“Ucuz canlı müzik istiyoruz…”

0 Posted by - 21 February 2011 - O OLDU BU OLDU
unkle live

UNKLE konseri Avea Escape to Music konserleri kapsamında 26 Mart'ta Refresh the Venue'de gerçekleşecek.

Yok yok, vatandaşın çığlığı değil. Ama bu alanda bir talep olduğu da ortada. Çünkü canlı müzik dinlenen mekanların fiyatları, o müziğin gerçek dinleyicisi olan öğrencilerin bütçesini katbekat aşıyor…

Geçenlerde eski bir dostuma rastladım. Hoşbeşin ardından konu müziğe ve canlı müzik dinlenen mekanlara geldi. Dostum artık İstanbul’da doğru dürüst rock dinlenecek bir yer kalmadığı görüşünde. Ona birkaç isim saydım, Peyote dışında itiraz etti. “Oralar pahalı mekanlar, bir gece rock dinleyeceğiz diye adam başı 100 lira harcanır mı?” diye isyan etti. “Ben ucuz, öğrencilerin gittiği, grupların sahneye çıkıp rock çaldığı, hesaplı bir mekandan bahsediyorum; böyle bir seçenek yok” dedi.
Düşündüm de haksız değil. Türkiye’de rock olması için önce rock dinleyicisi olması lazım. Caz için de, diğer türler için de geçerli aslında. Ve bu dinleyici öğrencilerdir. Ancak kulüplerin durumuna bakınca, bir öğrencinin grupları, sanatçıları canlı izlemesi için önce okulu bitirip bir iş bulması, çalışıp didinip para kazanması ve öyle gelmesi lazım. Bunun için yıllar gerekiyor ve o yılların ardından müzik dinleyecek, gece çıkacak yaşı geçiyor insanlar. Ya çoluk çocuğa karışıyor ya da müzik dinlemeye daha farklı tarzlarla evde devam ediyorlar. Bu işte bir terslik olduğu ortada.
“Canlı müzik” denen hadise yurtdışından gelen grupların da artmasıyla iyice hareketlendi. Eskiden arkadaş gruplarının çaldığı yerlerde şimdi dünyanın mühim isimleri performans sergiliyor. Eskiden cover çalınırdı ve bu işi çok iyi yapan gruplar vardı. Şimdi herkes kendi bestesini çalıyor. Bu çok güzel bir şey.

İnsanlar rock’ı gençken ve parasızken dinliyor
Ama öte yandan canlı müzik dinlemek pahalılaştı. Hakikaten bir gece toplanıp bir konsere gitmek için, işe yolu, yemeği falan da katarsanız dört kişi, asgari ücretli bir işçinin aylık geliri kadar para harcamak zorunda. Sonuç mu? Dostum haklı. El yakmayan ama canlı müzik çalınan mekanlar lazım.
İşletme açısından kolay değil belki ama müziğin, özellikle de rock ve türevlerinin ruhu böyle. Genç ve parasızken dinlersiniz. Yaşlı ve zengin olanlar kendilerine yapacak başka işler buluyorlar.
Tabii 24 yaşın altındakilerin artık bu tip yerlere girişi yasaklandığından kim hangi müziği nasıl dinleyecek, o da ayrı bir konu.

4 Comments

Leave a reply