teklif veriyor, kimi zaman bunu sadece rakibin işini zorlaştırmak ya da bozmak için yapıyorlar. Sonunda konser gerçekleşirse ekstra maliyeti de ya sponsordan ya da bilet fiyatlarından telafi ediliyor. Yeterli sponsor geliri olmadığında ya büyük zarar ediliyor ya da bilet fiyatları yüksek oluyor.
Ben firmaları suçlamıyorum. Onlar ticari kuruluşlardır. Amaçları kâr etmektir. Pozitif’in 20’nci yılı vesilesiyle yaptığım röportajda Mehmet Uluğ’un “Sanki vakıfmışız gibi bir beklenti oluştu. Özellikle cazcılar arasında. Yurtdışında bu tip işleri devlet çok destekliyor” diyerek bir hayır kurumu olmadıklarının altını çizdiğini anımsarım. Bunda da bir acayiplik yok.
Ancak, Türkiye’de bu alandaki rekabeti denetleyen bir kurum var mı, bu alanda tekelleşmenin önlenmesi ve sağlıklı rekabetin gerçekleşmesi için neler yapılmalı sorularının yanıtları önemli. Ne yapılmalı bilmiyorum. Alanım değil. Ama şunu biliyorum; sistem bu sorunu çözmedikçe biletler pahalı olur, isimler yetersiz olur
her yıl aynı mevsim geldiğinde aynı konu konuşulur.

5 Comments

 • Timur Akabay 16 April 2011 - 12:09 Reply

  Bilet fiyatları kesinlikle çok çok pahalı. 600 TL ye satılan o biletleri (bu bir rekor mu hatırlayamadım) acaba kaç tane gerçek müziksever alabiliyor? Eminim ki bu fiyattaki biletlerin anca %10 u satılıyor, geri kalanları da ortam boş kalmasın diye eşe dosta sponsora vs. aslında orada konser ve müzik için bulunmayacak insanlara gidiyordur.

  Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da (biletix komisyonlarını hatırlatırım) toplu tepkisiz kalındığı sürece fiyatlar artmaya devam edecektir. Selamlar…

 • Şafak 16 April 2011 - 12:50 Reply

  Artık her cafede, her üniversite kantininde milyarlarca kez konuşulan “Ne olacak bu ülkenin hali?” sorusundan sonra ikici madde olarak yer alıyor.bi’ çözüm bulunması lazım.Şu 24+’yı da unutmamak lazım -2.maddeliğe hatta 1.’liğe yükselmeli-

 • lopp 16 April 2011 - 21:30 Reply

  Yaşamının bile lüks olduğu ülkede konser izlemek…

 • Merve 22 April 2011 - 01:36 Reply

  aranan kan gibi bir site var kapaligise.com burda baya güzel etkinlikler baya indirimli satılıyor.. hatta şuan Evita Müzikali var !

 • Emir 22 April 2011 - 11:42 Reply

  Belki bu örnek verilmiş festivallerde kişi sayısı da önemlidir daha ucuz ama kaç kişiden o parayı aldıkları da önemli… Mesela Gogol Bordelloyu 250-300 kişi gibi neredeyse çok özel bir şovda izlemek istiyorsan 100 TL normal.

  Öte yandan herkesin zevki ayrıdır ama elinde Amy Winehouseden çok daha fazla malzeme olan çok önemli bir grup olan İnterpol’e aynı mekanda yarı fiyat veriyorsak Amy Winehouse ciddi çok pahalıdır sadece genel popülariteden yararlanmaya çalışan akllı organizatörden öteye gitmez. İnterpol’ün 2 katı mıdır Amy nin ederi? bence değildir

 • Leave a reply