10 “pek mutlu olmayan” aşk şarkısı!

0 Posted by - 14 February 2013 - LİSTE, O OLDU BU OLDU

amy
Bir keresinde Mazhar Alanson bir röportajda “Mutlu aşkın şarkısı olmaz ki” demişti. Bu liste de öyle oldu, neden diye merak ediyorsanız ondandır.

1. “Olmuyor Olamıyor” – MFÖ
Bir Fuat Güner bestesi. “Ele Güne Karşı” albümünde pek az dikkat çeker. Ama damardan sözleri var aslında: “Pırıl pırıl bir dünya yaratmışsın kendine, olmuyor olamıyor.”

2.“Tears Dry On Their Own” – Amy Winehouse
2000’lerin en güzel ve hüzünlü aşk şarkılarını söyledi Amy Winehouse. Gözyaşları kendi kendine kurur demiş. Bunun ötesinde daha detaya gerek var mı. Hayatı mutsuz aşklarla geçmiş birinden….

3. “God Only Knows” – The Beach Boys
“Allah bilir sensiz ne yapardım ben” deriz ya, işte o. Bundan daha öz bir yorum yok galiba. Türkçesi “sensiz halim nice olurdu” olabilir. The Beach Boys’un taze değil ama yıllar içinde değerini yitirmeyen aşkları kastettiği bi şarkı.

4. “I’m Not in Love” 10CC
Evet çok sulu göz, evet çok klişe, evet 80’lere ait. Yani eşten dosttan saklayarak dinlenecek şarkılardan. Ama bir o kadar da hisli.

5. “Bed’s Too Big Without You” – The Police
The Police’in en şahane, değeri az bilinmiş, bir dönem bas riff’i Dr. Alban’a kurban gitmiş aşk şarkısı. “Yatak sensiz boş” diyor şair. Geceler uykusuz falan. Maazallah zor işler.

6. “Everything Goes My Way” – Metronomy
İşte ender bulunan mutlu bir aşk sarkısı. “Sen beni terk ettiydin, ben haftalarca ağladıydım, sonra bir baktım geri dönmüşsün, tamam ben de burdayım, yaşasın mutluyuz” tadında. Dedim ya ender durumlar.

7. “Wining a Battle, Losing a War” – Kings of Convenience
2000’lerin en gerçekçi sözleri. Reddedilme, fedakarlık ve yeni bir hayata başlamak üzerine Norveçli ikiliden sade bir gitar eşliğinde şahane ortalar, şahane goller diyeyim. Siz anladınız onu.

8. “Only Love Can Break Your Heart” – Neil Young
Aşık olmak iyidir, hoştur, heyecandır ama seni savunmasız kılar. Savaşlardan çıkar, yaralarınla yaşamayı öğrenir, ayakta kalırsın ama sadece aşk kalbini kırabilir. Üstad boşuna üstad olmamış.

9. “Out of Time” – Blur
Aşk ve yabancılaşmayla ilgili şahane bir eser. “Hani nerede o bizi özgürleştirecek aşk şarkısı?” diye giriyor, “evet biliyorum çok meşgulsun, zamanın yok hiçbir şeye” diye devam ediyor. Zaman bulamazsan ilişki de bulamazsın hacı şeklinde bir alt metin…

10. “Somebody to Love Me” – Mark Ronson feat. Boy George
Aşk şarkısı olmayan ama aşkla ilgili en güzel şarkılardan biri. Biriyle, aşık olunan zat ile ilgili değil genel olarak aşk, aşık olmak ve olamamakla ilgili. Şahane bir de klibi vardır Boy George’u Diane Kruger’ın canlandırdığı.

1 Comment

  • Ece 14 February 2013 - 23:29 Reply

    Seda Sayan’ın Mutsuzum mutsuzum geceler uykusuzum şarkısı var, umutmayalım.
    😀

  • Leave a reply