10 bin plak geri çağrıldı ve imha edildi

0 Posted by - 27 May 2016 - O OLDU BU OLDU

Belle and Sebastian, Algiers, Savages, Kurt Vile, Perfume Genius, Thurston Moore ve Yo La Tengo gibi birçok ismin plak şirketi olan New York merkezli Matador Records, yaşadığı bir lisans probleminden dolayı 10 binin üzerinde plağı müzik marketlerden toplattı ve imha etti.

- Ric Ocasek -

– Ric Ocasek –

Indie-rock grubu Car Seat Headrest‘in 20 Mayıs’ta piyasaya çıkan son albümü Teens of Denial’da yer alan “Just What I Wanted/Not Just What I Needed” adlı şarkı, The Cars’ın 1978 tarihli “Just What I Needed”i ile benzerlik içeriyor gerekçesiyle mahkemelik oldu. Plak basım aşamasındayken ilk tebligat eline ulaşan Matador Records’un itirazları sonuç vermeyince, The Cars’ın lider ismi Ric Ocasek’in girişimiyle albümün fiziki kopyaları mağazalardan toplatıldı.

Olaydan sonra acil olarak stüdyoya giren ve şarkıyı yeni düzenlemesiyle yeniden kaydeden Car Seat Headrest‘ten Will Toledo, Ocasek’in şarkıyı ve albümü muhtemelen hiç dinlemediğini, sadece ismine kafayı takarak böyle bir hukuki girişimde bulunduğunu iddia etti ve grup üyelerinin çok üzgün olduğunu vurguladı.

- Will Toledo -

– Will Toledo –

Yaklaşık 50 bin dolar zarar ettiğini açıklayan plak şirketinin satış yetkilisi Rusty Clarke ise, albüm için Mart ayından beri ön siparişle satış yaptıklarını ve hukuki itirazın kendilerine çok geç ulaştığını ifade ediyor.

Sonuç olarak şarkı yeni haliyle dijital kopyalara yüklendi fakat piyasadan toplatılan 10 binden fazla plak ise artık sadece bir hurda yığını.

Car-Seat-Headrest-Teens-Of-Denial

No comments

Leave a reply