‘Rock’ yerli bir sözcüktür!

0 Posted by - 10 December 2011 - O OLDU BU OLDU

20111210-115208.jpg

Van için Rock yardımları Erciş’e okul oluyor. Ancak ‘rock’ yabancı sözcük olduğundan okul ismi olması için bakanlar kurulu kararı gerekiyor… (Van için Rock’ı temsilen fikir babaları Redd grubundan Doğan ve Güneş Duru, Nadir Duman, Çağla Çakır Van’da.Van için Rock’ı temsilen fikir babaları Redd grubundan Doğan ve Güneş Duru, Nadir Duman, Çağla Çakır Van’da…)

Bakanlar imza atsın, okulun adı Van için Rock olsun! Aslında diyeceğim bu. Şimdi rahat rahat konuşalım. (Yabancı isim koymak için neden Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor kısmını ayrıca tartışmak lazım o ayrı.)
Rock müzisyenlerinin, gönüllülerin ve rock seyircisinin emekleri boşa gitmedi. Van için Rock konserinde toplanan yardımlarla ilköğretim okulu yapılıyor.
Yer Erciş merkez. 12 derslikli bir ilköğretim okulu. Her yönüyle gurur duyulacak bir iş.
Her zaman yan gözle bakılan, hafiften özenti muamelesi çekilen rock’çıların başarısıdır. Benim gözümde ülke sevgisinin, insana sevgi ve saygının kimsenin tekelinde olmadığının da en güzel kanıtıdır. Önemli bir mesaj.
Bir minik sorun var. Bu okulun adının Van için Rock İlköğretim okulu olması kadar anlamlı bir şey olamaz. Ancak ‘rock’ yabancı bir sözcük olduğundan bir okula verilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.
Memleketteki bütün rock’çılar müzisyeninden dinleyicisine bu okula hayat verdi. Bakanlara düşen ne gerekiyorsa yapıp okulun adının Van için Rock İlköğretim Okulu olmasını sağlamaktır. Başından beri bu girişime destek veren, yardımcı olan yetkililerin bu jesti, bu güzel oluşumdan esirgemeyeceklerini düşünüyorum.
Sayın bakanlar, rock artık yerli bir kelimedir. Van İçin Rock bunun kanıtı.
(Not: Bu yazıyı Van için Rock ekibinden gelen bir rica üzerine yazmadım. Güneş Duru ile telefonda görüştüm. Onlar bu ayrıntıya takılmayacak kadar işlerine odaklanmış durumdalar. Gönüllerinden geçenin bu olduğunu tahmin etmekle birlikte kendi fikrimdir).

No comments

Leave a reply