Var mısınız telefonsuz konsere?

2 Posted by - 26 January 2015 - KONSER, KÖŞE YAZISI

İngiltere’deki bazı konser salonlarında “selfie çubuğu” kullanımı yasaklandı. Olumlu buluyorum hatta artırıyorum

Geçen baharda Barcelona’da Arcade Fire’ı izliyordum. Sahnenin neredeyse en önüne gitmiştim ve orada olmak için saatlerce ayakta beklemiştim. Grupla aramda hiçbir mesafe ve engel yoktu. Win Butler sahne önüne inmiş, aradaki bölümde şarkı söylüyordu. Az ileride Regine (Chassagne) bir kaide üzerinde eşlik ediyordu. Derken o tip geldi. Selfie çubuğunu (monopod) çıkardı ve ucuna iliştirdiği GoPro kamerayı Regine’in burnuna soktu ve çekmeye başladı.

24cmt-mehregine-arcadefire

Bilmiyorum o videoyu kaç kişi izledi, kaç tane like aldı selfie çubuklu zat. Ama orada bulunan en az 100-150 kişinin ve muhtemelen Regine Chassagne ve Win Butler’ın o anını berbat etti, o kesin. Kendisinin de konser falan izlediğini sanmam. Neticede bir süre sonra kimsenin izlemeyeceği bir video için bütün bunlar.

Kabul ediyorum konserde video/fotoğraf çekmek bir konser izleme biçimi ve bu deneyimin bir parçası. Ama itiraf edin bu çektiğiniz videoların ne kadarını dönüp izliyorsunuz sonradan? Neticede bir gün telefonunuzda yeteri kadar yer kalmadığında alelacele bakıp, “amaaan bunu sileyim ben” diye kolayca gözden çıkaracağınız, o ana kadar da hiç izlemeden hard diskte tutacağınız şeyler bunlar.

Ben hiç yapmadım mı? Yaptım. Elbette ben de bir sürü muhteşem anı telefonla video çekerek harcadım ve ıskaladım. Mesela “Creep” söyleyen Thom Yorke görüntümü bir kere bile izlemedim daha. Kafamdaki hali daha güzel zaten bunu çok geç fark ettim.

Telefonu, selfie çubuğunu geçtim, bildiğiniz gibi iPad’li insan var, hatta bilgisayarın kamerasını döndürüp konseri öyle çeken var. Üstelik dahası yolda. Yakında drone’larla (insansız hava aracı) gelecekler konserlere insanlar ve tepemizde uçuracaklar kameralı drone’larını. GoPro, Sony ve diğer pek çok marka drone’lu kameraları çok makul fiyata üretmeye hazırlanıyor. Tehlikenin farkında mısınız?

İşte selfie çubuğu yasağını bu yüzden destekliyorum. O2 Arena ve Wembley Arena gibi ülkenin önemli gösteri merkezlerinin yöneticileri selfie çekmeyi yarattığı görüntü kirliliği nedeniyle hoş karşılamadıklarını, selfie çubuğu ile de bu işin dozunun kaçtığını belirtmiş. Güvenlik açısından da sakıncalı bulmuşlar ama beni işin diğer yönü ilgilendiriyor.

Bizde de bu uygulama başlarsa destek veririm. Hatta iPad ve telefonsuz konser hareketini başlatmak isterim.
Bunun zamanın “paylaşımcı” ruhuna aykırı olduğu kesin. Ve elbette büyük festivallerde kalabalık konserlerde telefonsuz hayat çok zor olur, ama belki bazı özel küçük mekanlarda zaman zaman bu uygulamaya başlanabilir. Neden olmasın? Cesaretimiz var mı telefonsuz konsere?

1 Comment

  • Efe 20 April 2015 - 22:14 Reply

    Cesaret edilebileceğini sanmıyorum.

    Sorularınız doğru bir kalpten geliyor farkındayım, fakat bu sorularınıza cevap verecek hobilere sahip seyirciler de mevcut. Bootlegging olayını biliyorsanız eğer, şahsen ben bunu Türkiye’de yapan tek kişi kaldığımı görüyorum. Gittiğim her konseri güzel bir kamera ile kaydediyor, üzerinde amatör prodüksiyon yapıyor, ve kaydı tüm dünya ile paylaşıyorum.

    Dünyanın geri kalanının güzel memleketimizi ne kadar kötü tanıdığını biliyorsunuz. Bu kayıtlar sayesinde şaşıran ve ülkeye yönelik ilgilerini çektiğim çok insan oldu. Hala Türkiye’deki (fiilen) baskıcı rejim yüzünden etkinlik olmadığını sanan insanlar var, bunlar aklı başında insanlar. Ülkemizi bu sayede tanıtabiliyorum.

    Lakin, istekleriniz çok haklı/doğru. O yüzden şakayla karışık, tüm okuyanlara sesleniyorum: konserlerde kayıt yapmayın. Sizin için güzelce kayıt yapan biri var! 🙂

  • Leave a reply