“Eski kuşak rockçıydı ama yeni kuşak caz da dinliyor”

0 Posted by - 12 February 2011 - O OLDU BU OLDU

Genç caz müzisyenlerinden Ferit Odman’ın “Nommo” isimli albümü geçenlerde Equinox Müzik etiketiyle yayımlandı. Odman’ın New York’ta caz eğitimi aldığı William Paterson University’de tanıştığı çok değerli isimler bu albümde onunla birlikte çalmayı kabul etmiş. Trampette Brian Lynch, alto saksofonda Vincent Herring, piyanoda aynı zamanda eski arkadaşı olan Burak Bedikyan, basta Peter Washington yer alıyor. Albümde Odman’ın seçtiği dokuz caz bestesi icra ediliyor.

* Bir caz albümü kaydetmenin püf noktası nedir?
Pek çok şey söylenebilir. İşin en önemli kısmı uyum. Müzisyenlerle repertuara karar veriyorsunuz. Ardından herkes kendi kişiliği doğrultusunda müzik anlayışını yansıtıyor. Caz albümleri öyle kayıtları aylarca süren albümler değildir. Genellikle stüdyoya girer çalar ve çıkarsınız. Biz de en fazla iki tekrar almışızdır bu albümde.

* Bu albüm için müzisyenler nasıl bir araya geldi?
New York’ta iki yıl yaşadım ve müzik okudum. O dönemde pek çok usta isimle tanışma ve çalma şansım oldu. Benim kesinlikle olmalı diye düşündüğüm isim basçı Peter Washington’dı. Sonra Vincent Herring’i ve ardından Brian Lynch’i ikna ettik. Çalmak istediğim repertuarı paylaştım. Onların da çalmaktan zevk alacakları bestelerdi. Böyle gelişti olaylar.

“Rock ya da pop dinlemem, caz sınırları içinde kalacağım”
* Peki birlikte şarkıları uzun süre birlikte prova etmeden nasıl böyle pat diye çalabiliyorsunuz? Zor bir şey değil mi bu?
Bizim için değil. Çünkü caz müzisyeniyseniz zaten mutlaka bilmeniz gereken bir 300-500 parça vardır. Sahnede ya da stüdyoda tek yapmanız gereken birlikte çaldığınız kişiye ayak uydurmak. Yoksa şarkıyı biliyorsunuz zaten. Bilmeseniz de sorun değil aslında çünkü nota önünüze konduğunda siz nasıl kitap okuyorsanız biz de onu okuruz.

* Kendi besteleriniz yok mu?
Var ama yeterli bulmuyorum. O yüzden kendi şarkılarımı çalmak yerine sevdiğim besteleri çalmayı tercih ediyorum. Cazda o kadar iyi besteciler ve o kadar iyi şarkılar var ki onlar dururken benim bestelerime gerek yok gibi geliyor.

* Pop ya da rock dinlemez misiniz?
Dinlemem. Hiç dinlemedim. Beni tek mutlu eden şey caz çalmak.

* Sizin gibi bir caz davulcusu olan Cengiz Baysal bugün Duman’ın üyesi oldu mesela. Sizde böyle bir potansiyel var mı?
Cengiz abi çok önemli bir davulcu. Bizim de Bilgi Üniversitesi’ndeki hocalarımızdan. Ama ben caz sınırları içinde kalmak istiyorum. Böyle bir ilgim yok.

“Küçükken evde babamın caz plakları dinlenirdi”
* İyi bir dinleyici misiniz?
Hiç değilim. Yani bizim gibi müzisyenler müziği sıradan bir dinleyici gibi dinlemiyor. Hep teknik açıdan bakıyoruz. O yüzden mesela ben bir iş yaparken falan müzik dinleyemem. Dinleyeceğim zaman başka hiçbir şey yapmadan karşısına geçip gözlerimi kapayıp dinlemem lazım.

* Küçükken evde ne dinleniyordu?
Babamın bir sürü caz plağı vardı. Evde onlar dinlenirdi. Gerçekten başka bir şey dinlemedim. 12 yaşında da davul çalmaya başladım.

* Sizin de eğitim aldığınız Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü artık kapandı. Ne düşünüyorunuz?
Bir okuldan ziyade ev gibiydi. Öğrenciler ve hocalar birlikte bütün gün okulda derslerde müzik yapar akşam da Nardis’e çalmaya giderdik. O dönem orada eğitim alan insanlar bugünkü yeni caz müzisyenler kuşağını oluşturuyor. Ama şimdi devamı yok çünkü bölüm kapandı. Bugün artık caz eğitimi veren bir yer Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde. İstanbul’da olmaması büyük eksiklik.

Albüm tanıtım konseri 17 Şubat’ta Borusan Müzik Evi’nde
Ferit Odman’ın “Nommo” isimli albümünün tanıtım konseri 17 Şubat’ta Borusan Müzik Evi’nde yapılacak. Bu konserde Odman’a trompette İmer Demirer, tenor saksofonda Engin Recepoğulları, piyanoda albümde de çalan Burak Bedikyan ve basta Kağan Yıldız eşlik edecek. Odman İstanbul Caz Festivali programında
yer alacak.

“İstanbul’da caz dinleyeceğiniz yer üç-dört taneyi geçmez”
* İstabul’da genç bir caz dinleyici kitlesi var mı?
Eskiden yoktu. Bizden önceki kuşak rockçıymış daha çok. Ama şimdi benim yaşıtlarım var. Ben 1982’liyim. Bizden genç olanlar da var. Onlar da geliyor bence. Çok güzel tepkiler alıyorum. Ama tabii İstanbul’da caz dinleyeceğiniz yerler üç-dört tane. Nardis ve İstanbul Caz Center önemli iki mekan. Gidişat aslında iyi ama yetersiz.

* Bilgi’den sonra New York’ta eğitim aldınız. Nasıldı?
New York cazın başkenti. Orada çalmak, izlemek her şey çok zevkli. Bir sürü de iyi müzisyenler tanışıp kendinizi gösterme şansınız var.

* Başka bir işiniz var mı?
Yok. Sadece caz davulcusuyum.

* Zor değil mi? Geçinebiliyor mu insan?
Sevmek önemli. Ben kulüplerde çalıyorum. Kerem Görsev ile konserlerim oluyor. Onun büyük desteğini görüyorum. Ekstralar oluyor. Onlar da yetiyor. Ekstra dediysem sadece caz çalıyorum. Dediğim gibi başka türler ilgimi çekmiyor

No comments

Leave a reply