100 bin parçalık plak arşivini satıyor

2 Posted by - 11 February 2016 - O OLDU BU OLDU

Avustralyalı eski radyo Dj’i 74 yaşındaki Trevor Cowling, yaklaşık 30 yıl biriktirdiği 100 bin parçanın üzerindeki plak, kaset ve cd’yi satışa çıkarttı.

Çoğunluğu nadir bulunan plaklardan oluşan arşivin büyük kısmı, plak şirketlerinin Cowling’e mesleğinden dolayı gönderdiği ilk basım örneklerden oluşuyor. Avustralya’daki yerel bir basın kuruluşuna konuşan tecrübeli Dj, 2002’ye kadar plak biriktirdiğini fakat o yıldan sonra düşüşe geçen plak sektörü nedeniyle durmak zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

“Bunun para için yapmıyorum, artık evimde bunları koyacak bir yerim yok ve onlarla vedalaşmaktan başka çarem kalmadı” diyen Trevor Cowling, arşivin bölünmeden tek parça olarak el değiştirmesinden yana. Bu kadar büyük bir miktar için teklif verebileceklerin oldukça az olacağını bildiğini söyleyen Avustralyalı koleksiyoner, birkaç Amerikalı alıcının ilgilendiğini fakat fiyatta anlaşamadıklarını da vurguladı.

plak koleksiyonu 2

1957 yılından beri aynı radyo istasyonunda görev yapan Cowling, dev arşivi için 1.5 milyon dolar talep ediyor. Koleksiyonun en değerli parçaları ise şunlar:

The Beatles – The Beatles (White Album) (album – mono) 1968

Michael Jackson – Thriller (album) 1982

The Sex Pistols – Anarchy in the UK (single) 1976

David Bowie – Beauty and the Beast (single) 1977

The Mothers of Invention – Help I’m a Rock (single) 1966

No comments

Leave a reply